Przedsięwzięcie obejmuje m.in. zajęcia edukacyjne: studyjne zwiedzanie muzeum oraz warsztaty hortiterapii (terapii ogrodniczej) z elementami arteterapeutycznymi (warsztatami plastycznymi). Zajęcia skierowane są do 10-osobowych grup zwiedzających z dysfunkcją wzroku. Planowane są w maju, czerwcu i we wrześniu. W ramach zajęć uczestnicy zwiedzą ekspozycję muzealną oraz wezmą udział w warsztatach ogrodniczych. Szczegółowe informacje o tym, jak się na takie zajęcia zapisać można znaleźć poniżej.
Dla potrzeb osób z dysfunkcją wzroku wyznaczona zostanie ścieżka edukacyjna oparta na wykorzystaniu zmysłów dotyku, słuchu, węchu i smaku w interpretacji i prezentacji ekspozycji muzealnej w muzeum na wolnym powietrzu. Zastosowane zostaną rozwiązania umożliwiające niewidomym samodzielne poruszanie się po ekspozycji muzealnej, a pracownicy muzeum oraz wolontariusze zostaną przeszkoleni, by móc prawidłowo komunikować się z osobami niewidomymi, opracowane zostaną opisy audiodeskryptywne ekspozycji muzealnej, termoformowane tyflografiki i ogródek sensoryczny.
Szczegółowych informacji na temat projektu udziela Dział Udostępniania i Edukacji Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, tel. 77 457 23 49 wew. 214, e-mail: sekretariat@muzeumwsiopolskiej.pl.
Projekt „Sensoryczna wieś opolska – gość z dysfunkcją wzroku w muzeum” realizowany jest w ramach programu „Kultura Dostępna” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Samorządu Województwa Opolskiego. Radio Opole jest patronem medialnym inicjatywy.