Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Święto Trzech Króli - sprawdź specjalny program…
2021-01-05, 20:51 Autor: Radio Opole

Święto Trzech Króli - sprawdź specjalny program Radia Opole!

[fot. pixabay/kalhh]
[fot. pixabay/kalhh]
Według tradycji znacznie starszej niż obchody Bożego Narodzenia 6 stycznia Jezus objawiony został przybyłym ze wschodu trzem mędrcom, nazywanym także trzema królami - a w ich osobach objawiony został całemu światu. Stąd w kalendarzu liturgicznym mówimy o uroczystości Objawienia Pańskiego, potocznie zaś - o Święcie Trzech Króli. Radio Opole przygotowało na ten dzień szczególne programy.
EFFATHA 6:05
W ograniczonej do minimum formule odbędą się w środę Orszaki Trzech Króli. Organizatorzy zapowiadają, że w całej Polsce zostanie zorganizowanych 2500 miniorszaków w zgodzie z wymogami sanitarnymi. Dodatkowe propozycje na świętowanie Objawienia Pańskiego to spacer orszakowy w gronie rodzin czy wspólne kolędowanie. 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego jest w Polsce obchodzona także jako Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Odbędzie się wtedy kolejna zbiórka na cele misyjne.

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ 7:00
Transmisja Mszy Świętej z opolskiej Katedry. 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego jest w Polsce obchodzona także jako Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom.

MAMY ŚWIĘTO 8:05
Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" będzie Piotr Giertych, rzecznik i Przewodniczący Rady Fundacji Orszak Trzech Króli, który opowie, jak orszaki będą wyglądały w tym roku. Porozmawiamy także o całorocznej działalności Fundacji.
Zaprosimy również na Opłatek Ludzi Sportu Opolszczyzny, który w tym roku odbędzie się w katedrze.

ŚWIĄTECZNA LOŻA RADIOWA 11:05
W Świątecznej Loży Radiowej będziemy gościć ks. Waldemara Klingera, proboszcza opolskiej katedry oraz ks. Wojciecha Prackiego proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu. Tematem będzie Święto Trzech Króli, a właściwie - jak powinno się mówić - Święto Objawienia Pańskiego.
Gościem będzie także Bogdan Jasiński kustosz Muzeum Wsi Opolskiej, który opowie o tradycjach i zwyczajach ludowych związanych z tym dniem.

PRZY ŚWIĄTECZNYM STOLE 12:05
Porozmawiamy o historii Święta Trzech Króli. Będzie także o przedstawieniu pokłonu mędrców w malarstwie wielkich mistrzów.
W drugiej części audycji przypomnimy Powstanie Wielkopolskie i dowódców związanych z grudniową insurekcją z 1918 roku, w tym także postać generała Józefa Dowbora-Muśnickiego.

OPOLSKA LISTA POLSKIEJ PIOSENKI 14:05
Opolska Lista Polskiej Piosenki to, oczywiście zgodnie z nazwą, zbiór polskich piosenek, przy czym warto zwrócić uwagę, że nie ma tu słowa przeboje i to jest ważny element, bowiem to, która piosenka zostanie przebojem należeć będzie do słuchaczy, czyli do Państwa! Wybór będzie reprezentatywny dla wszystkich dekad, a jedyny warunek to polski tekst i oryginalna, piękna melodia.

CAŁY NASZ SPORT 17:05
Z naszymi mikrofonami będziemy na meczach TAURON. 1 ligi siatkarzy w Strzelcach Opolskich i Kluczborku.

ŚLADAMI KRESOWEJ ATLANTYDY 19:05
O współpracy Paczkowa z miastami partnerskimi za wschodnią granicą powiemy w programie "Śladami Kresowej Atlantydy". Mimo pandemii koronawirusa gmina nie zawiesiła kontaktów z Ejszyszkami w rejonie solecznickim na Litwie. 6 stycznia katolicy i protestanci obchodzą uroczystość Objawienia Pańskiego. W tradycji znane jest jako święto Trzech Króli. Natomiast tego dnia wierni obrządku wschodniego, grekokatolicy i prawosławni zasiadają do Wigilii Bożego Narodzenia.

FORUM WIARY 22:05
Specjalne wydanie programu poświęcimy oczywiście uroczystości Objawienia Pańskiego czyli Epifanii. Jednak to dzień, w którym skupia się wiele inicjatyw misyjnych tych lokalnych, ogólnokrajowych i światowych (Dzień modlitw w intencji misji, Ogólnopolska kolekta na Krajowy Fundusz Misyjny, Światowy Dzień Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci oraz uroczyste zakończenie inicjatywy Kolędników Misyjnych).

Zapraszamy!

Zobacz także

2021-09-16, godz. 17:21 „Radio Biwak” 2021 zakończony – za nami dwa miesiące współpracy Radia Rzeszów z regionalnymi rozgłośniami… Polskie Radio Rzeszów obchodzi w tym roku jubileusz 70. urodzin. Z tej okazji rozgłośnia przygotowała dla swoich słuchaczy wiele atrakcji, m.in. specjalną… » więcej 2021-09-15, godz. 12:46 Zbliża się 75. rocznica operacji „Lawina” – poznaj szczegóły zaplanowanych uroczystości W najbliższą sobotę (18.09) mija 75 lat od zbrodni UB/NKWD popełnionej na żołnierzach NSZ Okręgu VII Śląskiego w ramach operacji „Lawina”. Zobacz… » więcej 2021-09-01, godz. 13:44 "Kto rano wstaje", ten... budzi się w szkole! Ekipa porannego programu Radia Opole zgłasza gotowość do szkoły! A przynajmniej do wspomnień.... 1 września nie mogło nas zabraknąć w podstawówce - odwiedziliśmy… » więcej 2021-08-30, godz. 11:34 58. KFPP - zobacz program i słuchaj Radia Opole! 58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu rozpocznie się w piątek (03.09) i potrwa 4 dni. W programie osiem koncertów − wszystkie będziemy transmitować… » więcej 2021-08-27, godz. 19:12 Janina Piekarz - historia kobiety, która od dziecka lubiła pomagać Bieda, głód, konfiskaty zwierząt hodowlanych przez komunistyczną bezpiekę - to dzieciństwo w czasach stalinowskich, jakie do dziś pamięta Janina Piekarz… » więcej 2021-08-14, godz. 15:04 Festiwalowe Radio Opole - specjalny program na 96,5 FM i www.radio.opole.pl! Festiwalowe przeboje, wywiady, transmisje koncertów, wspomnienia - od 16 sierpnia nadajemy Festiwalowe Radio Opole, specjalny program na 96,5 FM dla Opola i okolic… » więcej 2021-08-13, godz. 09:59 Wspominamy VI Światowe Dni Młodzieży z udziałem Jana Pawła II. Opolanie też tam byli! "O 9:45 pojawił się papież, którego przywitano kilkunastominutową owacją i pieśnią śpiewaną w kilkunastu językach - "Abba Ojcze”. Homilię zakończył… » więcej 2021-08-02, godz. 12:05 Weź udział w III Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży pod hasłem „Moja Wizja Zero – Rolnik Liderem Bezpiecz… Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wraz z partnerami zaprasza do udziału w kolejnej edycji skierowanego do młodzieży konkursu promującego zasady bezpieczeństwa… » więcej 2021-07-29, godz. 13:31 Biała Sobota w Opolskim Centrum Onkologii – Radio Opole będzie na miejscu! Opolskie Centrum Onkologii zaprasza w sobotę (31.07) w godzinach 10:00-15:00 na wydarzenie, podczas którego chce przybliżyć mieszkańcom Opola i Opolszczyzny… » więcej 2021-07-28, godz. 10:16 Wyjątkowa premiera w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego! Radio Opole upamiętni 1 sierpnia 1944 Radio Opole włącza się aktywnie w upamiętnienie 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W najbliższą niedzielę szykujemy specjalne audycje okolicznościowe… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »