Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Piotr Semka laureatem Nagrody Mediów Publicznych…
2021-11-30, 08:32 Autor: [źródło: PAP]

Piotr Semka laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Idea"

Piotr Semka laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Idea" [materiały: PAP]
Piotr Semka laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Idea" [materiały: PAP]
Laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Idea" został Piotr Semka, dziennikarz i publicysta, historyk i autor książek dotyczących współczesnej historii Polski. Nominowany został za bezkompromisowe dziennikarstwo, bezbłędne diagnozy społeczne i wierność wyznawanym wartościom.


Prezes Radia Rzeszów Przemysław Tejkowski przypomniał w laudacji dzień 29 listopada 1980 roku, kiedy to, jak mówił, "w pewnym liceum ukonstytuował się parlament uczniowski". "Przedstawicielem klas pierwszych tego parlamentu został młody chłopak i jemu też koledzy powierzyli redagowanie gazetki ściennej, czynił to z ochotą, aż do stanu wojennego, w którym zaczął czynić to z jeszcze większą ochotą, tylko że z gazetki ściennej ona stała się gazetką "podławkową", konspiracyjną" - opowiadał.

"I tak możemy ogłosić, że dziś, 29 listopada, mija 41 lat od kiedy nasz laureat wkroczył na drogę dziennikarstwa. Droga to niełatwa ani wtedy ani dzisiaj, bo niełatwo być dziennikarzem w świecie odwróconych pojęć. Niełatwo być dziennikarzem w świecie, gdzie pożądliwie brzęczy rój komentatorów i pisarzy, co myśl ostatnią zmienią w gnój, byle w tysiącach egzemplarzy" - powiedział Tejkowski cytując Jacka Kaczmarskiego. "Niełatwo być dziennikarzem w świecie, gdzie ład medialny został już ustalony i ogłoszono już, która prasa, które media są jedynie słuszne, i że ci, którzy wyznają te prasę i wchłaniają jej treści i wartości to elita w odróżnieniu od ciemnogrodu, który nie wyznaje tych wartości" - podkreślił.

"Ten człowiek nie przyjął zaproszenia do świata "rumianego, jak rzeźnia o poranku" - zacytował Zbigniewa Herberta Tejkowski. "Nie stał się jego obywatelem, wybrał drogę o wiele trudniejszą, ale też pięknie opisaną przez Herberta, streszczoną w słowach +bądź wierny, idź. Idź wyprostowany wśród tych, co na kolanach+. Tak, to właśnie on, Piotr Semka" - powiedział.

Nieobecny na gali laureat podziękował za wyróżnienie online.

Urodzony 28 października 1965 r. w Gdańsku Piotr Semka jako licealista działał w grupach samokształceniowych Ruchu Młodej Polski. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował protesty w szkole - przerwy milczenia, żałobny strój, noszenie oporników 13. dnia każdego miesiąca. W listopadzie 1982 r. wspólnie z Piotrem Połońskim, Jackiem i Jarosławem Kurskimi założył podziemne pismo młodzieży III LO "BIT Biuletyn Informacyjny Topolówka". Od 1985 r. był publicystą podziemnego pisma "Solidarność" Regionu Gdańsk. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studenckim studiując historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W 1989 r. Semka zaangażował się w kampanię wyborczą Konfederacji Polski Niepodległej w Lublinie. Od 1989 r. był współpracownikiem "Tygodnika Gdańskiego" a w latach 1991–92 dziennikarzem TVP, gdzie prowadził - wraz z Jackiem Kurskim - program "Refleks"; a następnie był wydawcą i prowadzącym "Puls Dnia". Jako dziennikarz współpracował m.in. z "Tygodnikiem Solidarność", "Wprost", "Gazetą Polską", "Życiem", "Dziennikiem", "Przewodnikiem Katolickim", "Uważam Rze" i "W sieci"; w TV Puls prowadził program "Piątka u Semki"; był współautorem programu "Warto rozmawiać" (TVP2), i publicystą "Rzeczpospolitej".

Wspólnie z Jackiem Kurskim napisał książkę pt. "Lewy Czerwcowy" (1993), o kulisach odwołania rządu Jana Olszewskiego. Jest też autorem takich publikacji jak m.in. "Wojna światów" (2006), "Obrazki z wystawy" (2007), "Lech Kaczyński Opowieść Arcypolska" (2010) i "Za, a nawet przeciw. Zagadka Lecha Wałęsy (Pierwsza krytyczna biografia Lecha Wałęsy 1980-2013)" (2013).

W 2019 r. Piotr Semka został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, a 15 października 2021 r. otrzymał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Nagrodę im. Tomasza Merty "Między literaturą a historią".

Poniżej posłuchaj radiowej retransmisji z uroczystej gali Nagrody Mediów Publicznych w Polskim Radiu i Radiu Opole z dnia 29 listopada 2021 roku.

Uroczysta Gala "Nagrody Mediów Publicznych 2021"
Posłuchaj materiału, jaki o Piotrze Semce - laureacie Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Idea - przygotował Krzysztof Dobrowolski:

Zobacz także

2024-12-13, godz. 12:49 Darowizna na budowę Rodzinnego Domu Dziecka Przekazując darowiznę pomagasz w budowie Rodzinnego Domu Dziecka Edyty i Roberta Cimermanów. » więcej 2024-12-10, godz. 11:02 Budujemy Rodzinny Dom Dziecka. Powódź 2024 Rodzinny Dom Dziecka w Lewinie Brzeskim, prowadzony przez Edytę i Roberta Cimermanów, to miejsce pełne ciepła, troski i miłości. Ostatnie wydarzenia w życiu… » więcej 2024-12-06, godz. 08:57 Opolskie Elfy w pociągach POLREGIO Gdzie Mikołaj nie może, tam elfy pośle… Na Opolskim Dworcu Kolejowym nietypowa akcja. W pociągach regionalnych uruchamianych przez Opolski Zakład POLREGIO… » więcej 2024-10-31, godz. 16:16 Sprawdź zmiany w organizacji ruchu na drogach regionu Sprawdź zmiany organizacji w ruchu, jakie wprowadzono na drogach w naszym regionie. Policjanci podpowiadają jak bezpiecznie i w miarę komfortowo dojechać na… » więcej 2024-11-01, godz. 21:00 Literackie impresje prof. Adriana Glenia o Patronach Roku 2024 W bardzo wyjątkowy dzień, czyli 1 listopada, przedstawiliśmy kilka opowieści, których bohaterami są polscy literaci, których w roku 2024 Sejm i Senat Rzeczpospolitej… » więcej 2024-10-31, godz. 09:55 Włącz Radio Opole w samochodzie i jedź bezpiecznie Więcej patroli na głównych trasach i zmieniona organizacja ruchu wokół cmentarzy. Rozpoczyna się policyjna akcja "Wszystkich Świętych". Oprócz tradycyjnych… » więcej 2024-10-11, godz. 05:56 "Wspólnie wspomóżmy powodzian" – charytatywna akcja Radia Opole Woda zabrała im majątki, uszkodziła domostwa, pozbawiła dorobku całego życia. Skutki powodzi odczuły również organizacje wspierające powodzian, a podczas… » więcej 2024-09-26, godz. 09:52 Pozdrawiasz i pomagasz – kup cegiełkę Radia Opole dla powodzian Kup cegiełkę dla powodzian i pozdrów bliskie Ci osoby. Twoje serdeczności wyemitujemy w specjalnym, niedzielnym bloku, z którego cały dochód przekażemy… » więcej 2024-09-23, godz. 13:01 Jak rozważnie zadbać o mieszkania i domy po powodzi? Prof. dr hab. inż. Dariusz Bajno omówił w rozmowie z Radiem Opole najważniejsze kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę, przygotowując zalane przez powódź… » więcej 2024-09-19, godz. 20:00 Ważne informacje dotyczące leków Leków, które uległy zawilgoceniu, nie wolno zażywać. Nawet takich, które wylądowały w wodzie, a opakowania nie zostały otwarte. W takim przypadku powinny… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »