Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-19, 14:10 Autor: PAP

Klub PiS wnioskuje o zwołanie posiedzenia komisji sprawiedliwości, by Bodnar się wytłumaczył

Klub PiS wnioskuje o niezwłoczne zwołanie sejmowej komisji sprawiedliwości. Według posłów tego klubu, ws Marcina Romanowskiego doszło do kompromitacji Polski na arenie międzynarodowej oraz złamania prawa międzynarodowego i szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar powinien się wytłumaczyć.

Poseł klubu PiS, polityk Suwerennej Polski, b. wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski został w poniedziałek zatrzymany w śledztwie dot. nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura Krajowa poinformowała wówczas, że polityk usłyszał 11 zarzutów. Prokuratura wnioskowała o aresztowanie go na trzy miesiące. We wtorek Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie zgodził się na aresztowanie. Jak przekazywały strony sąd nie odnosił się merytorycznie do postępowania, w którym zatrzymano Romanowskiego, a powodem decyzji sądu było uznanie, że posiada on immunitet jako członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.


Na piątkowej konferencji prasowej Romanowski poinformował, że klub PiS "składa wniosek o niezwłoczne zwołanie posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka, aby minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar wytłumaczył się z ostatnich działań Ministerstwa Sprawiedliwości, prokuratury, w związku z tą bezprecedensową sytuacją kompromitacji Polski na arenie międzynarodowej i jawnego, oczywistego, z premedytacją złamania prawa międzynarodowego".


Dodał, że chodzi o bezprawne pozbawienie wolności i zniesławienia posła, któremu przysługuje immunitet z tytułu członkostwa w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Według niego, "wszystko to działo się w ramach zorganizowanej grupy mającej na celu popełnienie przestępstwa".


"Stosowne zawiadomienie, w ślad za moim zawiadomieniem i zawiadomieniem mojego pełnomocnika mec. Bartosza Lewandowskiego zostanie złożone w imieniu klubu PiS. To są działania równoległe w stosunku do tych działań, co do których oczekujemy zdecydowanego stanowiska polskiego Sejmu" - powiedział Romanowski. Wyraził nadzieję, na wsparcie w tej sprawie ze strony marszałka Sejmu Szymona Hołowni.


Romanowski ocenił, że prędzej czy później osoby odpowiedzialne za - jak powiedział - "te przestępstwa" zostaną pociągnięte do odpowiedzialności karnej. Wskazał tu na premiera Donalda Tuska, ministra Adama Bodnara, wiceministra sprawiedliwości Arkadiusza Myrchę, prokuratura krajowego Dariusza Korneluka oraz prokuratorów z zespołu śledczego prowadzącego śledztwo ws Funduszu Sprawiedliwości, posła KO Romana Giertycha i ekspertów, którzy - jak powiedział - "pomagali w tym nielegalnym procederze".


Zapytany dlaczego sam nie zrzeknie się immunitetu powiedział, że jest w stanie "sam, w odpowiednim czasie i odpowiedniej procedurze prawnej, legalnej przedstawić dowody, które podważają czy falsyfikują te insynuacje Tomasza M.".


"Nie zrezygnowałem z immunitetu, ponieważ uważam, że te działania mają charakter nielegalny. Nie tylko ze względów immunitetowych, ale przede wszystkim ze względu na fakt, że mamy do czynienia z brakiem umocowania prawnego po stronie osób, które składały wniosek immunitetowy do polskiego Sejmu" - powiedział Romanowski. Dodał, że osoby, które próbują stawiać mu zarzuty "nie mają odpowiedniego umocowania prawnego". "Po to była ta akcja z nielegalnym przejęciem prokuratury" - dodał polityk.


Uczestniczący w konferencji poseł, polityk Suwerennej Polski Mariusz Gosek powiedział, że podczas posiedzenia sejmowej komisji posłowie chcą pytać szefa resortu sprawiedliwości, m.in. czy dysponował "faktycznie pismem przedstawicielstwa Zgromadzenia Rady Europy, w zakresie braku możliwości stosowania środków w postaci zatrzymania i pozbawienia wolności członka zgromadzenia, którego ten immunitet chronił" oraz na czyje zlecenie opinie w tej sprawie były przygotowane.


Z kolei zdaniem posła Jana Dziedziczaka sytuacja z nieuwzględnieniem immunitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy kompromituje nasz kraj.


We wtorek pełnomocnik Romanowskiego mec. Bartosz Lewandowski udostępnił kopię listu do marszałka Sejmu, pod którym widnieje podpis Theodorosa Rousopoulosa, w którym przewodniczący ZPRE potwierdził, że "jako członek Zgromadzenia pan Romanowski korzysta z immunitetów i przywilejów przewidzianych w Umowie Ogólnej w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy z dnia 2 września 1949 r. oraz Protokole dodatkowym tego Układu z dnia 6 listopada 1952 r., które zostały ratyfikowane przez Polskę 16 marca 1993 r.".


W środę prokurator krajowy Dariusz Korneluk powiedział, że prokuratura szanuje decyzję sądu o odmowie zastosowania tymczasowego aresztowania wobec posła. Poinformował, że przed skierowaniem wniosku o tymczasowe zatrzymanie, a wcześniej wniosku do Sejmu o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prokuratura rozważała, czy członkostwo Romanowskiego w ZPRE powoduje, że jest on "objęty drugim immunitetem". Dodał, że "z tego powodu zostały zasięgnięte dwie opinie prawne, które wskazywały że Romanowski nie jest takim immunitetem objęty".


PK podawała wówczas, że prokuratorzy uznali, że w realiach sprawy dotyczącej Funduszu Sprawiedliwości immunitet ZPRE "nie wyłącza możliwości przedstawienia Romanowskiemu zarzutów, jego zatrzymania i tymczasowego aresztowania", a wniosek taki "wynikał przede wszystkim ze stwierdzonego braku związku stawianych zarzutów z wykonywaniem mandatu zastępcy przedstawiciela Zgromadzenia oraz z faktu uchylenia immunitetu przez parlament krajowy". Prok. Korneluk zaznaczył, że Powiedział, że również Rzecznik Praw Obywatelskich przychylił się do takiej opinii.


Korneluk zapowiedział, że przedstawi przewodniczącemu ZPRE informację o sprawie Romanowskiego i że nie wyklucza zwrócenia się przez prokuratorów z wnioskiem do Zgromadzenia o uchylenie immunitetu, ale będzie to zależało od ustaleń na szczeblu międzynarodowym. W czwartek rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak poinformował, że prokuratura otrzymała z sądu postanowienie ws. Romanowskiego wraz z jego pisemnym uzasadnieniem. Zaznaczył, że termin na złożenie zażalenia biegnie już od momentu ogłoszenia postanowienia przez sąd.


Śledztwo Prokuratury Krajowej w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które trwa od lutego br., jest wielowątkowe; toczy się m.in. w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez ministra sprawiedliwości i urzędników resortu, do których należało zarządzanie, rozdysponowanie i rozliczenie środków finansowych pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości. Romanowski jako wiceszef MS nadzorował Fundusz Sprawiedliwości. (PAP)


rbk/ mok/


Kraj i świat

2024-07-19, godz. 16:30 Białoruś/ Media: sąd wydał wyrok śmierci w sprawie obywatela Niemiec Sąd obwodowy w Mińsku wydał wyrok śmierci w sprawie obywatela Niemiec - przekazał kanał MotolkoPomogi na Telegramie. Skazany to - według mediów - 30-letni… » więcej 2024-07-19, godz. 16:30 Na Warmii i Mazurach trwa sprzątanie po nawałnicach i szacowanie strat (aktl.) Na Warmii i Mazurach trwa sprzątanie na nawałnicach i szacowanie strat w mieniu komunalnym i uprawach rolnych. Samorząd Rucianego Nidy udrażnia wciąż drogi… » więcej 2024-07-19, godz. 16:30 W sobotę Rada Naczelna PSL; tematami sytuacja polityczna i propozycje legislacyjne W sobotę w Warszawie odbędzie się Rada Naczelna PSL. Władze partii będą dyskutowały o obecnej sytuacji politycznej wewnątrz koalicji oraz nowych projektów… » więcej 2024-07-19, godz. 16:20 Poseł Sobolewski (PiS) zrzekł się immunitetu; ma odpowiadać za nieusunięcie plakatów wyborczych Krzysztof Sobolewski (PiS) zrzekł się immunitetu. Jako pełnomocnik wyborczy PiS ma odpowiadać za nieusunięcie plakatów PiS po wyborach parlamentarnych. » więcej 2024-07-19, godz. 16:20 Wiceszef MON z przedstawicielami Rady Najwyższej Ukrainy o bezpieczeństwie i współpracy wojskowej Sytuacja na Ukrainie i niszczenie przez Rosjan obiektów infrastruktury krytycznej, polsko-ukraińska współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa - to temat rozmowy… » więcej 2024-07-19, godz. 16:20 MSZ po rezolucji Knesetu: tylko rozwiązanie dwupaństwowe zapewni pokój na Bliskim Wschodzie MSZ zadeklarowało, że Polska popiera stanowisko UE ws. rezolucji Knesetu odrzucającej ustanowienie państwa palestyńskiego. Popieramy międzynarodowy konsensus… » więcej 2024-07-19, godz. 16:20 Pięćdziesiąt lat temu uruchomiono zegar na Zamku Królewskim Zamek Królewski w Warszawie, po odbudowie, zaczął funkcjonować w sposób symboliczny 19 lipca 1974 roku. Dyrektor zamku prof. dr hab. Wojciech Fałkowski podczas… » więcej 2024-07-19, godz. 16:10 Ekstraklasa piłkarska - w niedzielę debiut trenera Lecha Nielsa Frederiksena Niedzielnym meczem z Górnikiem Zabrze piłkarze Lecha zainaugurują nowy sezon, a trener Niels Frederiksen zadebiutuje w roli trenera poznańskiej drużyny. 'Chcemy… » więcej 2024-07-19, godz. 16:10 W. Brytania/ Rząd wznawia finansowanie oenzetowskiej agencji w Strefie Gazy Rząd Wielkiej Brytanii wznowi wspófinansowanie UNRWA, oenzetowskiej agencji pomocy w Strefie Gazy, i przekaże jej 21 mln funtów - poinformował w piątek minister… » więcej 2024-07-19, godz. 16:10 Channing Tatum nową twarzą perfum Versace Kampania zapachu Eros z udziałem amerykańskiego aktora rozpocznie się 6 sierpnia. Channing Tatuum nie ukrywa, że zawsze marzył o współpracy z kultową włoską… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »