Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » 5 maja to Światowy Dzień Astmy - dowiedz się więcej…
2020-05-04, 09:13 Autor: Materiały przesłane przez AR DEVA sp.j./oprac. AL

5 maja to Światowy Dzień Astmy – dowiedz się więcej o tej chorobie

5 maja to Światowy Dzień Astmy [fot. https://pixabay.com/pl/]
5 maja to Światowy Dzień Astmy [fot. https://pixabay.com/pl/]
Duszność, ucisk w klatce piersiowej, kaszel – to jedne z objawów COVID-19. Te same objawy towarzyszą chorym na astmę. Jak rozróżnić napad astmy od objawów zakażenia koronawirusem? Czy astma zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19? Jak przyjmować leki i czy wszystkie? Poniżej zamieszczamy materiały przygotowane z okazji Światowego Dnia Astmy w ramach warsztatów z cyklu "Quo vadis Medicina?", które pomogą osobom zainteresowanym dowiedzieć się więcej na temat tej choroby.
Astma jest chorobą nieuleczalną, jednak dzięki nowoczesnym terapiom i stosowaniu się do zaleceń lekarskich można zapanować nad jej objawami. Także, jeśli ma postać ciężką. Dolegliwości te mogą występować z różną częstotliwością i w różnym nasileniu – kilka razy w miesiącu – kilka razy dziennie. Bez skutecznego leczenia objawy nasilają się, konieczna staje się hospitalizacja. W Polsce na astmę choruje około 4 mln osób: 11% dzieci w wieku 6–14 lat i około 9–10% populacji dorosłych [źródło: http://ecap.pl/pdf/ECAP_wyniki_pl.pdf].

M.in. o tym, czy możliwe jest rozróżnienie chorób bez zrobienia testów, dlaczego astmatyk musi wyjątkowo dbać o to, by nie zarazić się Covid-19, we wtorek (05.05) w Światowym Dniu Astmy w audycji Dobry moment porozmawiamy z Januszem Wójcikiem, zastępcą Ordynatora Oddziału Pulmonologii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.
Astma ciężka a koronawirus

Poniżej rozmowa z dr med. Aleksandrą Kucharczyk z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii i Immunologii Klinicznej, WIM.
Posłuchaj wywiadu z dr. med. Aleksandrą Kucharczyk
Astma a epidemia

Wywiad z dr med. Piotrem Dąbrowieckim, przewodniczącym Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Klinika Chorób Infekcyjnych i Alergologii, WIM.
Posłuchaj wywiadu z dr. med. Piotrem Dąbrowieckim
Alergie a Covid-19

Poniżej rozmowa z prof. dr hab. n. med. Markiem Kulusem, prezydentem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, kierownikiem Kliniki Pneumologii i Alergologii Wieku Dziecięcego, WUM.
Posłuchaj wywiadu z prof. dr. hab. n. med. Markiem Kulusem
Materiały zostały przygotowane z okazji Światowego Dnia Astmy w ramach warsztatów z cyklu Quo vadis Medicina?, które ze względów epidemiologicznych odbędą się on-line. XXI edycja tego cyklu została objęta patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Zobacz także

2024-10-31, godz. 16:16 Sprawdź zmiany w organizacji ruchu na drogach regionu Sprawdź zmiany organizacji w ruchu, jakie wprowadzono na drogach w naszym regionie. Policjanci podpowiadają jak bezpiecznie i w miarę komfortowo dojechać na… » więcej 2024-11-01, godz. 21:00 Literackie impresje prof. Adriana Glenia o Patronach Roku 2024 W bardzo wyjątkowy dzień, czyli 1 listopada, przedstawiliśmy kilka opowieści, których bohaterami są polscy literaci, których w roku 2024 Sejm i Senat Rzeczpospolitej… » więcej 2024-10-31, godz. 09:55 Włącz Radio Opole w samochodzie i jedź bezpiecznie Więcej patroli na głównych trasach i zmieniona organizacja ruchu wokół cmentarzy. Rozpoczyna się policyjna akcja "Wszystkich Świętych". Oprócz tradycyjnych… » więcej 2024-10-11, godz. 05:56 "Wspólnie wspomóżmy powodzian" – charytatywna akcja Radia Opole Woda zabrała im majątki, uszkodziła domostwa, pozbawiła dorobku całego życia. Skutki powodzi odczuły również organizacje wspierające powodzian, a podczas… » więcej 2024-09-26, godz. 09:52 Pozdrawiasz i pomagasz – kup cegiełkę Radia Opole dla powodzian Kup cegiełkę dla powodzian i pozdrów bliskie Ci osoby. Twoje serdeczności wyemitujemy w specjalnym, niedzielnym bloku, z którego cały dochód przekażemy… » więcej 2024-09-23, godz. 13:01 Jak rozważnie zadbać o mieszkania i domy po powodzi? Prof. dr hab. inż. Dariusz Bajno omówił w rozmowie z Radiem Opole najważniejsze kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę, przygotowując zalane przez powódź… » więcej 2024-09-19, godz. 20:00 Ważne informacje dotyczące leków Leków, które uległy zawilgoceniu, nie wolno zażywać. Nawet takich, które wylądowały w wodzie, a opakowania nie zostały otwarte. W takim przypadku powinny… » więcej 2024-09-17, godz. 08:26 Stan klęski żywiołowej w części województwa Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego… » więcej 2024-09-16, godz. 14:39 Sprawdź, jak możesz pomóc powodzianom W obliczu tragicznej powodzi, która dotyka mieszkańców południowej Polski, wspólnie walczymy z wielką wodą. Radio Opole włącza się w kampanię społeczną… » więcej 2024-09-16, godz. 11:13 Sprzątanie po powodzi, liczenie strat – sprawdź Poradnik powodziowy Zanim wejdziesz do domu, upewnij się, że budynek jest stabilny i nie grozi zawaleniem, unikaj kontaktu z wodą popowodziową, dokumentuj wszystkie szkody za… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »