Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-24, 22:10 Autor: PAP

Botswana/ USA szukają nowych sojuszy wojskowych w Afryce

Stany Zjednoczone szukają w Afryce nowych sojuszników po utracie na rzecz Rosji baz wojskowych w Nigrze i Czadzie.

W stolicy Botswany, Gaborone, najwyższy rangą amerykański wojskowy, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Charles Brown rozpoczął w poniedziałek dwudniowe rozmowy z szefami sztabów 40 krajów afrykańskich.


Spotkanie Afrykańskich Szefów Obrony (ACHOD) odbywa się pod auspicjami Dowództwa USA-Afryka (AFRICOM), a jego misją jest zachęcanie do nowej i ściślejszej współpracy w zakresie bezpieczeństwa.


Stany Zjednoczone straciły wpływy nie tylko w Nigrze i Czadzie. Wojskowe junty zamykają się na wpływy Zachodu również w Mali i Burkina Faso. Antyzachodnią retoryką posługuje się prezydent Zimbabwe Emmerson Mnangagwa. Napięcia towarzyszą relacjom Zachodu z Republiką Południowej Afryki. Korzysta z tego Rosja, oferując rządzącym w tych krajach swoje wsparcie nie tylko w walce z terroryzmem, ale i w utrzymaniu się u władzy.


W Gaborone Amerykanie chcą wspólnie z afrykańskimi partnerami zastanowić się nad walką z terroryzmem, ocenić wojskowe apetyty Rosji i Chin, ale przede wszystkim policzyć swoich sojuszników w Afryce po utracie dotychczasowych baz w Sahelu.


"Widzę pewne możliwości. Są kraje w Afryce Zachodniej, z którymi już współpracujemy" - powiedział Brown dzień przed wylotem do Afryki. "Musimy się zastanowić, w jaki sposób możemy nadal budować relacje, które mogą zapewnić nam możliwości wykorzystania niektórych zdolności, które mieliśmy w Nigrze, w niektórych z tych lokalizacji" - dodał.


Poszukiwanie nowych miejsc dla baz wojskowych Amerykanie utrzymują w tajemnicy. Nie chcą powtórki sytuacji z Nigerią, z którą na początku roku prowadzili zbyt otwarte rozmowy, zakończone protestami i oficjalnym zapewnieniem Abudży, że amerykańskich baz nie będzie. W tej sytuacji pod uwagę mogą być brane tylko trzy kraje: Benin, Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana.


Spotkanie najwyższej rangi wojskowych w Botswanie ma pokazać afrykańskim przywódcom, że Stany Zjednoczone potrafią słuchać i akceptować lokalne pomysły, że są otwarte na rozwiązania, które zidentyfikowali Afrykanie, bez narzucania zachodnich ideałów. To lekcja z okazanego przez niektóre kraje afrykańskie niezadowolenia z powodu forsowania przez USA kwestii takich jak demokracja i prawa człowieka. Wielu przywódców uważało to za hipokryzję i zarzucało Waszyngtonowi bliskie związki z niektórymi autokratycznymi przywódcami w innych krajach. Tego błędu nie popełniają Rosjanie.


Polityka Stanów Zjednoczonych w Afryce stoi obecnie przed dylematem promowania demokracji i zwalczania terroryzmu, a jednocześnie konkurowania z autorytarnymi rywalami – Rosją, Chinami, Iranem - o wpływy.


Spotkanie w Gaborone to pierwsza tego typu konferencja organizowana w Afryce, a Botswana nie jest przypadkową lokalizacją. W 2007 roku, gdy Pentagon szukał miejsca dla swego afrykańskiego dowództwa, zaproszenie przyszło właśnie z Botswany i zawsze proamerykańskiej Liberii. Na przeszkodzie stanął ówczesny prezydent RPA Thabo Mbeki, który przeprowadził na kontynencie szybką i skuteczną kampanię blokującą te pomysły, przekonując, że stanowiłoby to niedopuszczalne naruszenie suwerenności Afryki. Ostatecznie Amerykanie wybrali Stuttgart, gdzie już znajdowało się dowództwo europejskie.


Z Harare Tadeusz Brzozowski (PAP)


tebe/ kar/


Kraj i świat

2024-07-19, godz. 23:40 Ekstraklasa piłkarska – Śląsk – Lechia 1:1 (opinie) Po meczu Śląsk Wrocław - Lechia Gdańsk (1:1) powiedzieli: Szymon Grabowski (trener Lechii Gdańsk): „Chyba zawsze, jeżeli się prowadzi i traci gola… » więcej 2024-07-19, godz. 23:30 1. liga piłkarska - porażka Odry w debiucie Sobolewskiego Pierwszoligowi piłkarze Odry Opole przegrali 0:2 na swoim stadionie w piątkowym meczu ze spadkowiczem z ekstraklasy Ruchem Chorzów. Dla trenera opolan Radosława… » więcej 2024-07-19, godz. 23:10 Ekstraklasa piłkarska - Śląsk - Lechia 1:1 (opis2) Śląsk Wrocław - Lechia Gdańsk 1:1 (0:1). Bramki: 0:1 Tomasz Neugebauer (12), 1:1 Tommaso Guercio (90+2-głową). Żółta kartka - Śląsk Wrocław: Jakub… » więcej 2024-07-19, godz. 23:10 USA/ Sekretarz stanu: Iran może wyprodukować materiał do broni jądrowej w ciągu tygodnia lub dwóch Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w piątek, że Iran jest w stanie wyprodukować materiał rozszczepialny do wykorzystania w broni jądrowej w ciągu… » więcej 2024-07-19, godz. 23:00 Ekstraliga żużlowa - Betard - Apator 48:42 (opis) Betard Sparta Wrocław - Apator Toruń 48:42. Pierwszy mecz Apator wygrał 52:38 i zdobył punkt bonusowy. Betard Sparta Wrocław: Artiom Łaguta 12 (1,3,3,2,3)… » więcej 2024-07-19, godz. 22:50 UE/ Przewodniczący ZPRE: do zbadania ewentualnego uchylenia immunitetu Romanowskiego potrzebny formalny wniosek Szef Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodoros Rousopoulos zapowiedział, że ZP zajmie się ewentualnym uchyleniem immunitetu byłego wiceministra sprawiedliwości… » więcej 2024-07-19, godz. 22:50 Lekkoatletyczne ME do lat 18 - złoto Rodziaka w rzucie dyskiem i srebro płotkarki Rojek W drugim dniu rozgrywanych w Bańskiej Bystrzycy lekkoatletycznych mistrzostw Europy do lat 18 reprezentacja Polski wywalczyła pierwsze medale. Złoto w rzucie… » więcej 2024-07-19, godz. 22:50 Ekstraliga żużlowa - Betard - Apator 48:42 (wynik) Betard Sparta Wrocław - Apator Toruń 48:42. Pierwszy mecz Apator wygrał 52:38 i zdobył punkt bonusowy. Betard Sparta Wrocław: Artiom Łaguta 12 (1,3,3,2,3)… » więcej 2024-07-19, godz. 22:50 Berek: szczegóły wyboru PG po oddzieleniu go od szefa MS - będą jeszcze dyskutowane Prokurator Generalny nie będzie już złączony z funkcją szefa Ministerstwa Sprawiedliwości; szczegóły trybu zgłaszania kandydatów i wyboru PG przez Sejm… » więcej 2024-07-19, godz. 22:50 Ekstraliga żużlowa - 11. kolejka (tabela) Wyniki meczów 11. kolejki i tabela ekstraligi żużlowej: Betard Sparta Wrocław - Apator Toruń 48:42 Orlen Oil Motor Lublin - Krono-Plast Włókniarz Częstochowa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »