Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-24, 19:40 Autor: PAP

Ministra kultury: Bernatowicz stworzył instytucję, która jest na wojnie ze wszystkimi

Piotr Bernatowicz stworzył instytucję, która jest na wojnie ze wszystkimi i jest podatna na wpływy ideologiczne. Chciałabym, żeby kadra zarządzająca była przezroczysta - powiedziała PAP ministra kultury Hanna Wróblewska o odwołanym w poniedziałek dyrektorze Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

W poniedziałek ministra kultury i dziedzictwa narodowego odwołała Piotra Bernatowicza ze stanowiska dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Na p.o. dyrektor została powołana Kamila Bondar.


PAP: Co zdecydowało o odwołaniu Piotra Bernatowicza z funkcji dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski? Jakie wnioski po kontroli w CSW były dla pani najistotniejsze?


Hanna Wróblewska: Kontrola w CSW wykazała szereg nieprawidłowości. Jestem zdania, że instytucje publiczne mają określoną misję i określone statuty. To nie są miejsca dla prywatnych poglądów politycznych, estetycznych, światopoglądowych oraz dyrektorskich. Mówię to nie tylko w kontekście CSW. Wracamy do idei instytucji publicznych, a nie tylko finansowanych ze środków publicznych, czyli galerii, muzeów, teatrów w których kadra zarządzająca nie powinna być głównym bohaterem. Chciałabym, żeby kadra zarządzająca była przezroczysta. W centrum instytucji publicznych chcemy stawiać sztukę, artystów i odbiorców, a nie kadrę zarządzającą.


PAP: Czy jedną z przyczyn odwołania Piotra Bernatowicza był sposób zarządzania zespołem, stosunki, jakie panowały w CSW?


H.W.: Otrzymywaliśmy wiele sygnałów z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, że zespół przestaje istnieć, że jest załoga, ale nie ma programu merytorycznego, kolegiów oraz dyskusji. CSW było zarządzane w sposób wiadomy tylko dyrektorowi Piotrowi Bernatowiczowi. Próbowałam dotrzeć do dokumentów związanych z Radą Programową, ale się mi nie udało. Dokumentacja, którą dysponuje ministerstwo, potwierdza dosyć duży bałagan związany z programowaniem Zamku Ujazdowskiego. Kontrola wykazała m.in. nieprawidłowości związane z brakiem odpowiednich regulaminów czy niedotrzymywaniem zapisów statutu.


PAP: Czego w tym momencie najbardziej potrzeba w CSW?


H.W.: Uporządkowania sytuacji, uważności i uspokojenia zespołu oraz, co jest dla mnie bardzo ważne, przedyskutowania z szerokim środowiskiem artystów, czym powinno być CSW, jaka jest jego misja względem statutu. Kiedyś to było laboratorium dla szerokich środowisk artystycznych i takim też - moim zdaniem - powinno zostać, ale dla wyznaczenia przyszłego kierunku instytucji ważne będą przede wszystkim stanowiska artystów.


PAP: Na p.o. dyrektor CSW została powołana Kamila Bondar. Jakie zadania przed nią stoją?


H.W.: Kamila Bondar ma przeprowadzić CSW przez proces dyskusji i konsultacji ze środowiskami artystycznymi. Po ich przeprowadzeniu rozpiszemy konkurs na nowego dyrektora/ dyrektorkę tej instytucji.


PAP: Jak ocenia pani to, co w ostatnich latach działo się w CSW?


H.W.: Uważam, że Piotr Bernatowicz miał bardzo dużą szansę stworzenia instytucji otwartej na bardzo różne środowiska, ale z tej szansy nie skorzystał. Stworzył instytucję, która jest na wojnie ze wszystkimi, jest instytucją podatną na wpływy ideologiczne. I tego mi szkoda.


PAP: Jakie widzi pani miejsce dla CSW? Do jakiego okresu w historii CSW można by się odnosić współcześnie jako do wzoru?


H.W.: Do czasów Centrum Sztuki Współczesnej Wojciecha Krukowskiego (dyrektor CSW w latach 1990-2010 - PAP), jego pierwszych lat. Wiem, że nie ma powrotów, tym bardziej, że instytucja, o której myślimy powstała w pewnym specyficznym kontekście czasowym, kulturalnym, społecznym.


Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski mieści się w budynku Zamku Ujazdowskiego w Warszawie. Instytucję powołano w 1985 r.; za datę narodzin CSW przyjmuje się 1 stycznia 1990 r. - wtedy to historyk sztuki i założyciel awangardowego teatru Akademia Ruchu Wojciech Krukowski objął stanowisko dyrektora Centrum i sformułował program merytoryczny. Główną ideą programu Krukowskiego było multidyscyplinarne podejście do sztuki. Idea ta polega na łączeniu różnych obszarów sztuki np. z edukacją, kinem na równorzędnych zasadach. (PAP)


Rozmawiała Katarzyna Krzykowska


autor: Katarzyna Krzykowska


ksi/ aszw/ amac/


Kraj i świat

2024-07-13, godz. 17:10 Prezes PGG: odnaleziony górnik jest w stanie komunikatywnym (opis) Odnaleziony po wstrząsie w kopalni Rydułtowy 32-letni sztygar jest przytomny, w stanie komunikatywnym; aktualnie mężczyzna jest przygotowywany do transportu… » więcej 2024-07-13, godz. 17:00 Słowacja/ Polski alpinista zginął w Tatrach Wysokich Polski alpinista nie przeżył w sobotę wypadku podczas wejścia na szczyt Dwie Wieże (2311 n.p.m.) we wschodniej części Tatr Wysokich na Słowacji, poinformowało… » więcej 2024-07-13, godz. 17:00 Michniewicz trenerem marokańskiego AS Forces Armees Royales Czesław Michniewicz, były selekcjoner reprezentacji Polski, a do jesieni 2023 roku trener w saudyjskim Abha Club, poprowadzi piłkarzy marokańskiego AS Forces… » więcej 2024-07-13, godz. 16:40 Pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie kolejny raz pokonały Krzyżaków Ponad 1200 rekonstruktorów z bractw rycerskich uczestniczyło w sobotniej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem upamiętniającej zwycięstwo wojsk polsko-litewskich… » więcej 2024-07-13, godz. 16:40 Prognoza pogody na 14 i 15 lipca Jak poinformowało IMGW, w niedzielę przeważający obszar kontynentu będzie w strefie obniżonego ciśnienia. W rejonie Bałtyku, Morza Północnego i Atlantyku… » więcej 2024-07-13, godz. 16:40 Liga włoska - zdobywca 201 goli Immobile przenosi się do Besiktasu Ciro Immbile, który zdobył 201 goli w Serie A, a ostatnie osiem sezonów spędził w Lazio Rzym, przenosi się do Besiktasu Stambuł - poinformował turecki… » więcej 2024-07-13, godz. 16:30 Beach Pro Tour - Bryl i Łosiak w półfinale w Wiedniu Siatkarze plażowi Michał Bryl i Bartosz Łosiak bez gry awansowali do półfinału turnieju Beach Pro Tour Elite 16 w Wiedniu. Ich ćwierćfinałowi rywale Holendrzy… » więcej 2024-07-13, godz. 16:20 Toruń/ Prezydent miasta apeluje do WKZ o zmianę decyzji ws. badań archeologicznych przy przebudowie ciepłociągu Prezydent Torunia apeluje do wojewódzkiego konserwatora zabytków o zamianę decyzji ws. badań archeologicznych przy przebudowie ciepłociągu i rozszerzenie… » więcej 2024-07-13, godz. 16:20 Liga saudyjska - Francuz Blanc będzie trenerem Al-Ittihad Laurent Blanc został trenerem piłkarzy saudyjskiej drużyny - poinformował klub. 58-letni Francuz nie pracował od września ubiegłego roku, kiedy został… » więcej 2024-07-13, godz. 16:10 Prezes PGG: odnaleziony górnik jest w stanie komunikatywnym (krótka2) Odnaleziony po wstrząsie w kopalni Rydułtowy 32-letni sztygar jest przytomny, w stanie komunikatywnym; aktualnie mężczyzna jest przygotowywany do transportu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »