Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Poznaj na nowo Josepha von Eichendorffa. Słuchowisko…
2021-03-11, 16:04 Autor: Małgorzata Ślusarczyk (oprac. Wanda Kownacka)

Poznaj na nowo Josepha von Eichendorffa. Słuchowisko w Radiu Opole

Słuchowisko "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem" na podstawie sztuki Freda Apke [fot. Wanda Kownacka]
Słuchowisko "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem" na podstawie sztuki Freda Apke [fot. Wanda Kownacka]
To nie komedia romantyczna, a komedia o tragicznym romantyku. Sztuka o zmaganiu się z życiem, cierpieniem, Bogiem, o spotkaniu dwojga ludzi i jednej takiej nocy, która zmienia wszystko. W Radiu Opole 2 KULTURA zaprezentowaliśmy słuchowisko "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem", którego jednym z bohaterów jest Joseph von Eichendorff, niemiecki poeta doby romantyzmu, urodzony w Łubowicach (dzisiejszy powiat raciborski), a zmarły i pochowany w Nysie.
Emisja słuchowiska - w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej - ma związek z przypadającą na 10 marca 233. rocznicą urodzin artysty. Można je było usłyszeć dziś (11.03) w Radiu Opole 2 KULTURA w audycji Agnieszki Zientarskiej "Wszystko o literaturze”, a teraz również na tej podstronie.
Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem
Der Baron kommt barfuß und bezahlt mit einem Knopf
- "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem" to słuchowisko na podstawie sztuki Freda Apke, który jest aktorem niemieckim, dramaturgiem i reżyserem działającym w Polsce - wyjaśnia związana z Nysą aktorka Marta Klubowicz. - To jego interpretacja postaci Eichendorffa, poparta długoletnimi studiami nad całą twórczością i życiorysem artysty. Jest to też rodzaj walki, moim zdaniem, ze stereotypem pojmowania i patrzenia na Eichendorffa, jako takiego romantyka, który chodzi sobie po świecie, ogląda zachody słońca i myśli o Bogu - zaznacza Klubowicz.

W wersji niemieckiej sam autor sztuki i reżyser, Fred Apke, gra poetę, a Hürdem Riethmüller, niemiecka aktorka tureckiego pochodzenia wciela się w rolę karczmarki.

Dodajmy, że Marta Klubowicz, która ma na swoim koncie tłumaczenia wierszy Josepha Eichendorffa, jest nie tylko autorką polskiego przekładu sztuki i słuchowiska, ale wciela się także w rolę karczmarki w polskojęzycznej wersji słuchowiska, wydanego przez Stowarzyszenie "Język-Kultura-Tradycja-Pomostem do Europy" z siedzibą w Rybniku, a zrealizowanego i wyprodukowanego dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tej wersji słuchowiska Josepha von Eichendorffa gra Robert Mika.

Sztuka zadaje najprostsze, a zarazem najtrudniejsze pytania, rysuje tragedię postaci, cały czas budując sytuacje komediowe, pokazując nam Eichendorffa, jakim naprawdę był: jako satyryka i człowieka o wielkim poczuciu humoru.

„Pan Baron przychodzi Boso i płaci guzikiem”
  • Autor i reżyser: Fred Apke
  • Przekład na język polski: Marta Klubowicz
  • Realizacja akustyczna: Krzysztof Kurek
  • Wydawca: Stowarzyszenie „Język-Kultura-Tradycja-Pomostem do Europy", Rybnik
  • Występują: Joseph von Eichendorff, baron i poeta: Robert Mika / Fred Apke; karczmarka: Marta Klubowicz / Hürdem Riethmüller
Dodajmy, że 233. rocznicę urodzin Josepha von Eichendorffa uczciliśmy także w środowej (10.03) audycji "Klasyka wieczorową porą”, w której wybrzmiały m.in. pieśni wybitnych kompozytorów romantycznych, napisanych właśnie do słów związanego z Nysą poety.

Zobacz także

2021-09-16, godz. 17:21 „Radio Biwak” 2021 zakończony – za nami dwa miesiące współpracy Radia Rzeszów z regionalnymi rozgłośniami… Polskie Radio Rzeszów obchodzi w tym roku jubileusz 70. urodzin. Z tej okazji rozgłośnia przygotowała dla swoich słuchaczy wiele atrakcji, m.in. specjalną… » więcej 2021-09-15, godz. 12:46 Zbliża się 75. rocznica operacji „Lawina” – poznaj szczegóły zaplanowanych uroczystości W najbliższą sobotę (18.09) mija 75 lat od zbrodni UB/NKWD popełnionej na żołnierzach NSZ Okręgu VII Śląskiego w ramach operacji „Lawina”. Zobacz… » więcej 2021-09-01, godz. 13:44 "Kto rano wstaje", ten... budzi się w szkole! Ekipa porannego programu Radia Opole zgłasza gotowość do szkoły! A przynajmniej do wspomnień.... 1 września nie mogło nas zabraknąć w podstawówce - odwiedziliśmy… » więcej 2021-08-30, godz. 11:34 58. KFPP - zobacz program i słuchaj Radia Opole! 58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu rozpocznie się w piątek (03.09) i potrwa 4 dni. W programie osiem koncertów − wszystkie będziemy transmitować… » więcej 2021-08-27, godz. 19:12 Janina Piekarz - historia kobiety, która od dziecka lubiła pomagać Bieda, głód, konfiskaty zwierząt hodowlanych przez komunistyczną bezpiekę - to dzieciństwo w czasach stalinowskich, jakie do dziś pamięta Janina Piekarz… » więcej 2021-08-14, godz. 15:04 Festiwalowe Radio Opole - specjalny program na 96,5 FM i www.radio.opole.pl! Festiwalowe przeboje, wywiady, transmisje koncertów, wspomnienia - od 16 sierpnia nadajemy Festiwalowe Radio Opole, specjalny program na 96,5 FM dla Opola i okolic… » więcej 2021-08-13, godz. 09:59 Wspominamy VI Światowe Dni Młodzieży z udziałem Jana Pawła II. Opolanie też tam byli! "O 9:45 pojawił się papież, którego przywitano kilkunastominutową owacją i pieśnią śpiewaną w kilkunastu językach - "Abba Ojcze”. Homilię zakończył… » więcej 2021-08-02, godz. 12:05 Weź udział w III Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży pod hasłem „Moja Wizja Zero – Rolnik Liderem Bezpiecz… Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wraz z partnerami zaprasza do udziału w kolejnej edycji skierowanego do młodzieży konkursu promującego zasady bezpieczeństwa… » więcej 2021-07-29, godz. 13:31 Biała Sobota w Opolskim Centrum Onkologii – Radio Opole będzie na miejscu! Opolskie Centrum Onkologii zaprasza w sobotę (31.07) w godzinach 10:00-15:00 na wydarzenie, podczas którego chce przybliżyć mieszkańcom Opola i Opolszczyzny… » więcej 2021-07-28, godz. 10:16 Wyjątkowa premiera w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego! Radio Opole upamiętni 1 sierpnia 1944 Radio Opole włącza się aktywnie w upamiętnienie 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W najbliższą niedzielę szykujemy specjalne audycje okolicznościowe… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »