Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-24, 18:50 Autor: PAP

Deklaracja Trójkąta Lubelskiego ws. odpowiedzialności Rosji za kryzys na rynkach rolnych

Przedstawiciele parlamentarnych komisji Polski, Litwy i Ukrainy podpisali wspólną deklarację, w której wskazują na odpowiedzialność Federacji Rosyjskiej za kryzys gospodarczy i sytuację na rynkach rolnych oraz domagają się działań instytucji europejskich, m.in. ws. ograniczenia importu z Rosji.

Deklarację podpisano w poniedziałek w Warszawie w ramach współpracy w formacie Trójkąta Lubelskiego; było to już trzecie spotkanie związane z pracami nad deklaracją - poprzednie dwa odbyły się w Wilnie i w Kijowie.


Dokument podpisali Mirosław Maliszewski (przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi sejmu), Viktoras Pranckietis (z komisji ds. wsi litewskiego sejmu) i Kazys Starkevičius (komisja ds. ekonomicznych litewskeigo sejmu) oraz Oleksandr Gajdu (komisja ds. polityki rolnej i gruntowej Rady Najwyższej Ukrainy).


Jak wskazał Maliszewski, deklaracja dotyczy wzajemnych relacji w związku z sytuacją gospodarczą Ukrainy, zwłaszcza w sektorze rolnym. "Głównym przedmiotem deklaracji jest wskazanie Federacji Rosyjskiej jako agresora, (...) który doprowadził do kryzysu gospodarczego w Polsce i wielu innych krajach europejskich w poprzednich latach, czego efektem było zaburzenie wolnego rynku w handlu zbożem i innym produktami, co m.in doprowadziło do tego ze w Polsce doszło do masowych protestów".


Maliszewski zaznaczył, że deklaracja ma jasno wyrażać, iż "to nie Polska, nie Litwa, nie Ukraina są krajami, których rolnicy, których przedsiębiorstwa doprowadziły do sytuacji kryzysowej na wielu rynkach rolnych, a bezpośrednim sprawcą jest agresja Federacji Rosyjskiej i wojna, która została wywołana wobec Ukrainy".


W deklaracji wskazano również, że kraje Trójkąta Lubelskiego domagają się od instytucji europejskich podjęcia stanowczych działań w sprawie ograniczenia importu z Rosji, tranzytu produktów z Rosji i Białorusi na terytorium UE oraz wprowadzenia ograniczeń dla biznesu rosyjskiego, a także w zakresie technologii dot. produkcji rolnej - poinformował Maliszewski.


Szef sejmowej komisji podkreślił, że deklaracja nie dotyczy negocjacji związanych z handlem pomiędzy Ukrainą a państwami członkowskimi członkowskich, ani dołączenia Ukrainy do UE.


Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą. Powołany został w 2020 r., a jego celem jest pogłębianie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej tych państw oraz wspieranie euroatlantyckich dążeń Ukrainy. (PAP)


bk/ malk/


Kraj i świat

2024-07-19, godz. 02:20 Albania/ Parlament wezwał Grecję do zniesienia stanu wojny między krajami Parlament Albanii przyjął w czwartek deklarację wzywającą sąsiednią Grecję do zniesienia prawa ogłaszającego w 1940 r. stan wojny pomiędzy krajami -… » więcej 2024-07-19, godz. 01:10 W. Brytania/ Prezydent Ukrainy weźmie udział w posiedzeniu rządu Keira Starmera Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski weźmie udział w piątek w nadzwyczajnym posiedzeniu brytyjskiego rządu, podczas którego poinformuje jego członków… » więcej 2024-07-19, godz. 00:10 Izrael/ Premier sprzeciwia się postawieniu szpitala polowego dla dzieci ze Strefy Gazy Izraelski premier Benjamin Netanjahu odwołał w czwartek decyzję ministra obrony Joawa Galanta o utworzeniu na terenie Izraela szpitala polowego dla dzieci ze… » więcej 2024-07-18, godz. 23:30 Chorwacja/ Płonie las w okolicach Splitu, turyści rozpoczęli ewakuację W okolicach położonego nad wybrzeżem Chorwacji Splitu trwa walka z pożarem lasu. Ogień zagroził budynkom mieszkalnym i przebywającym w pobliżu turystom… » więcej 2024-07-18, godz. 23:00 Liga szkocka - Schmeichel w Celtiku Glasgow Kasper Schmeichel, podstawowy bramkarz reprezentacji Danii, został piłkarzem Celtiku Glasgow - przekazał szkocki klub, który podpisał z synem słynnego Petera… » więcej 2024-07-18, godz. 22:50 Paryż - Włodzimierz Szaranowicz po raz 20. na igrzyskach olimpijskich Znany dziennikarz sportowy Włodzimierz Szaranowicz wybiera się na 20. igrzyska olimpijskie w karierze. Do Paryża został zaproszony przez Polski Komitet Olimpijski… » więcej 2024-07-18, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (18-07-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-07-18 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2024-07-18, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (18-07-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-07-18 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2024-07-18, godz. 22:30 Liga angielska - Manchester United za 62 mln euro pozyskał nastolatka z Francji Manchester United podpisał pięcioletni kontrakt z francuskim piłkarzem Lenym Yoro z Lille OSC - poinformował angielski zespół. Według źródeł bliskich… » więcej 2024-07-18, godz. 22:30 Premier wrócił do kraju ze szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej Premier Donald Tusk wrócił w czwartek wieczorem do kraju ze szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej, odbywającego się w pałacu Blenheim w Anglii. Spotkał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »