Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-08-28, 15:09 Autor: Barbara Więcek

Otwarcie 2 wystaw "Rubinowa broszka" i "Kopalnie ropy naftowej..."

Spektakl „Z kresowego kuferka – Lwów” [fot. materiały organizatora]
Spektakl „Z kresowego kuferka – Lwów” [fot. materiały organizatora]
W czwartek (30.08) o godz. 18:00 w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku otwarte zostaną dwie wystawy "Rubinowa broszka" i "Kopalnie ropy naftowej w województwie stanisławowskim w I połowie XX wieku". Obie ekspozycje łączy jeden z bohaterów książki "Rubinowa broszka. Lwowska historia w listach opisana". Wstęp wolny.
PlakatW ramach wernisażu odbędzie się pokaz filmu z przedstawienia "Z kresowego kuferka - Lwów", który w 2013 roku zaprezentowano w Filharmonii Opolskiej.

Ekspozycja składa się ze zdjęć i dokumentów przedstawiających chwile z życia na Kresach przed wybuchem II wojny światowej – uroczystości, wycieczki, spotkania oraz oficjalne zdjęcia jeńców wojennych w Murnau, oficerów polskich w Egipcie, w Rzymie a następnie polskiego ośrodka i szpitala w Penley i pierwszych tzw. „repatriantów” w zburzonym Opolu. Objaśnienia pod zdjęciami to często fragmenty oryginalnego tekstu z książki Andrzeja Skibniewskiego „Rubinowa broszka. Lwowska historia w listach opisana”.

Na wystawie zostaną zaprezentowane kopie rysunków Krystyny Albrecht, oryginały dokumentów z czasów opisanych w książce, z których do najciekawszych należą bulla papieska dla pp. Engelów z datą 05.XII. 1927, protokół aresztowania Krystyny Albrecht przez NKWD w lipcu 1940 roku, kartki więźniów i jeńców wysyłane ze Starobielska i z Murnau, instrukcje dla więźniów Murnau dotyczące paczek itd. Zachowały się także cytowane w książce przepisy kulinarne przygotowane specjalnie „na ciężkie czasy” oraz wydawnictwa dla żołnierzy polskich walczących w siłach zbrojnych na Zachodzie.

Drugą ekspozycję tworzą zdjęcia szybów wiertniczych i maszyn, używanych do uzyskania ropy naftowej w okolicach Stanisławowa. Pokazany jest dom dyrektora kopalni oraz zdjęcie zbiorowe jego współpracowników.

Wystawa w Iwano-Frankiwsku to około 30 zdjęć związanych ścisłe z historią lwowskiej rodziny opisanej w książce „Rubinowa broszka. Lwowska historia w listach opisana”.

Zdjęcia i dokumenty prezentowane były już w wielu miejscach – m.in. w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Bibliotece Głównej Politechniki Opolskiej, Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów w Mościsku, Muzeum Powiatowym w Nysie, Centrum Kultury „Iļģuciems” w łotewskiej Rydze oraz Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego. Co roku „Rubinowa broszka” prezentowana jest na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie.

Organizatorem wernisażu jest Towarzystwo Polonia - Kresy, a Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Zobacz także

537538539540541542543
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »