Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-04-30, 12:48 Autor: Agnieszka Lubczańska

Rycerze zjadą do grodu. Opolskie Bractwo Rycerskie zaprasza w weekend do Byczyny

Rycerze zjadą do grodu - Opolskie Bractwo Rycerskie zaprasza w weekend do Byczyny
W pierwszy majowy weekend (4-5.05) Opolskie Bractwo Rycerskie zaprasza do grodu średniowiecznego w Biskupicach pod Byczyną na Międzynarodowy Turniej Rycerski. To prestiżowe wydarzenie przyciąga co roku rzesze turystów z całego świata. Najbardziej spektakularnym dniem będzie sobota (04.05). Impreza rozpocznie się o godz. 10:00. Zostanie wówczas otwarty jarmark oraz karczma staropolska. Godzinę później na dziedzińcu odbędzie się oficjalne powitanie odtwórców współczesnego ruchu rycerskiego z Polski i zagranicy.

Piątek

Już 3 maja do drewnianego grodu średniowiecznego w Biskupicach nad zalewem Brzózki pod Byczyną będą zjeżdżać damy i rycerze z wielu krajów Europy. Rycerstwo zawita na tę prestiżową imprezę plenerową z całej Polski, Czech, Niemiec, Austrii, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Białorusi, Włoch i Chorwacji. Na podgrodziu stanie obozowisko namiotów średniowiecznych oraz kramy kilkudziesięciu rzemieślników reprezentujących prawie wszystkie ginące średniowieczne rzemiosła. Nie zabraknie jubilerów, szewców, krawców, garncarzy, płatnerzy, cieśli, twórców ludowych, rzeźbiarzy, tkaczek i wytwórców łuków.


Sobota

W sobotę o godz. 10:00 otwarty zostanie jarmark i karczma staropolska, a o 11:00 na dziedzińcu odbędzie się oficjalne powitanie bractw z Polski i zagranicy. Tego dnia odbędą się m.in. pokazy i warsztaty tańców węgierskich, międzynarodowy turniej łuczniczy, eliminacje rzutu nożem, toporem i włócznią, pokazy tańców dawnych, prelekcje, bieg dam i bieg rycerski, występ zespołu Rodery czy pokazy łucznicze grupy Hun-ok z Węgier.


Widowiskowy turniej rycerski rozpocznie się o godz. 15:00. Każdy rycerz będzie musiał zmierzyć się w walkach na miecz jednoręczny z tarczą, miecz półtoraręczny i miecz jednoręczny z puklerzem. Turniej sędziować będą jurorzy z kilku krajów. Najlepszy rycerz otrzyma atrakcyjną nagrodę.


Warto obejrzeć również wieczorne walki drużynowe, a także głośny pokaz artyleryjski artylerzystów z Opolskiego Bractwa Rycerskiego. Wieczorem odbędzie się inscenizacja zdobywania grodu z udziałem machin oblężniczych.


Niedziela


Sporo atrakcji szykowanych jest także do godz. 15:00 w niedzielę. Od południa będzie można również obejrzeć pokaz artyleryjski oraz zwiedzać salę tortur i skosztować kuchni staropolskiej. Odbędą się gry i zabawy średniowieczne. Będzie można nauczyć się strzelania z łuku i rzutów włócznią, nożem, toporem oraz skorzystać z nauki tańców średniowiecznych.


Szczegóły dotyczące imprezy, dojazdu do grodu i kontaktu z koordynatorem imprezy można znaleźć na stronie: grod.pl.tl.

Organizatorami wydarzenia są: Marszałek Województwa Opolskiego, Gmina Byczyna, Opolskie Bractwo Rycerskie, Spółdzielnia Socjalna „Gród”. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.


Program Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego:

Sobota 4 maja
10.00-14.00 Blok południowy

10.00
otwarcie jarmarku średniowiecznego i rzemiosł dawnych
11.00
  • powitanie bractw z Polski i zagranicy (Niemcy, Austria, Chorwacja, Serbia, Białoruś, Węgry, Ukraina, Łotwa, Włochy, Czechy)
  • pokazy i warsztaty tańców węgierskich
  • międzynarodowy turniej łuczniczy na podgrodziu
od 12:00
  • eliminacje rzutu nożem, toporem i włócznią
  • pokazy tańców dawnych
  • prelekcja nt. średniowiecznego skryptorium
  • prelekcja nt tortur w średniowieczu
  • bieg dam
  • bieg rycerski
14.00-18.00 Blok popołudniowy
  • pokazy artylerii Opolskiego Bractwa Rycerskiego
  • występ zespołu Roderyk
  • pokazy łucznicze grupy Hun-ok z Węgier
15:00 międzynarodowy turniej rycerski-turniej walk
od 17:00 finały w rzucie toporem, nożem i włócznią przy rzutniach

18.00-22.00 Blok wieczorny


18:00
zdobywanie grodu z użyciem machin oblężniczych; walki drużynowe
koncert zespołu Roderyk
fireshow - grupa Hun-ok z Węgier

Niedziela 5 maja
12.00-15.00 wstęp wolny
  • gry i zabawy dla publiczności
  • nauka tańców dawnych
  • jarmark średniowieczny
  • zwiedzanie sali tortur
  • nauka strzelania z łuku
  • karczma staropolska
  • nauka rzutów włócznią, nożem, toporem
  • pokaz artylerii średniowiecznej

Zobacz także

2024-10-18, godz. 14:25, Patronaty - polecamy Porozmawiają o dostępności przestrzeni publicznych w naszym regionie Budynek dostosowany dla osób niepełnosprawnych - co w praktyce oznacza to określenie i dlaczego rozmowa o tym wciąż jest potrzebna? To m.in. tematy konferencji pt. “Dostępność architektoniczna w przestrzeni miejskiej”, jaka odbędzie… » więcej 2024-10-18, godz. 13:38, Patronaty - polecamy Droga do dostępności jest długa. Przed nami Przystanek Dostępność i Targi Dostępności Największy problem to wciąż bariery mentalne - podkreślają organizatorzy Ogólnopolskich Targów Dostępności Opole. W tym roku zaplanowano cały tydzień poświęcony zagadnieniu dostępności - od 21 do 27 października w Opolu odbędzie… » więcej 2024-10-16, godz. 18:27, Patronaty - polecamy Fascynujesz się światem fotografii? To propozycja dla Ciebie! Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza do udziału w wyjątkowym projekcie „Świat w obiektywie. Tradycja i innowacja”, który łączy tradycyjne techniki fotografii z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, oferując bogaty program… » więcej 2024-10-16, godz. 09:44, Patronaty - polecamy Puchar Polski w Kolarstwie Przełajowym już w niedzielę W najbliższą niedzielę (20.10) w Kluczborku wystartuje Ogólnopolski Wyścig w Kolarstwie Przełajowym - Memoriał Mieczysława Godzwona - Puchar Polski. Wydarzenie odbędzie się na terenie parku miejskiego przy Wojewódzkim Kampusie Rekreacyjno-Sportowym… » więcej 2024-10-15, godz. 15:53, Patronaty - polecamy Co w tym tygodniu w Muzeum Śląska Opolskiego? Jak uratowano ogromne malowidło w szpitalu, o tym będzie można się dowiedzieć już w najbliższy czwartek (17.10) podczas spotkania poświęconego malarce Krystynie Wiejak w Muzeum Śląska Opolskiego. Poza tym szykowana jest nowa wystawa… » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »