Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-05-28, 11:16 Autor: Barbara Więcek

Zobacz wystawę "Śląskie kobiety - polskie twierdze"

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" [fot. Mariusz Majeran]
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" [fot. Mariusz Majeran]
Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny uświetni uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej „Śląskie kobiety – polskie twierdze”. Wernisaż odbędzie się we wtorek (29.05) o godz. 18:00 w Teatrze Ziemi Rybnickiej przy Placu Teatralnym 1 w Rybniku.
kobityRok 2018 obfituje w wiele ważnych rocznic i wydarzeń. W tym roku obchodzimy jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 28 listopada przypada także 100. rocznica uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce, co było doniosłym wydarzeniem w ówczesnej w Europie. Kolejną istotną rocznicą jest 80. rocznica Kongresu Polaków, podczas którego ogłoszono katechizm narodowy – Pięć Prawd Polaków spod znaku Rodła, odwołujące się do najważniejszych dla Polaków wartości: narodu, wiary, braterstwa, służby, Ojczyzny. Pięć Prawd Polaków było w istocie przysięgą, krzepiącym serca drogowskazem oraz wyznaniem polskości i miłości do ojczyzny.

Z tej okazji została przygotowana wystawa pt. „Śląskie kobiety – polskie twierdze” prezentująca sylwetki 42 kobiet – zapomnianych bohaterek czasów walki o polską tożsamość narodową Śląska. Przedstawione są tam kobiety walczące w powstaniach i przechowujące broń, sanitariuszki, lekarki, kurierki, a także odważne agitatorki sprawy polskiej. Nie zbraknie też dzielnych matek uczących po kryjomu swoje dzieci języka polskiego. Patronat honorowy nad ekspozycją objął marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Celem wystawy jest pogłębienie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat roli kobiet w powstaniach śląskich, plebiscycie górnośląskim, a także w czasie II wojny światowej. To przedsięwzięcie ma z jednej strony pokazać wkład kobiet w odzyskanie przez Polskę niepodległości, ich istotną rolę w pielęgnowaniu i przekazywaniu polskiego dziedzictwa niematerialnego, a z drugiej uczcić przypadającą w listopadzie 2018 r. setną rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Projekt ma charakter edukacyjny, a jego realizacja przyczyni się do zwiększenia świadomości Polaków w zakresie wiedzy na temat odzyskania i odbudowy państwowości, aspektu regionalnego i lokalnego tych wydarzeń.

Autorem wystawy jest dr Joanna Banik, a jej organizatorem jest Fundacja Polskie Dziedzictwo Śląska oraz poseł Czesław Sobierajski.

Bezpłatne wejściówki można odbierać w biurze poselskim posła Czesława Sobierajskiego oraz w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Zobacz także

567568569570571572573
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »