Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-18, 15:30 Autor: PAP

Lublin/ Targi rzemiosła ludowego i muzyka tradycyjna podczas festiwalu Re:tradycja – 23-25 sierpnia

Muzykę tradycyjną z Norwegii, Francji, Estonii i Polski oraz twórczość 120 rzemieślników z Europy Środkowo-Wschodniej poznają uczestnicy Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Osiemnasta edycja imprezy odbędzie się 23-25 sierpnia w Lublinie.

Dyrektorka festiwalu Karolina Waszczuk powiedziała podczas konferencji w czwartek, że scenę festiwalową zainauguruje koncert polsko-francuskiego zespołu Lumpeks, który prezentuje utwory z pogranicza jazzu i tradycyjnej muzyki tanecznej.


W programie też m.in. koncert posługującej się językiem Saamów Katariny Barruk z Norwegii, pieśni polifoniczne w języku oksytańskim w wykonaniu grupy Barrut z Francji, występ estońskiego zespołu Duo Ruut oraz połączenie muzyki tradycyjnej i elektronicznej w utworach grupy Duality z Polski.


Zagraniczni artyści - zaznaczyła Waszczuk - zaprezentują się przed polską publicznością po raz pierwszy. Łącznie na błoniach pod Zamkiem Lubelskim organizatorzy zaplanowali sześć koncertów.


Dla najmłodszych uczestników imprezy na błoniach zaplanowano miejsce do gier i zabaw. "Dzieci będą miały okazję poznać tradycyjne zabawy, teksty wyliczanej, piosenek, które niegdyś śpiewały dzieci na wsiach" – wymieniła Waszczuk.


Dla dorosłych widzów przewidziano spektakle Teatru Łątek z Supraśla pt. "Matecznik" i "Pieśń rzeki" w sali widowiskowej Warsztatów Kultury na Starym Mieście.


Organizatorzy przygotowali warsztaty m.in. wyplatania ze słomy, tworzenia ozdób świątecznych, drewnianych zabawek, glinianych instrumentów.


Do 22 lipca trwają zapisy na Letnią Szkołę Tradycji przygotowane przez Fundację Kultura Enter. "Podczas czterodniowych, intensywnych warsztatów dowiemy się więcej o tradycji śpiewu kaszubskiego, romskiego, śląskiego, łemkowskiego i tradycji reemigrantów z terenów byłej Jugosławii" - stwierdziła Agata Turczyn z Warsztatów Kultury. Warsztaty zaplanowano na 22-25 sierpnia.


Dyrektor Warsztatów Kultury w Lublinie Grzegorz Rzepecki zwrócił uwagę na wysoki poziom artystyczny zdjęć Franciszka Lepicha z Oleszki, które będą prezentowane na wystawie "Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć" w Zaułku Hartwigów. "Jest to o tyle zadziwiające, że pan Franciszek Lepich był amatorem, samoukiem i chociaż przez wiele lat jego zdjęcia były traktowane jako pewnego rodzaju dokumentacja życia mieszkańców Śląska Opolskiego, to jednak zawierają w sobie pierwiastek, który przydaje twórcom wielkości" – powiedział.


Podczas festiwalu na Starym Mieście odbędą się targi sztuki ludowej, podczas których swoją twórczość zaprezentuje ok. 1200 rzemieślników, głównie z Polski, Ukrainy i Litwy.


W festiwalowym punkcie informacyjnym dyżurować będzie tłumacz polskiego języka migowego. Osoby niesłyszące skorzystają z jego pomocy podczas zakupów i rozmów z twórcami.


Szczegółowy program imprezy na stronie: retradycja.eu.


Organizatorami festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie i Miasto Lublin. Imprezę dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Festiwal Re:tradycja, a wcześniej Jarmark Jagielloński nawiązuje do tradycji znanych w całej Europie jarmarków urządzanych tu w XV i XVI wieku. W Lublinie krzyżowały się wówczas szlaki handlowe prowadzące z Węgier na Litwę, z Europy Zachodniej na Ruś i z portów hanzeatyckich do Turcji. Do miasta przybywali kupcy z różnych stron świata, powstawały warsztaty rzemieślnicze i składy kupieckie.(PAP)


pin/ dki/


Kraj i świat

2024-07-18, godz. 17:20 Wipler (Konfederacja): działania von der Leyen doprowadzają do pogorszenia się nastrojów w Europie Działania szefowej KE doprowadzają w zauważalny sposób do pogorszenia się nastrojów w Europie i coraz większej radykalizacji poszczególnych krajów członkowskich… » więcej 2024-07-18, godz. 17:20 Do 31 lipca uczniowie mogą składać wnioski o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II Do 31 lipca 2024 roku uczniowie warszawskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą składać wnioski o stypendia w ramach programu stypendialnego m.st… » więcej 2024-07-18, godz. 17:20 Rosja/ Fundacja Carnegie Endowment uznana za organizację niepożądaną Amerykańska organizacja non-profit Carnegie Endowment for International Peace, która wcześniej znajdowała się w rosyjskim rejestrze agentów zagranicznych… » więcej 2024-07-18, godz. 17:20 Śląskie/ W sobotę na deskach Teatru Zagłębia odbędzie się przedstawienie przygotowane przez dzieci Przedstawienie 'Legenda o Sośnie z Sosnowca” przygotowane przez dzieci, odbędzie się w sobotę o 14.00 w Teatrze Zagłębia. Mali artyści, na zakończenie… » więcej 2024-07-18, godz. 17:20 Premier spotkał się z szefem brytyjskiego rządu i prezydent Mołdawii (aktl.) Premier Donald Tusk przeprowadził w czwartek, podczas Szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej, rozmowy dwustronne z szefem brytyjskiego rządu Keirem Starmerem… » więcej 2024-07-18, godz. 17:20 1. liga piłkarska - Warta po rewolucji kadrowej i z nowym trenerem Mocno odmieniona personalnie Warta Poznań pod wodzą nowego trenera Piotra Jacka przystępuje do pierwszoligowego sezonu. Z ekstraklasowego składu pozostało… » więcej 2024-07-18, godz. 17:20 Ukraina podpisała 10-letnie umowy o bezpieczeństwie z Czechami i Słowenią Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Czech Petr Fiala podpisali w czwartek w Woodstock umowę o współpracy w zakresie bezpieczeństwa i długoterminowego… » więcej 2024-07-18, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, czwartek 18 lipca, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Reprezentacja Polski spadła z 26. na 28. miejsce w najnowszym notowaniu rankingu Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej… » więcej 2024-07-18, godz. 17:10 Chiny/ Plenum KPCh: podjęto decyzje dotyczące niewidzianych od miesięcy ministrów Podczas zakończonego w czwartek III Plenum Komunistycznej Partii Chin, które tradycyjnie skupia się na kwestiach gospodarki, podjęto decyzje personalne dotyczące… » więcej 2024-07-18, godz. 17:10 Wielkopolskie/ Koniec utrudnień na dk11 Pleszew - Ostrów Wielkopolski w Górznie Nie ma już utrudnień po wypadku, do którego doszło w czwartek po południu w Górznie (Wielkopolskie) na drodze krajowej nr 11 Pleszew - Ostrów Wielkopolski… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »