Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-04-01, 12:22 Autor: Justyna Krzyżanowska

„Nie traćmy pamięci” – finał XXVII edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej już w piątek!

„Nie traćmy pamięci” – finał XXVII edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej już w piątek! [fot. materiały prasowe CMJW]
„Nie traćmy pamięci” – finał XXVII edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej już w piątek! [fot. materiały prasowe CMJW]
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych po raz kolejny zaprasza na wspólne oddanie hołdu poległym i wyrażenie pamięci o tych, którzy w latach II wojny światowej przebywali w obozach jenieckich, w szczególności w Lamsdorf. XXVII edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej jest jednym z takich wydarzeń.
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa opolskiego. Wśród celów konkursu organizatorzy wyróżniają m.in. kształtowanie postaw obywatelskich poprzez rozwijanie i pogłębianie wśród młodzieży zainteresowania historią XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki jenieckiej.

Ponadto, konkurs ma służyć rozbudzaniu wrażliwości na cierpienia ofiar systemów totalitarnych: nazizmu i stalinizmu, szacunku dla ludzi broniących swojej godności oraz kształtowaniu odpowiedzialnych postaw wobec teraźniejszości i przyszłości. Organizatorom zależy także na kultywowaniu sztuki żywego słowa, poprzez rozwijanie zainteresowań literackich, wrażliwości estetycznej i indywidualnych zdolności w zakresie interpretacji tekstów poetyckich.

Uczestnicy konkursu zaprezentują dwa utwory poetyckie powstałe w hitlerowskich lub stalinowskich obozach (w szczególności jenieckich), bądź dwa utwory współczesne o tej tematyce. Recytatorów oceniać będzie jury złożone z nauczycieli, literatów i aktorów. Dla najlepszych przewidziano atrakcyjne nagrody.

Finał XXVII edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej pt.: „Nie traćmy pamięci” odbędzie się 05.04.2019 r. (piątek) w siedzibie muzeum Łambinowicach. Początek przesłuchań uczestników o godz. 9:00.

Szczegółowe informacje i regulamin dostępne są na stronie organizatora.

Dodajmy, że Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.

Zobacz także

2018-11-13, godz. 13:47, Patronaty - polecamy Multimedialne widowisko o hymnie narodowym Najznamienitsze utwory klasyczne z nowoczesnymi multimediami, a do tego charyzmatyczny komentarz maestro Marcina Sompolińskiego - to wydarzenie, na które w najbliższy piątek (16.11) zaprasza Filharmonia Opolska. Koncert poświęcony jest… » więcej 2018-11-13, godz. 13:13, Patronaty - polecamy Cztery kultury spotkają się na jednej scenie – zbliża się Trzecia Gala Koncertu Kultur! Już po raz trzeci przedstawiciele czterech kultur - niemieckiej, śląskiej, romskiej i kresowej - spotkają się na jednej scenie, by wspólnymi siłami zagrać wyjątkowy koncert. » więcej 2018-11-13, godz. 12:20, Patronaty - polecamy Nordic Walking jako alternatywna forma zajęć wychowania fizycznego – konferencja dla nauczycieli w Nysie już w piątek! Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie wraz ze Starostwem Powiatowym w Nysie i Polską Federacją Nordic Walking zapraszają nauczycieli wychowania fizycznego do udziału w konferencji szkoleniowo-metodycznej - Nordic Walking… » więcej 2018-11-13, godz. 10:05, Patronaty - polecamy Otwarta dyskusja o zjawisku osiedli grodzonych i ich wpływie na społeczeństwo już w piątek w MBP w Opolu! Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Fundacją im. Friedricha Eberta w Warszawie zapraszają na spotkanie dyskusyjne pn.: „Osiedla grodzone - zamknięte społeczeństwo?”. » więcej 2018-11-08, godz. 13:03, Patronaty - polecamy Koncert Wiedeński w Głuchołazach już 11 listopada – poznaj szczegóły! Największe przeboje Johanna Straussa, najpiękniejsze arie i duety z operetek wiedeńskich - tego wszystkiego będzie można posłuchać w Głuchołazach już w najbliższą niedzielę. » więcej
505506507508509510511
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »