Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-24, 20:40 Autor: PAP

W wykazie prac legislacyjnych rządu - zapowiedź projektu zniesienia ubezwłasnowolnienia

Zastąpienie instytucji ubezwłasnowolnienia modelem wspieranego podejmowania decyzji, to główny cel planowanego projektu nowelizacji Kodeksu cywilnego, którego zapowiedź znalazła się w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu. Projekt miałyby zostać przyjęty za rok.

Na potrzebę zmian przepisów w obszarze praw człowieka, w tym kwestię zniesienia instytucji ubezwłasnowolnienia, minister sprawiedliwości Adam Bodnar wskazywał w połowie maja, gdy wręczał nominacje członkom komisji kodyfikacyjnej prawa cywilnego przy MS. Bodnar już we wcześniejszych latach - gdy sprawował urząd Rzecznika Praw Obywatelskich - kilkukrotnie poruszał problem konieczności zniesienia instytucji ubezwłasnowolnienia.


Jak wskazano w poniedziałek w informacji zawartej w wykazie na stronie rządu projektowane przepisy mają być dostosowaniem zapisów Kodeksu cywilnego do standardów międzynarodowych i stanowić również realizację krajowej Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030.


"W strategii przewidziano wprowadzenie w miejsce instytucji ubezwłasnowolnienia modelu wspieranego podejmowania decyzji, zapewniającego każdej osobie możliwość podejmowania decyzji we własnych sprawach w maksymalnie możliwym zakresie. Zastrzeżono jednocześnie, że formy zastępczego podejmowania decyzji będą stosowane jedynie w przypadkach całkowitego braku możliwości ustalenia woli danej osoby" - przypomniano.


Obecnie w myśl Kodeksu cywilnego, ubezwłasnowolnienie może zostać orzeczone wobec osoby, która wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub innego rodzaju zaburzeń psychicznych np. pijaństwa lub narkomanii nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem. Przepisy przewidują dwa rodzaje ubezwłasnowolnienia - całkowite i częściowe, gdy osoba ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych i ustanawia się dla niej kuratora.


Jak zapisano sądowy instrument wsparcia ma zostać oparty na instytucji kuratora, a propozycja będzie przewidywała dwa typy kuratorów. "Kurator wspierający będzie ustanawiany dla osób wymagających lżejszej formy wsparcia, a kurator reprezentujący dla osób wymagających intensywniejszej formy wsparcia" - zaznaczono.


"Rolą kuratora wspierającego będzie wsparcie osoby pełnoletniej w prowadzeniu wszelkich spraw, spraw określonego rodzaju albo doraźnej pomocy w załatwieniu konkretnej sprawy. Osoba potrzebująca wsparcia zachowa pełną autonomię decyzyjną co do swoich spraw" - przewidziano.


Z kolei w przypadku kuratora reprezentującego - w sprawach, wynikających z czynności, których kurator może dokonywać w imieniu konkretnej osoby - osoba potrzebująca wsparcia nie będzie miała zdolności procesowej. "W tych sytuacjach osoba ta straci całkowicie autonomię decyzyjną na rzecz kuratora reprezentującego. Przyznanie prawa reprezentacji przez sąd ograniczone będzie jednak wyłącznie do określonego rodzaju spraw lub czynności wskazanych w postanowieniu sądu o powołaniu kuratora" - zastrzegło MS.


"Dopełnieniem modelu wspieranego podejmowania decyzji, który stanowi formę wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, jest instytucja pełnomocnictwa rejestrowego, jako alternatywna forma samostanowienia przez osoby posiadające zdolność do czynności prawnych na wypadek przyszłej niepełnosprawności" - zapowiedziano kolejny z istotnych punktów projektu.


Jak uzasadniono "liczba osób cierpiących na choroby takie jak demencja starcza lub choroba Alzheimera rośnie w całej Europie". Określono zatem, że celem zaprojektowanej regulacji "jest uwzględnienie praw wszystkich obywateli, którzy na podstawie udzielonego pełnomocnictwa rejestrowego mogą zabezpieczyć się na przyszłość przed ewentualnym upośledzeniem swoich zdolności fizycznych lub umysłowych".


W projekcie ma zostać także przewidziany "szczególny rodzaj pełnomocnictwa rejestrowego, obejmujący swoim zakresem kwestie dotyczące zdrowia człowieka, który nazywa je mianem pełnomocnictwa medycznego".


Za przygotowanie projektu odpowiedzialna jest wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, zaś propozycje mają być przyjęte przez rząd w drugim kwartale 2025 r. (PAP)


autor: Marcin Jabłoński


mja/ godl/


Kraj i świat

2024-07-13, godz. 17:50 Wimbledon - triumfatorki (dokumentacja) Barbora Krejcikova triumfowała w wielkoszlemowym turnieju tenisowym Wimbledon na trawiastych kortach w Londynie. Jest piątą Czeszką, która sięgnęła… » więcej 2024-07-13, godz. 17:50 Ekstraklasa piłkarska – Zagłębie – GKS Katowice 1:1 w sparingu W meczu sparingowym rozegranym w Lubinie miejscowe KGHM Zagłębie zremisowało z GKS Katowice 1:1 (0:0). Gola dla gospodarzy zdobył Vaclav Sejk (58), a dla gości… » więcej 2024-07-13, godz. 17:50 Tour de France - lider Pogacar wygrał po samotnej akcji 14. etap (krótka) Lider klasyfikacji generalnej Słoweniec Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) wygrał w Pirenejach po samotnej akcji na ostatnich kilometrach 14. etap wyścigu kolarskiego… » więcej 2024-07-13, godz. 17:50 Ekstraklasa piłkarska – Cracovia przegrała sparing z Sigmą W ostatnim sparingu przed startem nowego sezonu ekstraklasy piłkarze Cracovii przegrali 0:1 z Sigmą Ołomuniec. Bramkę dla czeskiego zespołu zdobył Jachym… » więcej 2024-07-13, godz. 17:40 Wimbledon - Krejcikova piątą Czeszką, która wygrała w Londynie (krótka2) Barbora Krejcikova jest piątą Czeszką, która triumfowała w wielkoszlemowym turnieju tenisowym na trawiastych kortach w Wimbledonie. Przed nią dokonały tego… » więcej 2024-07-13, godz. 17:30 Francja/ Premier Attal wybrany na szefa frakcji partii prezydenckiej w parlamencie Premier Francji Gabriel Attal został w sobotę wybrany na przewodniczącego frakcji prezydenckiej partii Odrodzenie w parlamencie. Attal pozostaje na stanowisku… » więcej 2024-07-13, godz. 17:20 Wimbledon - triumf Krejcikovej po trzysetowym finale z Paolini (krótka) Czeska tenisistka Barbora Krejcikova triumfowała w wielkoszlemowym turnieju na trawiastych kortach w Wimbledonie. W finale londyńskiej imprezy pokonała Włoszkę… » więcej 2024-07-13, godz. 17:10 Prezes PGG: odnaleziony górnik jest w stanie komunikatywnym (opis) Odnaleziony po wstrząsie w kopalni Rydułtowy 32-letni sztygar jest przytomny, w stanie komunikatywnym; aktualnie mężczyzna jest przygotowywany do transportu… » więcej 2024-07-13, godz. 17:00 Słowacja/ Polski alpinista zginął w Tatrach Wysokich Polski alpinista nie przeżył w sobotę wypadku podczas wejścia na szczyt Dwie Wieże (2311 n.p.m.) we wschodniej części Tatr Wysokich na Słowacji, poinformowało… » więcej 2024-07-13, godz. 17:00 Michniewicz trenerem marokańskiego AS Forces Armees Royales Czesław Michniewicz, były selekcjoner reprezentacji Polski, a do jesieni 2023 roku trener w saudyjskim Abha Club, poprowadzi piłkarzy marokańskiego AS Forces… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »