Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Transmisje uroczystości i specjalne audycje - sprawdź…
2022-04-15, 09:10 Autor: Radio Opole

Transmisje uroczystości i specjalne audycje - sprawdź program Radia Opole na Święta Wielkanocne!

W świąteczne dni zapraszamy na specjalny program Radia Opole [fot. Marcin Skomudek]
W świąteczne dni zapraszamy na specjalny program Radia Opole [fot. Marcin Skomudek]
Przed nami najważniejsze dni w roku liturgicznym Kościoła Katolickiego. Z tej okazji Radio Opole przygotowało specjalne audycje oraz transmisje uroczystości kościelnych.

Niedziela Wielkanocna (17.04)


Niedzielny poranek już o 6:00 rano rozpoczniemy transmisją mszy świętej rezurekcyjnej z Katedry Opolskiej, po której zapraszamy na audycję „Mamy święto”, a w niej m.in. „Poranna rozmowa Radia Opole”, w której o Świętach Wielkiej Nocy porozmawiamy z proboszczem Katedry Opolskiej ks. Waldemarem Klingerem oraz wysłuchamy „Słowa na Wielkanoc” Biskupa Opolskiego. Poza tym w niedzielny poranek porównamy współczesne obchodzenie Wielkanocy z tym, jakie tradycje świąteczne obowiązywały na Śląsku Opolskim w przeszłości. Postaramy się także opowiedzieć o tym, jak nasi południowi sąsiedzi obchodzą święta.


O 11:00 zapraszamy na „Świąteczną Lożę Radiowa” – z naszymi gośćmi: Viktorią Feshchuk - Ukrainką mieszkającą w Opolu od 6 lat, Izabelą Jasińską - etnografem z Muzeum Śląska Opolskiego i Pawłem Patyniakiem - Polakiem, który zakochał się w Ukraince i ukraińskiej kulturze porozmawiamy o tradycjach i zwyczajach obchodzenia Świąt Wielkanocnych w Polsce i w Ukrainie. O 20:00 w świątecznym magazynie „Czas mniejszości” porozmawiamy o tradycji wielkanocnych procesji konnych.


Czy Grób Pański jest pusty? To będziemy sprawdzać u źródła – w audycji „Forum Wiary” po 22:00 połączymy się z Ziemią Świętą i porozmawiamy z ojcem Teofilem Niewińskim OFM, który obecnie pełni posługę w Kustodii Ziemi Świętej. I choć połączymy się z Galileą, to przekażemy też informacje „z pierwszej ręki” z Judei, z Jerozolimy. Zapytamy nie tylko o Boży Grób, ale i kwestie związane z pielgrzymowaniem…


To tylko niektóre z programów, które proponujemy Państwu w Niedzielę Wielkanocną – szczegóły można znaleźć w zakładce tu: zobacz program na Niedzielę Wielkanocną.


Poniedziałek Wielkanocny (18.04)

Wielkanocny poniedziałek rozpoczniemy religijnym magazynem „Effatha”, po którym zapraszamy na transmisję mszy świętej z opolskiej katedry. Poniedziałek wielkanocny to tzw. śmigus-dyngus. Tę tradycję zna każdy. Nie każdy za to zna tradycję procesji konnych, które odbywają się w kilku wsiach województwa opolskiego i śląskiego. Są tak wyjątkowe, że trwają starania o wpisanie ich na listę niematerialnego dziedzictwa. O ten niezwykły zwyczaj zapytamy w „Porannej rozmowie Radia Opole” Elżbietę Oficjalską, etnografa z Muzeum Wsi Opolskiej. Dlaczego wszystkie panny czekały na ten dzień? Z czym wiązała się tradycja chodzenia z kogutem? Co się stało, gdy ktoś otrzymywał czarne jajko? Na te i inne pytania związane lanym poniedziałkiem poszukamy także odpowiedzi w audycji ‘’Mamy święto’’.

Po 11:00 o tym, skąd się wziął i jak jest obchodzona tradycja oblewania się wodą w tzw. „lany poniedziałek” jest zapytamy w "Świątecznej Loży Radiowej" księdza Patryka Wrambę, wikarego opolskiej katedry. Porozmawiamy też o badaniu CBOS-u które wskazuje, że Polacy w zdecydowanej większości traktują święta jak okazję do spotkania z rodziną, a mniej skupiają się na aspekcie religijnym. Z czego to wynika? W drugiej części programu odwiedzi nas Bartosz Małłek, opolski bloger i podróżnik, który od kilku lat intensywnie zajmuje się tropieniem swoich korzeni. Doszedł do zaskakujących odkryć. Zapytamy, co jest potrzebne w poszukiwaniach swoich korzeni, wszak święta to doskonała okazja do wyciągnięcia starych albumów i rozmów o swoich przodkach…


W samo południe zaprosimy na „Koncert Wielkanocy”. To propozycja wspólnego odkrywania pereł europejskiej literatury muzycznej stworzonej specjalnie z myślą o celebracji Zmartwychwstania Pańskiego. Podczas muzycznej uczty nie zabraknie dźwięków radosnego "Alleluja" i muzyki Johanna Sebastiana Bacha, a także ciekawostek, którymi uraczy nas Hubert Prochota - opolski dyrygent, muzykolog i pedagog.


Po 22:00 o tym, że Wielkanoc to świąteczny czas, który przypomina nam o zwycięstwie życia nad śmiercią powiemy w audycji „Forum wiary”. Spotkamy się z ks. Marianem Klucznym, który pełniąc posługę kapelana szpitalnego, w zakładzie opiekuńczym oraz domu kombatanta, towarzyszy ludziom na ostatnim etapie ich ziemskiego życia. Czy wiara w życie wieczne pomaga w odchodzeniu? Komu jest trudniej - tym, którzy odchodzą, czy ich bliskim, którzy tu pozostają? I co z tymi, którzy posługi księdza sobie nie życzą? O tym m.in. w audycji.


Nie zabraknie też – zarówno w niedzielę, jak i w poniedziałek o 9:15 audycji adresowanej specjalnie do dzieci, a w nich młodzi mistrzowie zdobienia pisanek z Tułowic opowiedzą nam o barwnikach, cierpliwości i efektach swojej pracy. Z kolei w lany poniedziałek porozmawiamy o tradycjach i zapomnianych obrzędach, ale zajrzymy też do leśnego przedszkola, gdzie tulipany pilnie potrzebują pomocy...

To tylko niektóre z programów, które proponujemy Państwu w Poniedziałek Wielkanocny – szczegóły można znaleźć w zakładce tu: zobacz program na Poniedziałek Wielkanocny.


Poza tym mnóstwo akcentów, głównie muzycznych, znajdą Państwo w naszych audycjach na kanale Radio Opole 2 KULTURA – dowiedz się więcej!

Zobacz także

2024-10-31, godz. 16:16 Sprawdź zmiany w organizacji ruchu na drogach regionu Sprawdź zmiany organizacji w ruchu, jakie wprowadzono na drogach w naszym regionie. Policjanci podpowiadają jak bezpiecznie i w miarę komfortowo dojechać na… » więcej 2024-11-01, godz. 21:00 Literackie impresje prof. Adriana Glenia o Patronach Roku 2024 W bardzo wyjątkowy dzień, czyli 1 listopada, przedstawiliśmy kilka opowieści, których bohaterami są polscy literaci, których w roku 2024 Sejm i Senat Rzeczpospolitej… » więcej 2024-10-31, godz. 09:55 Włącz Radio Opole w samochodzie i jedź bezpiecznie Więcej patroli na głównych trasach i zmieniona organizacja ruchu wokół cmentarzy. Rozpoczyna się policyjna akcja "Wszystkich Świętych". Oprócz tradycyjnych… » więcej 2024-10-11, godz. 05:56 "Wspólnie wspomóżmy powodzian" – charytatywna akcja Radia Opole Woda zabrała im majątki, uszkodziła domostwa, pozbawiła dorobku całego życia. Skutki powodzi odczuły również organizacje wspierające powodzian, a podczas… » więcej 2024-09-26, godz. 09:52 Pozdrawiasz i pomagasz – kup cegiełkę Radia Opole dla powodzian Kup cegiełkę dla powodzian i pozdrów bliskie Ci osoby. Twoje serdeczności wyemitujemy w specjalnym, niedzielnym bloku, z którego cały dochód przekażemy… » więcej 2024-09-23, godz. 13:01 Jak rozważnie zadbać o mieszkania i domy po powodzi? Prof. dr hab. inż. Dariusz Bajno omówił w rozmowie z Radiem Opole najważniejsze kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę, przygotowując zalane przez powódź… » więcej 2024-09-19, godz. 20:00 Ważne informacje dotyczące leków Leków, które uległy zawilgoceniu, nie wolno zażywać. Nawet takich, które wylądowały w wodzie, a opakowania nie zostały otwarte. W takim przypadku powinny… » więcej 2024-09-17, godz. 08:26 Stan klęski żywiołowej w części województwa Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego… » więcej 2024-09-16, godz. 14:39 Sprawdź, jak możesz pomóc powodzianom W obliczu tragicznej powodzi, która dotyka mieszkańców południowej Polski, wspólnie walczymy z wielką wodą. Radio Opole włącza się w kampanię społeczną… » więcej 2024-09-16, godz. 11:13 Sprzątanie po powodzi, liczenie strat – sprawdź Poradnik powodziowy Zanim wejdziesz do domu, upewnij się, że budynek jest stabilny i nie grozi zawaleniem, unikaj kontaktu z wodą popowodziową, dokumentuj wszystkie szkody za… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »