Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » „Tam, gdzie nie pada” - Radio Opole zaprasza…
2021-11-24, 11:48 Autor: Ireneusz Prochera (oprac. Justyna Krzyżanowska)

„Tam, gdzie nie pada” – Radio Opole zaprasza na wyjątkowe słuchowisko!

"Tam, gdzie nie pada", Michael Sowa [fot. Maciej Marciński]
"Tam, gdzie nie pada", Michael Sowa [fot. Maciej Marciński]
Kiedy ruszali ze Śląska, byli przekonani, że znajdą nowe, lepsze życie. Po pokonaniu tysięcy kilometrów przekonali się, że łatwo nie będzie. Jednak z wrodzonym uporem podjęli wyzwanie rzucone im przez los, a ich potomkowie żyjący do dziś za oceanem zaświadczają, że udało im się nie tylko przetrwać, ale zachować śląską tożsamość.
Epopeję mieszkańców Płużnicy pod Strzelcami Opolskimi opisuje książka Michaela Sowy pt. „Tam, gdzie nie pada. Ballada o śląskim Teksasie”, wydana przez wydawnictwo Lira, której fragmentów wysłuchają w grudniu słuchacze Radia Opole.

A to przede wszystkim historia wielkiej wędrówki, której początek dał ks. Leopold Moczygemba, który w połowie XIX wieku, chcąc ulżyć ciężkiej doli braci i ich rodzin, pozostawionych na Śląsku, wezwał ich do siebie, do Teksasu, w którym pełnił posługę kapłańską. Ku jego zdumieniu, na wezwanie odpowiedziała nie tylko najbliższa rodzina, ale i mieszkańcy kilku okolicznych wiosek. Chłopi posprzedawali swój skromny dobytek, resztę spakowali, dołożyli do tego nieco prowiantu i ruszyli podbijać Dziki Zachód.

Najpierw pociągiem do niemieckiego portu Bremen, a stamtąd statkiem „Weser”. Męcząca podróż, w spartańskich warunkach IV klasy, trwała 9 tygodni. W porcie Galveston w Teksasie na ląd zeszło ponad 100 rodzin. A potem już „tylko” 200 mil piechotą, by trafić do miejsca, w którym oczekiwał ich ks. Moczygemba, czyli u zbiegu dwóch rzek: Cibolo i San Antonio. Dotarli tam w Boże Narodzenie, 24 grudnia 1854 r. Pierwsza pasterka została odprawiona pod dębem, stojącym do dziś. Miejscowość, w której przybysze osiedli została nazwana Panna Maria.

Tę historię postanowił opowiedzieć w zbeletryzowanej formie mieszkający od 35 lat w Niemczech Michael Sowa. Łącznikiem pomiędzy autorem a jego powieściowymi bohaterami jest wspólne miejsce pochodzenia, czyli Strzelce Opolskie. Autor posłużył się przy tym stylizowaną gwarą śląską, co przydaje książce kolorytu. Z drugiej jednak strony, stawia przed lektorem chcącym wiarygodnie przedstawić ten tekst w formie dźwiękowej spore wyzwanie. Podołać może mu jedynie znakomity Andrzej Jakubczyk, znany mieszkańcom regionu z desek Teatru im. Jana Kochanowskiego.

Warto o tym przekonać się, słuchając w grudniu na antenie Radia Opole kolejnych fragmentów powieści „Tam, gdzie nie pada”. Premiera pierwszego odcinka 6 grudnia w programie „Rewiry Kultury”. Powtórki codziennie przed południem w programie „Dobry moment”. Dodajmy, że dla słuchaczy premierowych fragmentów przewidujemy bonus w postaci dodatkowych minut każdego odcinka! Słuchowisko będzie też zamieszczane na specjalnej podstronie.

Michael Sowa

Zobacz także

2022-03-16, godz. 11:01 Twój e-PIT - dyżur telefoniczny eksperta w czwartek o 13:15 Zastanawiasz się, jak rozliczyć podatek? Zadzwoń do Radia Opole i zapytaj naszego eksperta! W czwartek (17.03) naszym gościem będzie Katarzyna Sekuła z Urzędu… » więcej 2022-03-15, godz. 12:36 Polski Ład – dyżur telefoniczny eksperta w środę (16.03) o 10:15 W środę (16.03) zapraszamy na kolejny dyżur ekspercki w sprawie Polskiego Ładu. Przypomnijmy, Radio Opole razem ze specjalistami z Krajowej Administracji Skarbowej… » więcej 2022-03-11, godz. 13:03 “Dzieciom Ukrainy” – koncert zespołu Dagadana w Radiu Kraków, transmisja w Radiu Opole! Szczytny cel i wyjątkowy wieczór w Radiu Kraków! 16 marca o godz. 19:00 w tamtejszym studiu muzycznym odbędzie się koncert zespołu Dagadana pt. "Dzieciom… » więcej 2022-03-10, godz. 10:05 Twój e-PIT - dyżur telefoniczny eksperta dziś o 13:15 Twój e-PIT i roczne rozliczenia podatkowe - o to będzie można zapytać dziś (10.03) naszego eksperta, Annę Grzyb z Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu. Przypomnijmy… » więcej 2022-03-08, godz. 13:04 Polski Ład - dyżur telefoniczny eksperta w środę od 10:15 „Polski Ład - nowa ulga podatkowa dla samotnych rodziców” - to temat środowego spotkania ze Sławomirą Plewką, Naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Strzelcach… » więcej 2022-03-07, godz. 18:09 Bajki dla dzieci po ukraińsku! - Казки для дітей українською мовою! Nadzieja i uśmiech dla najmłodszych w obliczu wojny – ukraińskie bajki narodowe w Radiu dla Ciebie! Na stronie internetowej RDC publikowane będą opowiadania… » więcej 2022-03-04, godz. 19:42 WAŻNE! Листівка для біженців з України - ulotka dla uchodźców z Ukrainy [PL/EN/UA/RU] Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przygotowała informacje dla uchodźców z Ukrainy w formie ulotek w języku polskim, angielskim, ukraińskim i… » więcej 2022-03-03, godz. 10:08 Twój PiT 2021 i zmiany podatkowe - Polski Ład - dyżur telefoniczny eksperta dziś w Radiu Opole od 13:15 Dziś (03.02) w godz. 13:15 do 14:15 dyżur eksperta w zakresie akcji rozliczeń podatkowych PIT – Ulgi podatkowe w usłudze Twój e-PIT, będzie pełniła Katarzyna… » więcej 2022-03-02, godz. 13:58 WAŻNE! Infolinia dot. uchodźców z Ukrainy i strona koordynująca pomoc Opolski Urząd Wojewódzki uruchomił specjalną infolinię dot. uchodźców z Ukrainy. Pracownicy Urzędu są do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu 77… » więcej 2022-03-01, godz. 10:06 Publicysta Piotr Semka współpracownikiem Radia Opole! Piotr Semka wraca na antenę Radia Opole. Pierwsze łączenie już dziś (01.03) podczas specjalnego wydania audycji publicystycznej Co tam Panie w polityce w… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »