Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Opolska fundacja „Wypłyń na głębię” wśród…
2021-11-23, 14:15 Autor: Kancelaria Prezydenta RP

Opolska fundacja „Wypłyń na głębię” wśród laureatów VI edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Laureaci VI edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” [wideo: KPRP]
22 listopada 2021 r. (poniedziałek) o godz. 12:00 w Pałacu Prezydenckim odbyła się Gala finałowa VI edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
Pierwsza Gala Nagrody odbyła się 9 grudnia 2016 r. w Pałacu Prezydenckim. Przez ostatnie
lata udało się zbudować wspólnotę ludzi, organizacji i instytucji zaangażowanych
i działających na różnych płaszczyznach: społecznej, socjalnej, polityki historycznej, samorządowej, ekologicznej i edukacyjnej.

Łącznie z obecną VI Edycją - to uhonorowanie 18 wspaniałych osób w kategorii: Człowieklider, 18 organizacji w kategorii: Instytucja-organizacja, 18 projektów w kategorii: Dzieło - przedsięwzięcie, projekt. Pan Prezydent przyznał również 6 Nagród Specjalnych w uznaniu wybitnych zasług i osiągnięć, obejmujących swym zasięgiem więcej niż jedną kategorię.

Nagroda Prezydenta RP promuje postawy, działania i projekty obywatelskie na rzecz dobra wspólnego. Ma honorować szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską.

Celem Nagrody jest wzmocnienie Rzeczypospolitej poprzez kreowanie patriotycznych
postaw obywatelskich, wspieranie idei budowy społeczeństwa obywatelskiego oraz umacnianie świadomości obywatelskiej, solidarności oraz budowanie kapitału społecznego. Nagroda zachęca obywateli do czynnego uczestnictwa obywatelskiego oraz podejmowania aktywności na rzecz dobra wspólnego.

Statuetka przyznawana jest w czterech kategoriach: Człowiek – lider, Instytucja – organizacja, Dzieło - przedsięwzięcie, projekt oraz Nagroda Specjalna im. Piotra Pawłowskiego.


W dniu 22 listopada 2021 r. laureatami w VI edycji Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zostali:

  • Człowiek–lider: Bronisława Kufel–Włodek – aktywuje osoby z niepełnosprawnościami do sportu, założycielka uczniowskich klubów sportowych, była członkini Kadry Narodowej (wioślarstwo), polonistka, teatrolog, dziennikarka, wiceprzewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

  • Instytucja–organizacja: Fundacja „Wypłyń na Głębię” – Opolska Fundacja od 2018 roku realizuje projekty edukacyjne i profilaktyczne skierowane do młodych ludzi, zajmuje się przeciwdziałaniem uzależnieniom wśród młodzieży szkolnej. W swoich działaniach skupia się zarówno na profilaktyce uniwersalnej, jak i na osobach, które pochodzą ze środowisk zagrożonych wykluczeniem i przejawiają dysfunkcyjne zachowania.

  • Dzieło–przedsięwzięcie, projekt: Inicjatywa Folkowe Przystanki – dzięki inicjatywie i pomysłowości założycielek Fundacji „Tu Brzoza” – sióstr Barbary Gortat i Pauliny Gortat–Gapińskiej, artystek, wielkich admiratorek wsi i natury, od 2015 roku powstało kilkanaście dzieł – galerii jednego obrazu.

  • Nagroda Specjalna im. Piotra Pawłowskiego: Zuzanna Janaszek–Maciaszek, Prezes Fundacji im. doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ – po tragicznej śmierci Ojca – Piotra Janaszka w 1998 roku wraz z siostrą Olgą kontynuuje jego dzieło i idee, najpierw w Fundacji Mielnica, a od 2004 r. w Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka „PODAJ DALEJ”. Prowadzi aktywizację osób niepełnosprawnych przez sport, a celem podejmowanych działań jest maksymalne ich usamodzielnienie. Promuje profilaktykę niepełnosprawności oraz właściwych zachowań, uświadamiając młodym ludziom, jak niewiele trzeba, by doszło do tragicznego w skutkach wypadku, by w ciągu kliku sekund życie zmieniło się o 180 stopni.

Więcej informacji na temat wydarzenia znajdą Państwo na profilu Kancelarii Prezydenta
RP na Facebooku i Twitterze oraz na stronie www.prezydent.pl.

Zobacz także

2024-10-31, godz. 16:16 Sprawdź zmiany w organizacji ruchu na drogach regionu Sprawdź zmiany organizacji w ruchu, jakie wprowadzono na drogach w naszym regionie. Policjanci podpowiadają jak bezpiecznie i w miarę komfortowo dojechać na… » więcej 2024-11-01, godz. 21:00 Literackie impresje prof. Adriana Glenia o Patronach Roku 2024 W bardzo wyjątkowy dzień, czyli 1 listopada, przedstawiliśmy kilka opowieści, których bohaterami są polscy literaci, których w roku 2024 Sejm i Senat Rzeczpospolitej… » więcej 2024-10-31, godz. 09:55 Włącz Radio Opole w samochodzie i jedź bezpiecznie Więcej patroli na głównych trasach i zmieniona organizacja ruchu wokół cmentarzy. Rozpoczyna się policyjna akcja "Wszystkich Świętych". Oprócz tradycyjnych… » więcej 2024-10-11, godz. 05:56 "Wspólnie wspomóżmy powodzian" – charytatywna akcja Radia Opole Woda zabrała im majątki, uszkodziła domostwa, pozbawiła dorobku całego życia. Skutki powodzi odczuły również organizacje wspierające powodzian, a podczas… » więcej 2024-09-26, godz. 09:52 Pozdrawiasz i pomagasz – kup cegiełkę Radia Opole dla powodzian Kup cegiełkę dla powodzian i pozdrów bliskie Ci osoby. Twoje serdeczności wyemitujemy w specjalnym, niedzielnym bloku, z którego cały dochód przekażemy… » więcej 2024-09-23, godz. 13:01 Jak rozważnie zadbać o mieszkania i domy po powodzi? Prof. dr hab. inż. Dariusz Bajno omówił w rozmowie z Radiem Opole najważniejsze kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę, przygotowując zalane przez powódź… » więcej 2024-09-19, godz. 20:00 Ważne informacje dotyczące leków Leków, które uległy zawilgoceniu, nie wolno zażywać. Nawet takich, które wylądowały w wodzie, a opakowania nie zostały otwarte. W takim przypadku powinny… » więcej 2024-09-17, godz. 08:26 Stan klęski żywiołowej w części województwa Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego… » więcej 2024-09-16, godz. 14:39 Sprawdź, jak możesz pomóc powodzianom W obliczu tragicznej powodzi, która dotyka mieszkańców południowej Polski, wspólnie walczymy z wielką wodą. Radio Opole włącza się w kampanię społeczną… » więcej 2024-09-16, godz. 11:13 Sprzątanie po powodzi, liczenie strat – sprawdź Poradnik powodziowy Zanim wejdziesz do domu, upewnij się, że budynek jest stabilny i nie grozi zawaleniem, unikaj kontaktu z wodą popowodziową, dokumentuj wszystkie szkody za… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »