Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Akcja edukacja - pomóż dziecku zrozumieć świat…
2023-04-17, 14:51 Autor: Marcin Skomudek

Akcja edukacja - pomóż dziecku zrozumieć świat mediów

Akcja edukacja - pomóż dziecku zrozumieć świat mediów
Akcja edukacja - pomóż dziecku zrozumieć świat mediów
Rozwijanie kompetencji medialnych u dzieci i młodzieży to klucz do odróżniania informacji fałszywych od prawdziwych. Wspieranie najmłodszych w poznawaniu świata mediów nie tylko pozwala na bezpieczne korzystanie z cyfrowych udogodnień, ale również buduje rodzinne więzi.
Informacje pochodzące z mediów codziennie bombardują nieukształtowane umysły naszych dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć je krytycznego analizowania przekazów. To bardzo ważne, aby rodzice dbali o równowagę pomiędzy światem wirtualnym a rzeczywistością i tym samym dawali dzieciom dobry przykład. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Centrum Edukacji Medialnej z Kielc organizuje kolejne bezpłatne spotkanie, które będzie poświęcone edukacji medialnej. Podczas webinaru #MEDIAchallenge: cyfrowa rzeczywistość a edukacja medialna w rodzinie, który odbędzie się 27 kwietnia, dr Agnieszka Iwanicka, pedagog i medioznawczyni, omówi rolę rodzinnej edukacji medialnej i kompetencji cyfrowych rodziców. Odpowie na pytanie, czy da się współcześnie wychować dziecko bez udziału mediów elektronicznych, oraz - jak (i czy w ogóle?) rozszerzać jego umiejętności technologiczne. Skupi się też na dobrostanie cyfrowym dziecka - przybliży to pojęcie i wyjaśni, jak do niego dążyć.

- Media to ważny filar współczesności, nieodłączny element edukacji młodego pokolenia. Wiek, w którym dzieci rozpoczynają swoją przygodę z urządzeniami elektronicznymi, obniża się. Internet staje się dla nich naturalnym środowiskiem, oferując nieograniczone możliwości. Jednocześnie należy pamiętać, że wchodzenie w interakcję z wirtualną przestrzenią niesie ze sobą pewne zagrożenia, dlatego kluczowe jest nieustanne edukowanie w zakresie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z jej zasobów - zauważa dr Paulina Prędotka, dyrektor Centrum Edukacji Medialnej.

Edukacja medialna to nie tylko zadanie dla nauczycieli, ale również dla rodziców i całego otoczenia dziecka. Właściwie zorganizowana i systematycznie prowadzona stanowi podstawowy element wychowania oraz kształcenia młodych ludzi. Dzięki niej zdobywają niezbędną wiedzę i umiejętności, które pozwolą rozsądnie wykorzystywać cyfrowe środki masowego przekazu.

Aby wziąć udział w kolejnym spotkaniu z cyklu #MEDIachallenge wystarczy zarejestrować się na stronie: www.cempolska.pl/konferencje. Zainteresowane osoby mogą otrzymać zaświadczenie o uczestnictwie w webinarium.

Centrum Edukacji Medialnej to miejsce nauki o mediach, a w szczególności o tym, jak odróżniać informacje prawdziwe od fałszywych. Skupia się na rozwijaniu w Polsce edukacji medialnej, ukazywaniu sposobów walki z fake newsami i dezinformacją. Funkcjonuje w trzech obszarach: interaktywnej wystawy składającej się 10 stref edukacyjnych (historii mediów, historii radia, odsłuchu audycji, edukacyjnej, rozszerzonej rzeczywistości, wiedzy, studia Green Screen, studia nagraniowego, studia Dolby Atmos, fake newsów), strony internetowej (www.cempolska.pl) z konspektami lekcji na temat edukacji medialnej dla nauczycieli i uczniów oraz rozwijaną bazą wiedzy, specjalnych wydarzeń (tj. konferencji, szkoleń, dyskusji panelowych).

Zobacz także

2023-09-18, godz. 10:35 Pasjonują Cię stare komputery i gry - to cykl dla Ciebie! "Zagraj w to jeszcze raz, sam... lub z rodzicami" - to nasz nowy cykl, na który fanów starych komputerów zaprasza w każdy piątek po godz. 14:30 Dawid Rajwa… » więcej 2023-09-11, godz. 09:43 Budowa spalarni w Opolu - debata radiowa o tym już dziś (11.09) po 12:00. Macie pytania? Dzwońcie, piszcie! Zwolennicy mówią o niezbędnej zielonej transformacji, podyktowanej m.in. względami ekonomicznymi, przeciwnicy o inwestycji, która zniszczy środowisko i zdrowie… » więcej 2023-09-01, godz. 12:17 Moszna na finał wakacyjnej akcji Radia Opole już w najbliższą sobotę! Za nami audycje w Kietrzu, Głuchołazach, nad zalewem „Kluczbork”, w Paczkowie, Krasiejowie, Kamieniu Śląskim, w Górze św. Anny i nad Jeziorem Nyskim… » więcej 2023-08-23, godz. 09:21 "Mistrzowska Środa" z Szypułą, ZAKSĄ, Gwardią i Radiem Opole na pl. Kopernika - zobacz relacje! Tomasz Szypuła jest Mistrzem Świata w lodziarstwie rzemieślniczym, a ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, 9-krotnymi Mistrzami Kraju i 3-krotnymi zwycięzcami Ligi Mistrzów… » więcej 2023-08-09, godz. 11:50 77 40 13 455 - masz sprawę? ZADZWOŃ! Masz informację lub relację z pierwszej ręki, którą chcesz przekazać naszym reporterom? Jesteś świadkiem wypadku lub jakiegoś zdarzenia? Masz zdjęcia… » więcej 2023-08-03, godz. 08:33 O sytuacji kultury wysokiej. Konferencja z udziałem ekspertów i twórców w Radiu Opole [ZDJĘCIA, FILM] Muzycy, publicyści, aktorzy i znawcy kultury z całej Polski rozmawiali o sytuacji kultury wysokiej we współczesnym świecie. » więcej 2023-07-10, godz. 11:01 Mija 26 lat od Powodzi Tysiąclecia - zobacz archiwalne zdjęcia, posłuchaj magazynu reporterów Już 26 lat mija od Powodzi Tysiąclecia, która w lipcu 1997 roku dotknęła południową i zachodnią Polskę, a także Czechy, wschodnie Niemcy, część Słowacji… » więcej 2023-06-29, godz. 09:09 Wakacyjna ramówka Radia Opole. Zobacz, co nowego w programie! Mamy lato! Wakacje rozpoczęte, czas zatem zacząć wakacyjną ramówkę Radia Opole. W ramach programu "Mamy lato! - wakacyjna akcja Radia Opole" od poniedziałku… » więcej 2023-06-28, godz. 20:50 "Wakacje z duchami Radia Opole" - posłuchaj znanych i nieznanych historii i legend z regionu Niesamowite miejsca, przygody i opowieści z dreszczykiem - to wszystko w wakacje w naszym nowym wakacyjnym cyklu "Wakacje z duchami", którego autorem jest historyk… » więcej 2023-06-28, godz. 12:26 Zmarł Krzysztof Aleksanderek, wieloletni pracownik Radia Opole Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu naszego kolegi Krzysztofa Aleksanderka - wieloletniego i zasłużonego Pracownika Radia Opole S.A. Żegnamy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »