Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Poznaj na nowo Josepha von Eichendorffa. Słuchowisko…
2021-03-11, 16:04 Autor: Małgorzata Ślusarczyk (oprac. Wanda Kownacka)

Poznaj na nowo Josepha von Eichendorffa. Słuchowisko w Radiu Opole

Słuchowisko "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem" na podstawie sztuki Freda Apke [fot. Wanda Kownacka]
Słuchowisko "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem" na podstawie sztuki Freda Apke [fot. Wanda Kownacka]
To nie komedia romantyczna, a komedia o tragicznym romantyku. Sztuka o zmaganiu się z życiem, cierpieniem, Bogiem, o spotkaniu dwojga ludzi i jednej takiej nocy, która zmienia wszystko. W Radiu Opole 2 KULTURA zaprezentowaliśmy słuchowisko "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem", którego jednym z bohaterów jest Joseph von Eichendorff, niemiecki poeta doby romantyzmu, urodzony w Łubowicach (dzisiejszy powiat raciborski), a zmarły i pochowany w Nysie.
Emisja słuchowiska - w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej - ma związek z przypadającą na 10 marca 233. rocznicą urodzin artysty. Można je było usłyszeć dziś (11.03) w Radiu Opole 2 KULTURA w audycji Agnieszki Zientarskiej "Wszystko o literaturze”, a teraz również na tej podstronie.
Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem
Der Baron kommt barfuß und bezahlt mit einem Knopf
- "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem" to słuchowisko na podstawie sztuki Freda Apke, który jest aktorem niemieckim, dramaturgiem i reżyserem działającym w Polsce - wyjaśnia związana z Nysą aktorka Marta Klubowicz. - To jego interpretacja postaci Eichendorffa, poparta długoletnimi studiami nad całą twórczością i życiorysem artysty. Jest to też rodzaj walki, moim zdaniem, ze stereotypem pojmowania i patrzenia na Eichendorffa, jako takiego romantyka, który chodzi sobie po świecie, ogląda zachody słońca i myśli o Bogu - zaznacza Klubowicz.

W wersji niemieckiej sam autor sztuki i reżyser, Fred Apke, gra poetę, a Hürdem Riethmüller, niemiecka aktorka tureckiego pochodzenia wciela się w rolę karczmarki.

Dodajmy, że Marta Klubowicz, która ma na swoim koncie tłumaczenia wierszy Josepha Eichendorffa, jest nie tylko autorką polskiego przekładu sztuki i słuchowiska, ale wciela się także w rolę karczmarki w polskojęzycznej wersji słuchowiska, wydanego przez Stowarzyszenie "Język-Kultura-Tradycja-Pomostem do Europy" z siedzibą w Rybniku, a zrealizowanego i wyprodukowanego dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tej wersji słuchowiska Josepha von Eichendorffa gra Robert Mika.

Sztuka zadaje najprostsze, a zarazem najtrudniejsze pytania, rysuje tragedię postaci, cały czas budując sytuacje komediowe, pokazując nam Eichendorffa, jakim naprawdę był: jako satyryka i człowieka o wielkim poczuciu humoru.

„Pan Baron przychodzi Boso i płaci guzikiem”
  • Autor i reżyser: Fred Apke
  • Przekład na język polski: Marta Klubowicz
  • Realizacja akustyczna: Krzysztof Kurek
  • Wydawca: Stowarzyszenie „Język-Kultura-Tradycja-Pomostem do Europy", Rybnik
  • Występują: Joseph von Eichendorff, baron i poeta: Robert Mika / Fred Apke; karczmarka: Marta Klubowicz / Hürdem Riethmüller
Dodajmy, że 233. rocznicę urodzin Josepha von Eichendorffa uczciliśmy także w środowej (10.03) audycji "Klasyka wieczorową porą”, w której wybrzmiały m.in. pieśni wybitnych kompozytorów romantycznych, napisanych właśnie do słów związanego z Nysą poety.

Zobacz także

2024-12-23, godz. 10:00 „Spotkajmy się przy radioodbiorniku w pierwszy dzień świąt” - premiera słuchowiska "Wlazłkotek" o godz. 20:00 - To słuchowisko dla dzieci, ale też i dla dorosłych, bo ma ono swoje różnego rodzaju płaszczyzny, także takie „ukryte między wierszami” dla tych… » więcej 2024-12-13, godz. 12:49 Darowizna na budowę Rodzinnego Domu Dziecka Przekazując darowiznę pomagasz w budowie Rodzinnego Domu Dziecka Edyty i Roberta Cimermanów. » więcej 2024-12-10, godz. 11:02 Budujemy Rodzinny Dom Dziecka. Powódź 2024 Rodzinny Dom Dziecka w Lewinie Brzeskim, prowadzony przez Edytę i Roberta Cimermanów, to miejsce pełne ciepła, troski i miłości. Ostatnie wydarzenia w życiu… » więcej 2024-12-06, godz. 08:57 Opolskie Elfy w pociągach POLREGIO Gdzie Mikołaj nie może, tam elfy pośle… Na Opolskim Dworcu Kolejowym nietypowa akcja. W pociągach regionalnych uruchamianych przez Opolski Zakład POLREGIO… » więcej 2024-10-31, godz. 16:16 Sprawdź zmiany w organizacji ruchu na drogach regionu Sprawdź zmiany organizacji w ruchu, jakie wprowadzono na drogach w naszym regionie. Policjanci podpowiadają jak bezpiecznie i w miarę komfortowo dojechać na… » więcej 2024-11-01, godz. 21:00 Literackie impresje prof. Adriana Glenia o Patronach Roku 2024 W bardzo wyjątkowy dzień, czyli 1 listopada, przedstawiliśmy kilka opowieści, których bohaterami są polscy literaci, których w roku 2024 Sejm i Senat Rzeczpospolitej… » więcej 2024-10-31, godz. 09:55 Włącz Radio Opole w samochodzie i jedź bezpiecznie Więcej patroli na głównych trasach i zmieniona organizacja ruchu wokół cmentarzy. Rozpoczyna się policyjna akcja "Wszystkich Świętych". Oprócz tradycyjnych… » więcej 2024-10-11, godz. 05:56 "Wspólnie wspomóżmy powodzian" – charytatywna akcja Radia Opole Woda zabrała im majątki, uszkodziła domostwa, pozbawiła dorobku całego życia. Skutki powodzi odczuły również organizacje wspierające powodzian, a podczas… » więcej 2024-09-26, godz. 09:52 Pozdrawiasz i pomagasz – kup cegiełkę Radia Opole dla powodzian Kup cegiełkę dla powodzian i pozdrów bliskie Ci osoby. Twoje serdeczności wyemitujemy w specjalnym, niedzielnym bloku, z którego cały dochód przekażemy… » więcej 2024-09-23, godz. 13:01 Jak rozważnie zadbać o mieszkania i domy po powodzi? Prof. dr hab. inż. Dariusz Bajno omówił w rozmowie z Radiem Opole najważniejsze kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę, przygotowując zalane przez powódź… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »