Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-04-26, 11:46 Autor: Źródło: Grupa Azoty, artykuł sponsorowany

Nowy rynek zbytu dla kędzierzyńskich nawozów

[materiały Grupy ZAK]
[materiały Grupy ZAK]
[materiały Grupy ZAK]
[materiały Grupy ZAK]
[materiały Grupy ZAK]
[materiały Grupy ZAK]
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. przeżywa jedną z najbardziej dynamicznych faz rozwoju, a podejmowane obecnie działania umacniają jej pozycję na krajowych i międzynarodowych rynkach nawozów i chemikaliów oraz otwierają nowe obszary ekspansji.
Istniejące od ponad 70 lat zakłady wchodzące obecnie w skład Grupy Azoty, największego w Polsce i jednego z największych w Europie koncernów nawozowo-chemicznych, jak żadna inna firma przyczyniły się do rozwoju naszego miasta. Przez minione dekady Grupa Azoty ZAK S.A. stała się nie tylko największym pracodawcą w Kędzierzynie-Koźlu, lecz także kluczowym partnerem lokalnych władz w rozwoju miejskiej infrastruktury, w tym budowie gmachów użyteczności publicznej, instytucji kultury i obiektów sportowych. Chcąc w kolejnych dekadach pozostać wzorcowym pracodawcą i kołem napędowym rozwoju Kędzierzyna-Koźla oraz gospodarczą perłą Opolszczyzny, Grupa Azoty ZAK S.A. podejmuje obecnie szereg działań mających na celu ugruntowanie jej pozycji jako lidera w kluczowych z punktu widzenia Spółki sektorach: rynku nawozowego i chemikaliów.
W rozpoczynającym się dziś cyklu publikacji pragniemy zaprezentować współczesne, intensywnie zmieniające się oblicze Grupy Azoty ZAK S.A. Spółka jest w trakcie realizacji wielu innowacyjnych przedsięwzięć, dzięki którym zyskuje możliwości stabilnego rozwoju w wieloletniej perspektywie.

Kędzierzyńska spółka powszechnie kojarzona jest z nawozami i ta kluczowa gałąź produkcji ulega obecnie istotnym przeobrażeniom, dostosowującym zakłady do zmieniających się oczekiwań i wymagań klientów. Po uruchomieniu w 2015 roku instalacji do produkcji nawozów płynnych RSM® wraz z nowoczesną bazą logistyczną, teraz przyszedł czas na uruchomienie zewnętrznej bazy dystrybucji. Powstała ona w Świdnicy, co znakomicie wpisuje się w koncepcję zbliżania Spółki i jej klientów, by mieli oni możliwie największy komfort w sięganiu po produkty Grupy Azoty ZAK S.A.

Wspomniana baza modułowa składa się kompleksu czternastu zbiorników o łącznej pojemności 1850 ton. Ten innowacyjny projekt gwarantuje harmonijną obsługę odbiorców nawozów, którzy nie muszą w celu odbioru przyjeżdżać do Kędzierzyna-Koźla.

- Lokalizacja bazy została starannie przeanalizowana, wpłynęło na nią kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim Dolny Śląsk słynie z wysoko rozwiniętego i zmechanizowanego rolnictwa o nietypowej jak na Polskę strukturze, w której dominują duże gospodarstwa. A to głównie one są konsumentami nawozów płynnych RSM® - tłumaczy Artur Kamiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A. odpowiedzialny za obszar logistyki w Spółce.

Nowa baza jest znakomicie skomunikowana z autostradą A4 oraz pobliskimi drogami krajowymi, w tym prowadzącymi do Czech, co znacząco poszerza krąg potencjalnych odbiorców. Z zakładów Grupy Azoty ZAK S.A. do świdnickiej bazy płynne nawozy dostarczane są drogą kolejową w cysternach, a następnie dystrybuowane do finalnych odbiorców.

Warto w tym miejscu wyjaśnić, że nawozy RSM® to wysokoskoncentrowany produkt w formie wodnego roztworu saletrzano-mocznikowego. Produkowany jest w trzech rodzajach stężenia azotu (28%N, 30%N, 32%N), dostosowanych do różnych temperatur transportu i przechowywania.

Nawozy RSM® z Grupy Azoty ZAK S.A. spełniają wszelkie wymagania ekologiczne, stawiane producentom w Unii Europejskiej. RSM® 32% N posiada ponadto Certyfikat Zgodności (Nawóz WE) wydany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. oraz znak jakości „Q”.

Utworzenie nowoczesnej bazy logistycznej nawozów płynnych w Świdnicy zaowocowało przyspieszeniem dostaw i zwiększeniem elastyczności Grupy Azoty ZAK S.A. w relacjach z odbiorcami.

- Transport do bazy w Świdnicy, dzięki wykorzystaniu cystern kolejowych, jest intensywniejszy niż dotychczas, a to umożliwia nam realizację znacznie większych wysyłek niż w przypadku wykorzystywania transportu samochodowego - mówi Sławomir Lipkowski, prezes zarządu Grupy Azoty Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A. - Dzięki nowej bazie zwiększyliśmy dostępność RSM®, produktu który traktujemy perspektywicznie, wzmocniliśmy jego lokowanie na rynku i zdolności magazynowe. Korzyści są wielowymiarowe - podkreśla.

Grupa Azoty ZAK S.A. od trzech lat systematycznie zwiększa dostępność nawozu RSM®. Obecnie spółka dysponuje czterystoma zbiornikami liniowymi dla tego nawozu, a otwarcie bazy to kolejny krok poprawy jego dystrybucji. Wiąże się to z rosnącą mechanizacją polskiego rolnictwa, co gwarantuje stały wzrost krajowego zapotrzebowania na nawozy płynne. Kędzierzyńska spółka zamierza w jak najszerszym zakresie wykorzystać ten fakt i zająć istotne miejsce na rynku RSM®.

Ta stosunkowo nowa gałąź działalności Grupy Azoty ZAK S.A. rozwijana jest równolegle z produkcją renomowanych nawozów w formie granulatu, z których kędzierzyńska spółka słynie od dziesięcioleci, należąc do ich największych i najważniejszych producentów nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Produkcja nawozowa to nie jedyny obszar intensywnych przeobrażeń Grupy Azoty ZAK S.A. - Realizujemy śmiałe projekty badawczo - rozwojowe podejmowane w innych obszarach produkcji, dzięki którym Spółka będzie wyznaczała nowe trendy w strategicznych dla jej funkcjonowania obszarach działalności - podkreśla dr Bogdan Tomaszek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Azoty ZAK S.A.

O tym wszystkim szerzej napiszemy w kolejnych publikacjach z cyklu "Poznaj nowe oblicze Grupy Azoty ZAK S.A.".

Źródło: Grupa Azoty, artykuł sponsorowany

Zobacz także

2020-02-25, godz. 11:44, Patronaty - polecamy Najpiękniejszy Gol Opolszczyzny 2019 - głosowanie jeszcze tylko do środy! Już po raz czwarty TVP3 Opole organizuje plebiscyt sportowy „Najpiękniejszy Gol Opolszczyzny”. Na werdykt czeka 20 bramek, które dostały się do finału. Głosowanie trwa jeszcze tylko do środy (26.02). » więcej 2020-02-24, godz. 21:09, Patronaty - polecamy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - obchody w Opolu Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w stolicy regionu tradycyjnie odbędą się 1 marca. Rozpocznie je w samo południe uroczysta msza święta w Kościele Ojców Franciszkanów w Opolu. » więcej 2020-02-24, godz. 18:41, Patronaty - polecamy Pobiegną Tropem Wilczym dla upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych Grodków to jedno z ośmiu miejscowości w regionie, w których w najbliższą niedzielę (01.03) w samo południe wystartują Biegi Tropem Wilczym. » więcej 2020-02-24, godz. 15:57, Patronaty - polecamy Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę Marszu Śmierci W najbliższy czwartek (27.02) w Niemysłowicach odbędą się wojewódzkie uroczystości upamiętniające więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau zamordowanych i zamęczonych w styczniu 1945 roku podczas Marszów Śmierci. » więcej 2020-02-24, godz. 14:11, Patronaty - polecamy Zbliża się VI Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych – poznaj szczegóły i zgłoś swój udział! Ruszyły zapisy do VI edycji Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. 9 marca miłośnicy historii zmierzą się z pytaniami na temat m.in. życiorysów dowódców czy najważniejszych dat. » więcej
362363364365366367368
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »