Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » „Tam, gdzie nie pada” - Radio Opole zaprasza…
2021-11-24, 11:48 Autor: Ireneusz Prochera (oprac. Justyna Krzyżanowska)

„Tam, gdzie nie pada” – Radio Opole zaprasza na wyjątkowe słuchowisko!

"Tam, gdzie nie pada", Michael Sowa [fot. Maciej Marciński]
"Tam, gdzie nie pada", Michael Sowa [fot. Maciej Marciński]
Kiedy ruszali ze Śląska, byli przekonani, że znajdą nowe, lepsze życie. Po pokonaniu tysięcy kilometrów przekonali się, że łatwo nie będzie. Jednak z wrodzonym uporem podjęli wyzwanie rzucone im przez los, a ich potomkowie żyjący do dziś za oceanem zaświadczają, że udało im się nie tylko przetrwać, ale zachować śląską tożsamość.
Epopeję mieszkańców Płużnicy pod Strzelcami Opolskimi opisuje książka Michaela Sowy pt. „Tam, gdzie nie pada. Ballada o śląskim Teksasie”, wydana przez wydawnictwo Lira, której fragmentów wysłuchają w grudniu słuchacze Radia Opole.

A to przede wszystkim historia wielkiej wędrówki, której początek dał ks. Leopold Moczygemba, który w połowie XIX wieku, chcąc ulżyć ciężkiej doli braci i ich rodzin, pozostawionych na Śląsku, wezwał ich do siebie, do Teksasu, w którym pełnił posługę kapłańską. Ku jego zdumieniu, na wezwanie odpowiedziała nie tylko najbliższa rodzina, ale i mieszkańcy kilku okolicznych wiosek. Chłopi posprzedawali swój skromny dobytek, resztę spakowali, dołożyli do tego nieco prowiantu i ruszyli podbijać Dziki Zachód.

Najpierw pociągiem do niemieckiego portu Bremen, a stamtąd statkiem „Weser”. Męcząca podróż, w spartańskich warunkach IV klasy, trwała 9 tygodni. W porcie Galveston w Teksasie na ląd zeszło ponad 100 rodzin. A potem już „tylko” 200 mil piechotą, by trafić do miejsca, w którym oczekiwał ich ks. Moczygemba, czyli u zbiegu dwóch rzek: Cibolo i San Antonio. Dotarli tam w Boże Narodzenie, 24 grudnia 1854 r. Pierwsza pasterka została odprawiona pod dębem, stojącym do dziś. Miejscowość, w której przybysze osiedli została nazwana Panna Maria.

Tę historię postanowił opowiedzieć w zbeletryzowanej formie mieszkający od 35 lat w Niemczech Michael Sowa. Łącznikiem pomiędzy autorem a jego powieściowymi bohaterami jest wspólne miejsce pochodzenia, czyli Strzelce Opolskie. Autor posłużył się przy tym stylizowaną gwarą śląską, co przydaje książce kolorytu. Z drugiej jednak strony, stawia przed lektorem chcącym wiarygodnie przedstawić ten tekst w formie dźwiękowej spore wyzwanie. Podołać może mu jedynie znakomity Andrzej Jakubczyk, znany mieszkańcom regionu z desek Teatru im. Jana Kochanowskiego.

Warto o tym przekonać się, słuchając w grudniu na antenie Radia Opole kolejnych fragmentów powieści „Tam, gdzie nie pada”. Premiera pierwszego odcinka 6 grudnia w programie „Rewiry Kultury”. Powtórki codziennie przed południem w programie „Dobry moment”. Dodajmy, że dla słuchaczy premierowych fragmentów przewidujemy bonus w postaci dodatkowych minut każdego odcinka! Słuchowisko będzie też zamieszczane na specjalnej podstronie.

Michael Sowa

Zobacz także

2022-01-03, godz. 19:19 Zobacz, co nowego szykujemy w 2022 roku w programie Radia Opole! Nowi prowadzący, nowe osobowości, odświeżenie sprawdzonych programów i dużo więcej muzyki – ramówka na 2022 gotowa! W tym roku obchodzimy 70-lecie działalności… » więcej 2021-12-30, godz. 13:24 Życzenia noworoczne wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego » więcej 2021-12-28, godz. 10:02 Przywitaj Nowy Rok z Radiem Opole! Bawicie się na prywatce i potrzebujecie dobrej muzyki? Koniecznie włączcie w sylwestra Radio Opole! Gorące rytmy, niezawodny prowadzący, goście, życzenia… » więcej 2021-12-24, godz. 11:00 Spokojnych, dobrych Świąt Bożego Narodzenia! Wypełnionych miłością Świąt Bożego Narodzenia, wielu radosnych chwil spędzonych w gronie najbliższych, a także zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności… » więcej 2021-12-22, godz. 17:10 Wigilijny wieczór i święta Bożego Narodzenia w Radiu Opole W ten wyjątkowy wieczór zaprosimy Państwa do Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. Dobiega końca rok 2021, którego patronem jest błogosławiony kardynał… » więcej 2021-12-22, godz. 17:19 Życzenia poseł PiS Katarzyny Czochary - Już za chwilę święta Bożego Narodzenia. Jest to niezwykły czas: czas miłości, radości, czas, który spędzamy wspólnie z rodziną. W tych chwilach… » więcej 2021-12-22, godz. 17:24 Życzenia poseł PiS Violetty Porowskiej - Piękny czas, czas Bożego Narodzenia, czas wspaniałych cudów - cudu narodzenia Dzieciątka Jezus. Z tej okazji życzę Państwu wszystkiego co najlepsze… » więcej 2021-12-22, godz. 17:21 Życzenia wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego - Z okazji zbliżających się, wyjątkowych w kulturze i tradycji polskiej, świąt Bożego Narodzenia życzę Państwu dużo zdrowia, pogody ducha, optymizmu… » więcej 2021-12-22, godz. 13:56 Życzenia opolskiego biskupa Andrzeja Czai - Święta Bożego Narodzenia to święta wielkiej tajemnicy, a jednocześnie błysku wielkiego światła. To tajemnica nie do ogarnięcia, która równocześnie… » więcej 2021-12-22, godz. 10:24 Cudownych Świąt Bożego Narodzenia! Tego nie da się odzobaczyć, ani tym bardziej odusłyszeć. Oglądacie to na własną odpowiedzialność Takie cuda... Magda Szybińska, jak zawsze z przymrużeniem… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »