Przybyli z Kresów i o tym nie zapominają dlatego, co roku wspólnie organizują Opolskie Spotkania Kresowe w Grodźcu, podczas których z chęcią przekazują młodym kulturę i tradycję kresową. Tegoroczne spotkanie zaplanowano na ten weekend (29-30.06). Początek imprezy w sobotę o godz. 17.00.
Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” poprzez wydanie książki z przepisami kulinarnymi, albumu fotograficznego ze zdjęciami z 1945 roku, czy organizację festynu chce kultywować i przypominać o wydarzeniach sprzed lat, kiedy to do Grodźca w 1945 wysiedlono mieszkańców Biłki Szlacheckiej (niedaleko Lwowa), a którzy to dopiero w latach 70. XX wieku uznali nowe miejsce zamieszkania za swój dom.
Tegoroczne Spotkania Kresowe rozpoczną się od otwarcia wystawy „Królewskie miasto Lwów na dawnych pocztówkach” w świetlicy wiejskiej w Grodźcu, po tym zaplanowano od godz. 19.00 zabawę taneczną, na którą zaproszeni są wszyscy uczestnicy.
Niedzielny festyn poprzedzi msza święta, na niej kazanie wygłosi ks. Zdzisław Banaś. Następnie złożone zostaną kwiaty przy Pomniku Polaków wypędzonych z Kresów oraz zamordowanych na Wschodzie.
Organizatorzy przewidzieli również część artystyczną spotkania. Będzie m.in. okazja posłuchania koncertu zespołów folklorystycznych, występów solowych, jak również możliwość wzięcia udziału w konkursie o Kresach czy na znajomość gwary kresowej. Nie zabraknie również atrakcji dla smakoszy kuchni kresowej.
Organizatorem wydarzenia jest Sołtys Grodziecka wraz z Radą Sołecką oraz Stowarzyszenie "Nasz Grodziec". Radio Opole jest patronem medialnym spotkań.
PROGRAM
Sobota
17.00 - Otwarcie wystawy „Królewskie miasto Lwów na dawnych pocztówkach” udostępnionej przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich z Częstochowy (świetlica wiejska).
19.00 - Dyskoteka DJ Wasyl (boisko PSP w Grodźcu).
Niedziela 14.00 - Msza święta w intencji Polaków wypędzonych z Kresów Wschodnich oraz zamordowanych na Kresach – ks. Zdzisław Banaś, oprawa muzyczna chór „MEDICANTO” działający przy Opolskiej Izbie Lekarskiej.
15.00 - Złożenie kwiatów pod pomnikiem Polaków wypędzonych z Kresów Wschodnich oraz zamordowanych na Kresach.
16.00 – udostępnienie do zwiedzania wystawy „Królewskie miasto Lwów na dawnych pocztówkach” - boisko przy PSP.
16.00 - Otwarcie imprezy.
16.10 - Koncert zespołu folklorystycznego „Jutrzenka” z Grodźca.
16.35 - Konkurs wiedzy o Grodźcu.
16.45 - Koncert zespołu folklorystycznego „Grodziec” z Grodźca.
17.10 - Występ solistów Studia Piosenki „NONET” działającego przy Domu Kultury w Ozimku.
17.25 - Występ zespołu ludowego z Mojęcic.
17.50 - Koncert zespołu wokalnego „AKCES” z Ozimka.
18.20 - Konkurs kulinarny „Ile pierogów zjem…?”.
18.30 - Występ solistów Studia Piosenki „NONET” działającego przy Domu Kultury w Ozimku.
18.45 - Występ zespołu ludowego z Mojęcic.
19.15 - Konkurs na znajomość gwary kresowej - losowanie głównych nagród loterii fantowej.
20.30 - Zabawa taneczna z zespołem „BIS”.