Do Sulisławia i Grodkowa przyjadą europejscy i azjatyccy mistrzowie taiji. W weekend (16-17.06) odbędzie się I Europejski Festiwal Sztuk Walki Klasycznego Yang Taiji. Oprócz zawodów formy ręcznej, form z użyciem szabli i miecza, swój kunszt zaprezentują prawdziwi mistrzowie, co będzie dużą atrakcją dla publiczności. Początek zawodów w sobotę (16.06) o godz. 10:00 w hali sportowej w Grodkowie przy ul. Sienkiewicza 29A. Wstęp wolny.
Turniej będzie pierwszym w długiej historii Starego Stylu Yang Taiji europejskim festiwalem tej dyscypliny, który w Azji odbywa się cyklicznie od kilkudziesięciu lat, gromadząc co dwa lata międzynarodowe grono adeptów uczestniczących w egzaminach, zawodach i pokazach.
Poza uczestnikami z Europy m.in. z Francji, Danii, Niemiec, Bułgarii i Polski, uczestniczyć będą również liczni adepci spoza Europy. Swój udział potwierdzili reprezentanci Tajwanu (około 130 osób), w tym mistrzowie i sędziowie, gdzie swoją siedzibę ma Światowa Federacja Sztuk Walki Klasycznego Yang Taiji, a także USA. Praktycznie wszyscy goście będą w naszym kraju po raz pierwszy. Ich udział w festiwalu będzie nie tylko okazją do sportowego współzawodnictwa, ale także pierwszym kontaktem z polską historią i kulturą.
Aspekt zdrowotny i prozdrowotny festiwalu jest równoważny z aspektem szlachetnej rywalizacji sportowej. Warto przypomnieć, że wywodzące się z Chin i Tajwanu: qigong, nazywany gimnastyką zdrowotną, a szczególnie taiji, niegdyś jedna z najskuteczniejszych sztuk walki, bliższe są obecnie pewnemu rodzajowi medytacji w ruchu i uprawiane są głównie dla utrzymania dobrej kondycji i zdrowia. Jednak zawarte w nim aplikacje, także i dzisiaj z powodzeniem daje się zastosować w walce. Nie jest to jednak styl dla tych, którzy myślą o szybkim i łatwym osiąganiu efektów.
- W tym przypadku, mamy do czynienia z klasycznym stylem, który ma stare korzenie, skodyfikowane reguły i mistrzów, którzy przekazując umiejętności dbają, aby nie zaniedbywano tradycyjnego przekazu, któremu trzeba poświęcić przynajmniej parę lat, aby go opanować - zaznacza Jan Gliński, założyciel Fundacji Dantian i przewodniczący komitetu organizacyjnego wydarzenia. PROGRAM
16 czerwca (sobota)
• 10:00-16:00 – Zawody i egzaminy
17 czerwca (niedziela)
• 9:45-10:55 – Ceremonia otwarcia
• 11:00-12:00 – Zawody (finały)
• 12:00-13:00 – Konferencja prasowa
Przerwa obiadowa
• 13:00-14:00 – Pokazy mistrzów
• 14:00-15:30 – Ceremonia wręczania nagród i dyplomów
Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.