Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Akcja edukacja - pomóż dziecku zrozumieć świat…
2023-04-17, 14:51 Autor: Marcin Skomudek

Akcja edukacja - pomóż dziecku zrozumieć świat mediów

Akcja edukacja - pomóż dziecku zrozumieć świat mediów
Akcja edukacja - pomóż dziecku zrozumieć świat mediów
Rozwijanie kompetencji medialnych u dzieci i młodzieży to klucz do odróżniania informacji fałszywych od prawdziwych. Wspieranie najmłodszych w poznawaniu świata mediów nie tylko pozwala na bezpieczne korzystanie z cyfrowych udogodnień, ale również buduje rodzinne więzi.
Informacje pochodzące z mediów codziennie bombardują nieukształtowane umysły naszych dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć je krytycznego analizowania przekazów. To bardzo ważne, aby rodzice dbali o równowagę pomiędzy światem wirtualnym a rzeczywistością i tym samym dawali dzieciom dobry przykład. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Centrum Edukacji Medialnej z Kielc organizuje kolejne bezpłatne spotkanie, które będzie poświęcone edukacji medialnej. Podczas webinaru #MEDIAchallenge: cyfrowa rzeczywistość a edukacja medialna w rodzinie, który odbędzie się 27 kwietnia, dr Agnieszka Iwanicka, pedagog i medioznawczyni, omówi rolę rodzinnej edukacji medialnej i kompetencji cyfrowych rodziców. Odpowie na pytanie, czy da się współcześnie wychować dziecko bez udziału mediów elektronicznych, oraz - jak (i czy w ogóle?) rozszerzać jego umiejętności technologiczne. Skupi się też na dobrostanie cyfrowym dziecka - przybliży to pojęcie i wyjaśni, jak do niego dążyć.

- Media to ważny filar współczesności, nieodłączny element edukacji młodego pokolenia. Wiek, w którym dzieci rozpoczynają swoją przygodę z urządzeniami elektronicznymi, obniża się. Internet staje się dla nich naturalnym środowiskiem, oferując nieograniczone możliwości. Jednocześnie należy pamiętać, że wchodzenie w interakcję z wirtualną przestrzenią niesie ze sobą pewne zagrożenia, dlatego kluczowe jest nieustanne edukowanie w zakresie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z jej zasobów - zauważa dr Paulina Prędotka, dyrektor Centrum Edukacji Medialnej.

Edukacja medialna to nie tylko zadanie dla nauczycieli, ale również dla rodziców i całego otoczenia dziecka. Właściwie zorganizowana i systematycznie prowadzona stanowi podstawowy element wychowania oraz kształcenia młodych ludzi. Dzięki niej zdobywają niezbędną wiedzę i umiejętności, które pozwolą rozsądnie wykorzystywać cyfrowe środki masowego przekazu.

Aby wziąć udział w kolejnym spotkaniu z cyklu #MEDIachallenge wystarczy zarejestrować się na stronie: www.cempolska.pl/konferencje. Zainteresowane osoby mogą otrzymać zaświadczenie o uczestnictwie w webinarium.

Centrum Edukacji Medialnej to miejsce nauki o mediach, a w szczególności o tym, jak odróżniać informacje prawdziwe od fałszywych. Skupia się na rozwijaniu w Polsce edukacji medialnej, ukazywaniu sposobów walki z fake newsami i dezinformacją. Funkcjonuje w trzech obszarach: interaktywnej wystawy składającej się 10 stref edukacyjnych (historii mediów, historii radia, odsłuchu audycji, edukacyjnej, rozszerzonej rzeczywistości, wiedzy, studia Green Screen, studia nagraniowego, studia Dolby Atmos, fake newsów), strony internetowej (www.cempolska.pl) z konspektami lekcji na temat edukacji medialnej dla nauczycieli i uczniów oraz rozwijaną bazą wiedzy, specjalnych wydarzeń (tj. konferencji, szkoleń, dyskusji panelowych).

Zobacz także

2024-10-31, godz. 16:16 Sprawdź zmiany w organizacji ruchu na drogach regionu Sprawdź zmiany organizacji w ruchu, jakie wprowadzono na drogach w naszym regionie. Policjanci podpowiadają jak bezpiecznie i w miarę komfortowo dojechać na… » więcej 2024-11-01, godz. 21:00 Literackie impresje prof. Adriana Glenia o Patronach Roku 2024 W bardzo wyjątkowy dzień, czyli 1 listopada, przedstawiliśmy kilka opowieści, których bohaterami są polscy literaci, których w roku 2024 Sejm i Senat Rzeczpospolitej… » więcej 2024-10-31, godz. 09:55 Włącz Radio Opole w samochodzie i jedź bezpiecznie Więcej patroli na głównych trasach i zmieniona organizacja ruchu wokół cmentarzy. Rozpoczyna się policyjna akcja "Wszystkich Świętych". Oprócz tradycyjnych… » więcej 2024-10-11, godz. 05:56 "Wspólnie wspomóżmy powodzian" – charytatywna akcja Radia Opole Woda zabrała im majątki, uszkodziła domostwa, pozbawiła dorobku całego życia. Skutki powodzi odczuły również organizacje wspierające powodzian, a podczas… » więcej 2024-09-26, godz. 09:52 Pozdrawiasz i pomagasz – kup cegiełkę Radia Opole dla powodzian Kup cegiełkę dla powodzian i pozdrów bliskie Ci osoby. Twoje serdeczności wyemitujemy w specjalnym, niedzielnym bloku, z którego cały dochód przekażemy… » więcej 2024-09-23, godz. 13:01 Jak rozważnie zadbać o mieszkania i domy po powodzi? Prof. dr hab. inż. Dariusz Bajno omówił w rozmowie z Radiem Opole najważniejsze kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę, przygotowując zalane przez powódź… » więcej 2024-09-19, godz. 20:00 Ważne informacje dotyczące leków Leków, które uległy zawilgoceniu, nie wolno zażywać. Nawet takich, które wylądowały w wodzie, a opakowania nie zostały otwarte. W takim przypadku powinny… » więcej 2024-09-17, godz. 08:26 Stan klęski żywiołowej w części województwa Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego… » więcej 2024-09-16, godz. 14:39 Sprawdź, jak możesz pomóc powodzianom W obliczu tragicznej powodzi, która dotyka mieszkańców południowej Polski, wspólnie walczymy z wielką wodą. Radio Opole włącza się w kampanię społeczną… » więcej 2024-09-16, godz. 11:13 Sprzątanie po powodzi, liczenie strat – sprawdź Poradnik powodziowy Zanim wejdziesz do domu, upewnij się, że budynek jest stabilny i nie grozi zawaleniem, unikaj kontaktu z wodą popowodziową, dokumentuj wszystkie szkody za… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »