Konkurs „Samorząd dla Dziedzictwa” skierowany jest do samorządów gminnych, które mogą wykazać się modelowym opracowaniem, wdrażaniem i realizacją gminnego programu opieki nad zabytkami, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Ma on przyczynić się do popolurazyacji obowiązku tworzenia i realizacji programu opieki nad zabytkami, a także zwiększenia świadomości i poczucia odpowiedzialności społecznej za dziedzictwo w bezpośrednim otoczeniu.
Jak podkreślają organizatorzy, celem konkursu jest promocja najlepszych praktyk służących ochronie i zachowaniu wartości dziedzictwa kulturowego oraz działań na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego gminy w oparciu o efektywne wykorzystanie potencjału lokalnego dziedzictwa kulturowego.
Gminne programy opieki nad zabytkami mogą być zgłaszane do Konkursu w trzech kategoriach: - duże i średnie gminy miejskie (liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców);
- małe gminy miejskie (liczące poniżej 50 tys. mieszkańców);
- gminy miejsko-wiejskie i gminy wiejskie.
Nagrodą główną są filmy promujące dziedzictwo kulturowe laureatów. Ponadto, laureaci oraz gminy wyróżnione otrzymają dyplomy i tablice pamiątkowe.
Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są 18 czerwca 2021 r. (piątek). Udział w konkursie jest otwarty i bezpłatny. Szczegółowe informacje, regulamin oraz formularz zgłoszenia dostępne są na stronie
organizatora.
Koordynatorem konkursu jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Projekt realizowany jest w ramach Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022. Partnerem konkursu jest Polska Organizacja Turystyczna. Patronem konkursu jest dziennik „Rzeczpospolita”.
Dodajmy, że
Laureatem pierwszej edycji Konkursu w kategorii gminy miejsko-wiejskie i wiejskie została gmina Paczków z woj. opolskiego. Jak czytamy na stronie
organizatora:
„Kapituła doceniła kompleksowość Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami Gminy Paczków na lata 2016-2019 w powiązaniu z wizją zagospodarowania przestrzennego gminy oraz rozwoju turystyki na jej terenie jak również różnorodność i wieloaspektowość działań związanych z dziedzictwem kulturowym. Wyróżnienie zostało przyznane za realizację przedsięwzięć związanych ze staromiejskim założeniem przestrzennym, wyeksponowaniem walorów historycznych i architektonicznych najważniejszych dla miasta obiektów. Doceniono wykorzystanie potencjału dziedzictwa dla rozwoju społeczno-gospodarczego miasta, przekładającego się na zwiększającą się rokrocznie liczbę turystów”.