Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-04-01, 12:22 Autor: Justyna Krzyżanowska

„Nie traćmy pamięci” – finał XXVII edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej już w piątek!

„Nie traćmy pamięci” – finał XXVII edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej już w piątek! [fot. materiały prasowe CMJW]
„Nie traćmy pamięci” – finał XXVII edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej już w piątek! [fot. materiały prasowe CMJW]
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych po raz kolejny zaprasza na wspólne oddanie hołdu poległym i wyrażenie pamięci o tych, którzy w latach II wojny światowej przebywali w obozach jenieckich, w szczególności w Lamsdorf. XXVII edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej jest jednym z takich wydarzeń.
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa opolskiego. Wśród celów konkursu organizatorzy wyróżniają m.in. kształtowanie postaw obywatelskich poprzez rozwijanie i pogłębianie wśród młodzieży zainteresowania historią XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki jenieckiej.

Ponadto, konkurs ma służyć rozbudzaniu wrażliwości na cierpienia ofiar systemów totalitarnych: nazizmu i stalinizmu, szacunku dla ludzi broniących swojej godności oraz kształtowaniu odpowiedzialnych postaw wobec teraźniejszości i przyszłości. Organizatorom zależy także na kultywowaniu sztuki żywego słowa, poprzez rozwijanie zainteresowań literackich, wrażliwości estetycznej i indywidualnych zdolności w zakresie interpretacji tekstów poetyckich.

Uczestnicy konkursu zaprezentują dwa utwory poetyckie powstałe w hitlerowskich lub stalinowskich obozach (w szczególności jenieckich), bądź dwa utwory współczesne o tej tematyce. Recytatorów oceniać będzie jury złożone z nauczycieli, literatów i aktorów. Dla najlepszych przewidziano atrakcyjne nagrody.

Finał XXVII edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej pt.: „Nie traćmy pamięci” odbędzie się 05.04.2019 r. (piątek) w siedzibie muzeum Łambinowicach. Początek przesłuchań uczestników o godz. 9:00.

Szczegółowe informacje i regulamin dostępne są na stronie organizatora.

Dodajmy, że Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.

Zobacz także

2018-07-09, godz. 15:10, Patronaty - polecamy XVIII Piknik na Florydzie już w tym tygodniu! Już po raz osiemnasty dzieci z terenów miejsko-wiejskich województwa opolskiego spotkają się na imprezie rekreacyjno-patriotyczno-edukacyjnej „Piknik na Florydzie”. Wydarzenie przygotowane jest dla grup zorganizowanych po wcześniejszych… » więcej 2018-07-09, godz. 08:32, Patronaty - polecamy Przed nami IX Festiwal Ognia i Wody Wyczekiwany przez mieszańców Opolszczyzny i nie tylko festiwal zbliża się wielkimi krokami. Już w najbliższą sobotę (14.07) będziemy świadkami wydarzenia, gdzie dwa żywioły: ogień i woda zderzą się w spektakularnym widowisku… » więcej 2018-07-06, godz. 10:51, Patronaty - polecamy Pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP Opolski Urząd Wojewódzki zaprasza wszystkich mieszkańców województwa opolskiego na uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego 11 lipca 1943 r. przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Uroczystości… » więcej 2018-07-05, godz. 17:23, Patronaty - polecamy "Złota Kosa" w Piątkowicach, czyli będą żąć, kosić i młócić W sobotę 14 lipca już po raz 18. w Piątkowicach będzie okazja przeniesienia się w świat żniwiarek i żniwiarzy w tradycyjnych strojach z kosami, sierpami i cepami. Turniej Żniwowania Metodami Tradycyjnymi to wydarzenie, które kultywuje… » więcej 2018-07-05, godz. 17:01, Patronaty - polecamy "Dyplomy" w GSW Do 29 lipca w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać wystawę prac 30 tegorocznych absolwentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. To okazja do poznania najnowszych dzieł młodych adeptów sztuki, którzy obronili… » więcej
547548549550551552553
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »