Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-12, 14:40 Autor: PAP

Naukowcy pracują nad skafandrem kosmicznym, który zmieni mocz w wodę pitną

Amerykańscy naukowcy projektują skafander kosmiczny, który ma zmieniać mocz astronautów w wodę do picia. Jest on wzorowany na kombinezonach filtrujących noszonych przez bohaterów książki science fiction "Diuna" Franka Herberta.

Prototyp może zostać wykorzystany podczas wypraw na Księżyc, w ramach programu NASA Artemis, jeszcze przed 2030 r. Skafander ma ułatwić astronautom wykonywanie spacerów kosmicznych, trwających 10 godzin, a w sytuacjach awaryjnych nawet 24 godziny. Urządzenie ma zbierać mocz, oczyszczać płyn do stanu wody zdatnej do picia. Naukowcy przewidują, że cały proces filtracji ma trwać pięć minut.


W opublikowanym w piątek na łamach czasopisma naukowego Frontiers in Space Technology artykule (https://www.frontiersin.org/journals/space-technologies/articles/10.3389/frspt.2024.1391200/full) zamieszczono ryciny, które prezentują poszczególne części skafandra. Jest on podobny do kombinezonów filtracyjnych noszonych przez bohaterów powieści "Diuna", którzy żyją na pustyni znajdującej się na planecie Arrakis.


Zaprojektowany przez amerykańskich naukowców skafander składa się z silikonowej miseczki, w której zbierany będzie mocz. Ta część będzie dopasowana do genitaliów i będzie miała różny kształt oraz rozmiar dla kobiet i mężczyzn. Miseczka będzie przymocowana do bielizny składającej się z wielu warstw elastycznego materiału.


Silikonowe naczynie będzie połączone z pompą próżniową, która aktywuje się dzięki czujnikowi wilgoci. Włączy się ona automatycznie w momencie, kiedy astronautka lub astronauta zacznie oddawać mocz. Zebrany płyn kierowany jest do systemu filtracyjnego. Dzięki niemu z jednego litra moczu będzie można uzyskać 870 ml wody zdatnej do picia. Pobranie i oczyszczenie pół litra moczu ma zająć pięć minut. Woda będzie transportowana za pomocą rurek bezpośrednio do ust astronauty. Po drodze płyn może być wzbogacany o elektrolity i stać się napojem energetycznym.


Cały system filtrujący ma wymiary 38 cm na 23 cm na 23 cm i waży ok. 8 kg. Zdaniem naukowców jest on wystarczająco kompaktowy i lekki, aby można go było nosić z tyłu skafandra kosmicznego.


Zespół badaczy zapowiedział, że jeszcze jesienią tego roku w Nowym Jorku zostanie zatrudnionych 100 ochotników, którzy będą testować skafander pod względem wygody i funkcjonalności.


"Obecnie astronauci mają ze sobą wyłącznie zbiornik z jednym litrem wody do picia. To za mało w przypadku planowanych dłuższych spacerów kosmicznych na Księżycu" – powiedziała w rozmowie z "The Guardian" współtwórczyni projektu Sofia Etlin.


Według przeprowadzonych wywiadów z astronautami odzież, z której do tej pory korzystali, jest podatna na przeciekanie, bywa niewygodna i niehigieniczna. Niektórzy przyznawali, że ograniczają picie i jedzenie przed wyjściem na spacer kosmiczny, inni skarżyli się na infekcje dróg moczowych.


Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) mocz i pot astronautów są rutynowo poddawane recyklingowi.(PAP)


mzb/ bar/


Kraj i świat

2024-08-09, godz. 14:00 GIF wstrzymał obrót dwóch serii leku na ADHD Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał obrót na terenie całego kraju dwóch serii leku na ADHD - Atofab (Atomoxetinum). Jak wyjaśniono, zachodzi uzasadnione… » więcej 2024-08-09, godz. 13:50 Michelle Pfeiffer gwiazdą nowego spin-offu „Yellowstone” Do uniwersum „Yellowstone” dołącza Michelle Pfeiffer. Gwiazda kultowego filmu „Młodzi gniewni” zagra główną rolę i będzie producentem wykonawczym… » więcej 2024-08-09, godz. 13:50 Paryż/kajakarstwo - triumf Niemców w K2 500 m Niemieccy kajakarze Jacob Schopf i Max Lemke triumfowali w konkurencji dwójek na 500 m w regatach olimpijskich. Srebrny medal wywalczyli Węgrzy Bence Nadas… » więcej 2024-08-09, godz. 13:50 Paryż - sportowcy z największą liczbą złotych medali (dokumentacja) Nowozelandzka kajakarka Lisa Carrington w igrzyskach w Paryżu powiększyła dorobek medalowy o kolejne złoto i jest jednym z 24 sportowców, którzy w letnich… » więcej 2024-08-09, godz. 13:40 Tour de Pologne - zwycięzcy (dokumentacja) Zwycięzcy Tour de Pologne: 1928 Feliks Więcek (Bydgoski Klub Kolarski) 1929 Józef Stefański (AKS Warszawa)1933 Jerzy Lipiński (Skoda Warszawa)1937 Bolesław… » więcej 2024-08-09, godz. 13:40 Chiny/ Władze: skierowaliśmy decyzję KE o cłach na import aut elektrycznych do WTO Chiny skierowały decyzję Komisji Europejskiej, nakładającą tymczasowe cła na import pojazdów elektrycznych z ChRL, do organu rozstrzygania sporów Światowej… » więcej 2024-08-09, godz. 13:40 Synoptyk IMGW: piątek i sobota ciepłe z lokalnymi słabymi opadami deszczu Najbliższe dni i noce będą ciepłe, ale lokalnie prognozowane są przelotne opady deszczu. Na piątkowe popołudnie dla wschodnich krańców kraju wydane zostały… » więcej 2024-08-09, godz. 13:40 Tour de Pologne - rekordy (dokumentacja) Zmarły w 2021 roku Ryszard Szurkowski odniósł najwięcej zwycięstw etapowych w historii Tour de Pologne. Wygrał 15 razy, ale nie udało mu się triumfować… » więcej 2024-08-09, godz. 13:40 Włochy/ Najwyższy czarny alert na drogach, czerwony z powodu upałów w miastach Zarządcy autostrad i dróg oraz policja we Włoszech prognozują, że od piątku nastąpi największe w tym roku natężenie ruchu drogowego w kraju. Rozpoczyna… » więcej 2024-08-09, godz. 13:40 Tour de Pologne - decydują sekundy Jedna sekunda - tak mała różnica dzieliła zwycięzcę Słoweńca Mateja Mohorica od drugiego Portugalczyka Joao Almeidy w ubiegłorocznym Tour de Pologne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »