Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości…
2022-11-10, 19:40 Autor:

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości w Radiu Opole

Siedziba Radia Opole [fot. Wanda Kownacka]
Siedziba Radia Opole [fot. Wanda Kownacka]
W najbliższy piątek (11.11) przypada 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów (1795-1918). Przypomnijmy, że odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, a wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Ponadto, dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. Wtedy naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

Radio Opole aktywnie włącza się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych słuchaczy audycje tematycznie związane z tym wydarzeniem.

Program Radia Opole (FM) z okazji Narodowego Święta Niepodległości:

06:05-11:30 Mamy święto – zaprasza Dawid Rajwa
 • W świąteczny poranek chcemy zachęcić naszych Słuchaczy do wspólnej zabawy. Wraz z Ministerstwem Obrony Narodowej organizujemy quiz, w którym nagrodami będą zestawy gadżetów przygotowane przez MON. Dobra wiadomość jest taka, że przy każdym z pytań będą trzy odpowiedzi do wyboru i zawsze będzie można... strzelać! Quiz rozpoczniemy po 8:30, ale wcześniej sporo informacji, które przy udzielaniu odpowiedzi na pytania mogą się przydać - warto słuchać Radia Opole od wczesnych godzin rannych.

08:05 Poranna romowa Radia Opole
– zaprasza Ireneusz Prochera
 • Jak zostać żołnierzem i co powinniśmy na ten temat wiedzieć? O tym opowie porucznik Michał Gełej z Wojskowego Centrum Rekrutacyjnego w Opolu.

09:15 Słuchajcie dzieci – zaprasza Justyna Marcińska
 • Ćwiczyli już od kilku tygodni. To był dla nich jeden z najważniejszych występów, bo zrealizowany w studiu M im. SBB Radia Opole i na Wieży Piastowskiej. Uczniowie z LO nr 5 w Opolu zaśpiewali hymn, którego będziemy mogli posłuchać dzisiaj w samo południe.

11:30-12:00 Świąteczna Loża Radiowa – zaprasza Joanna Matlak
 • Wyjątkowe wydanie Świątecznej Loży Radiowej. Dziś nadajemy prosto z placu Wolności w Opolu gdzie będą odbywały się wojewódzkie uroczystości Święta Niepodległości. Nie zabraknie przemówień, apeli, wręczenia odznaczeń, ale przede wszystkim… rozmów. Rozmów o tym jak wyzwolono Polskę po 123 latach niewoli i kto się do tego przyczynił.

12:05-14:00 Narodowe Święto Niepodległości – zaprasza Joanna Matlak
 • Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Witos, Korfanty, Daszyński – to nazwiska, które każdy Polak powinien znać. W dniu Święta Niepodległości przypomnimy sylwetki tych wybitnych postaci, mężów stanu, którym zawdzięczamy naszą wolność. Co istotne, nie reprezentowali jednolitych poglądów; urodzili się w różnych zaborach, różnili się politycznie i religijnie. Ale mieli ten sam cel – przywrócić Polskę na mapę świata. O nich przypomni i opowie Janusz Oszytko z opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. W drugiej części programu omówimy najważniejsze wyzwania przed jakimi stanęła młoda II Rzeczpospolita. Jak odbudowywano państwo polskie po przeszło stu latach niewoli? O tym porozmawiamy z prof. Markiem Białokurem z Instytutu Śląskiego w Opolu.

  W programie także zapowiedzi i relacje naszych reporterów z uroczystości niepodległościowych, które odbywają się w wielu miastach Opolszczyzny.

14:05-17:00 Opolska Lista Polskiej Piosenki – wydanie specjalne – zaprasza Witold Sułek
 • Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, specjalne wydanie Opolskiej Listy Polskiej Piosenki skupione będzie wokół piosenek traktujących o wolności. Jak zawsze będzie to przekrój przez różne dekady polskiej muzyki rozrywkowej, a pojęcie wolności zawarte w tekstach, ukaże bardzo różne jej aspekty - od wesołych i przepełnionych optymizmem do pełnych zadumy i głębokiej refleksji pieśni kultowych bardów. Usłyszymy, między innymi, piosenki Chłopców z Placu Broni, Marka Grechuty, Małgorzaty Ostrowskiej i Jana Pietrzaka, a słuchacze będą mogli wybrać spośród zaprezentowanych utworów te, które chcieliby usłyszeć ponownie, już jako oficjalne propozycje do listy.

17:05-18:00 Śladami Kresowej Atlantydy – zaprasza Halina Nabrdalik
 • W audycji opowieść o odzyskiwaniu przez Polskę Niepodległości.

18:05-20:00 Mój Opolski Dom - zaprasza Halina Nabrdalik
 • W audycji o Romanie Horoszkiewiczu, legioniście, powstańcu śląskim i żołnierzu września opowiada dziś już nieżyjący jego syn Tadeusz Horoszkiewicz.

20:05-23:00 Cały nasz sport – zaprasza Grzegorz Frankowski
 • W programie powrócimy do środowego (09.11) meczu Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle z CEZ Karlovarsko w siatkarskiej Ligi Mistrzów. Na inaugurację nowej edycji rozgrywek, obrońca trofeum, nie bez problemów pokonał we własnej hali mistrza Czech 3:1.


  Dawid Tomala, mistrz olimpijski w chodzie sportowym na 50 kilometrów zachęci nas do uprawiania sportu i aktywności, a także podsumuje swoje występy w tym roku.


  Mówić będziemy również o wielu imprezach biegowych, które odbywały się dzisiaj w całym regionie z okazji Narodowego Święta Niepodległości.


23:00-1:00 Muzyka Źródeł – zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie
 • "Wokół Niepodległości" - koncert ze Studia M z 21 listopada 2018 roku. Usłyszeliśmy jazzowe interpretacje takich utworów jak: "O mój Rozmarynie", "Rozkwitały Pąki Białych Róż", "Wojenko, wojenko..." czy "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę". Ideą było upamiętnienie legionistów, powstańców śląski oraz zesłańców na Sybir. Zespół Melius Abundare grał utwory głównie ze zbioru pieśni religijnych z XVIII wieku pochodzących z Poczajowa na Wołyniu. Część z nich to pieśni czysto religijne, inne ludowe.


Program Radia Opole (DAB+) z okazji Narodowego Święta Niepodległości:

12:00-15:00 Zapomniana klasyka – zaprasza Małgorzata Ślusarczyk
 • W jakich dziełach polskich twórców można odnaleźć cytaty z "Mazurka Dąbrowskiego"? W wielu kompozycjach można odnaleźć melodie nawiązujące do polskiego hymnu państwowego, a jednak brzmiące nieco odmiennie. A może to wcale nie są parafrazy, lecz dosłowne cytaty, odzwierciedlające historyczne warianty i przemiany jakie dokonały się pomiędzy pierwotną melodią "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech", a współczesnym brzmieniem naszego hymnu? Nad tematem pochylimy się wspólnie z wybitnym muzykologiem prof. Maciejem Gołąbem, sięgając po przykłady z literatury muzycznej - zawarte zarówno na oficjalnych wydawnictwach płytowych, jak i zarejestrowane przez Radio Opole w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Opolu w 2021 roku.

18:00-21:00 Piosenki z legendą – zaprasza Żaneta Plotnik
 • „Warszawo kochana, Warszawo Tyś treścią mych marzeń, mych snów, radosnych przechodniów twych lawą, ulicznym rozgwarem i wrzawą. Ty wołasz mnie, wołasz, stęskniona upojnych piosenek i słów, jak bardzo dziś pragnę zobaczyć cię znów…” tak w 1944 śpiewał Mieczysław Fogg. W audycji wybrzmią piosenki z stolicą Polski w roli głównej, a także najpopularniejsze utwory patriotyczne w nowej odsłonie. Zastanowimy się również nad znaczeniem pieśni patriotycznej wczoraj i dziś.

Zobacz także

2023-04-28, godz. 09:46 Codzienny autopilot Radia Opole! Cicho i ekologicznie "Gramy z klimatem" Każdego dnia reporterzy Radia Opole sprawdzają dla Państwa sytuację na opolskich drogach. Od dziś robimy to w sposób cichy i bardziej ekologiczny. Taki jest… » więcej 2023-04-17, godz. 14:51 Akcja edukacja - pomóż dziecku zrozumieć świat mediów Rozwijanie kompetencji medialnych u dzieci i młodzieży to klucz do odróżniania informacji fałszywych od prawdziwych. Wspieranie najmłodszych w poznawaniu… » więcej 2023-04-17, godz. 14:41 Półprawdy i kłamstwa: jak sobie z nimi radzić? - bezpłatny webinar #MEDIAchallenge: praktycznie o fact-checkingu oraz… Nieprawdziwe informacje, zwane także dezinformacją, fake newsami czy fałszywymi informacjami, to nic nowego. Jednak wraz z postępem technologicznym oraz coraz… » więcej 2023-04-05, godz. 09:30 Mistrz Tradycji. Wyjątkowa premiera filmu Sławomira Mielnika Opolski fotograf przez kilka miesięcy podglądał jak szkoli się przyszłe kroszonkarki w województwie opolskim. Sztuka zdobienia jaj jest niezwykle trudna… » więcej 2023-03-13, godz. 14:00 Muzyczna wiosna z DJ-em Adamusem w Radiu Opole! Adam Jaworski czyli znany i lubiany DJ Adamus będzie twarzą wiosennej kampanii Radia Opole pod hasłem „60/60” czyli „60 piosenek na 60-lecie KFPP w Opolu”… » więcej 2023-03-11, godz. 10:06 Marek Kamiński o pomocy młodym ludziom w spełnianiu marzeń W sobotni poranek gościem Radia Opole był polarnik, podróżnik i filozof - Marek Kamiński. W ramach swojej fundacji prowadzi on projekt LifePlanAcademy, w… » więcej 2023-02-23, godz. 15:03 Festiwal Roślin w Opolu - będziemy na miejscu w sobotę! Radio Opole rozkwita na wiosnę! Bądźcie z nami! Największy w Polsce targ roślin doniczkowych zawita do Opola już w najbliższy weekend do Hali Toyota Park przy ul. Oleskiej 70. Radio Opole będzie na miejscu… » więcej 2023-02-13, godz. 13:34 Cyfrowy detoks - jak wylogować się z cyberprzestrzeni? Niemal 70% całej populacji świata używa telefonu komórkowego, każdego dnia rośnie liczba kont w mediach społecznościowych. Nowe technologie to element… » więcej 2023-02-09, godz. 13:39 Już dziś na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu wernisaż "My, Polacy. O polskość Śląska" Już dzisiaj w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu niezwykłe wydarzenie poświęcone dziejom Śląska. Wernisaż, prezentacja książki "My, Polacy. O polskości… » więcej 2023-01-11, godz. 15:16 Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle kontra Itas Trentino. Link do transmisji w Radio Opole 3 Sport Na zakończenie fazy grupowej Ligi Mistrzów siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zmierzą się przed własną publicznością z Itasem Trentino. Włosi… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »