ME 2024 - Szwajcaria - Niemcy 1:1 (opis)

Bramki: 1:0 Dan Ndoye (28), 1:1 Niclas Fuellkrug (90+2-głową).

Żółta kartka - Szwajcaria: Dan Ndoye, Granit Xhaka, Silvan Widmer. Niemcy: Jonathan Tah.

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy). Widzów 46 685.

Szwajcaria: Yann Sommer - Manuel Akanji, Fabian Schaer, Ricardo Rodriguez - Silvan Widmer, Remo Freuler, Granit Xhaka, Michel Aebischer, Fabian Rieder (65. Ruben Vargas) - Breel Embolo (65. Kwadwo Duah), Dan Ndoye (65. Zeki Amdouni).

Niemcy: Manuel Neuer - Joshua Kimmich, Antonio Ruediger, Jonathan Tah (61. Nico Schlotterbeck), Maximilian Mittelstadt (61. David Raum) - Florian Wirtz (76. Leroy Sane), Toni Kroos, Robert Andrich (65. Maximilian Beier), Ilkay Guendogan, Jamal Musiala (76. Niclas Fuellkrug) - Kai Havertz.

Trener gospodarzy Julian Nagelsmann zdecydował się w trzecim kolejnym spotkaniu grupowym wystawić identyczną podstawową jedenastkę, co oznacza, że Niemcy nie zmienili składu w fazie grupowej wielkiego turnieju (MŚ, ME) po raz pierwszy od 2002 roku.

Mecz od początku miał otwarty charakter, gra szybko przenosiła się spod jednego pola karnego pod drugie, ale groźnych spięć podbramkowych brakowało. Zmieniło się to w 17. minucie, gdy Robert Andrich strzałem zza "16" zaskoczył nie najlepiej interweniującego Yanna Sommera, ale po interwencji VAR włoski arbiter gola nie uznał, gdyż wcześniej szarżujący Jamal Musiala sfaulował wybijającego piłkę szwajcarskiego obrońcę.

Ta sytuacja jakby obudziła Szwajcarów, którzy - choć stosowali proste środki - zaczęli częściej atakować. Jedna z takich akcji przyniosła im powodzenie. W 28. minucie Niemcy nie potrafili przerwać akcji Helwetów, a po zagraniu Remo Freulera z lewej strony pola karnego piłkę z bliska do siatki skierował Dan Ndoye. To jego pierwsze trafienie w drużynie narodowej.

Trzykrotni mistrzowie Europy przed przerwą odpowiedzieli tylko niecelnymi uderzeniami Antonio Ruedigera - głową i Kaia Havertza, który kopnął wysoko nad poprzeczką, ale poważnie nie zagrozili Sommerowi. Helweci albo stosowali wysoki pressing, albo cofali się głęboko pod własne pole karne i mocno zagęszczali pole gry i przez te zasieki piłkarze Nagelsmanna nie potrafili się przebić.

Początek drugiej połowy to bardziej aktywna gra Floriana Wirtza i Musiali, którzy we wcześniejszych spotkaniach napędzali ataki Niemców. W 50. minucie zawodnik Bayernu Monachium mocno uderzył z kilkunastu metrów, ale szwajcarski golkiper odbił piłkę, a dobitka kapitana Ilkaya Guendogana była całkiem nieudana.

Niemcy posiadali przewagę, ale niewiele z niej wynikało. Na bramkę Sommera strzelali głównie po stałych fragmentach gry, ale zazwyczaj niecelnie.

Obaj szkoleniowcy posiłkowali się zmianami, ale Nagelsmann wymieniał najpierw graczy defensywnych, a Murat Yakin ofensywnych, którzy mogliby odciążyć swoich obrońców.

W 70. minucie rywalem "zakręcił" Wirtz, zagrał do Joshuy Kimmicha, ale strzał z bliska w ostatniej chwili zablokował Manuel Akanji. Z kolei 10 minut później z rzutu wolnego przymierzył rozgrywający 113. spotkanie w reprezentacji Toni Kroos, ale Sommer sobie poradził.

W 84. minucie Szwajcarzy odpowiedzieli składną kontrą, po której Ruben Vargas umieścił piłkę w niemieckiej bramce, ale włoscy sędziowie słusznie odgwizdali spalonego. Niedługo później z dalszej odległości solidnie huknął Xhaka, ale Manuel Neuer, rozgrywający 18. mecz w ME, był na posterunku.

Niemcy w niedzielę potwierdzili jednak swoją cechę z przeszłości, że zawsze grają do końca i często stawiają na swoim. W drugiej minucie doliczonego czasu gry Dawid Raum dośrodkował z lewej strony boiska, a inny rezerwowy - Niclas Fuellkrug - w swoim stylu, czyli głową, doprowadził do remisu.

To sprawiło, że gospodarze wygrali rywalizację w grupie A i pozostali na wymarzonej ścieżce, która ma ich doprowadzić na 14 lipca do Berlina, gdzie odbędzie się finał ME.(PAP)

pp/ krys/

2024-06-28, godz. 11:50 USA/ Media o debacie Biden-Trump: prezydent się zacinał, jego rywal kłamał Prezydent USA Joe Biden zacinał się, mówił niewyraźnie i wydawał się momentami zagubiony, zaś były prezydent Donald Trump mnożył kłamstwa podczas czwartkowej… » więcej 2024-06-28, godz. 11:50 Organizujesz garden party? Zainspiruj się bezpłatnym ebookiem od SodaStream (MediaRoom) SodaStream, marka nowoczesnych saturatorów do wody gazowanej, wydała bezpłatny e-book o organizacji garden party. To niemal 100 stron wskazówek, jak od A do… » więcej 2024-06-28, godz. 11:40 UE/ Tusk: zobaczyłem rumieniec na twarzy Marka Ruttego (krótka4) Prawie wszyscy głośno przypomnieli Markowi Ruttemu, że za chwilę obejmie funkcję sekretarza generalnego NATO i że powinien robić wszystko, by Europa nie… » więcej 2024-06-28, godz. 11:30 Ekstraklasa siatkarzy - Niemiec Brand przenosi się z Lublina do Warszawy Przyjmujący Tobias Brand zmienił barwy klubowe w ekstraklasie siatkarzy z Bogdanki LUK Lublin na Projekt Warszawa. Reprezentant Niemiec podpisał roczny kontrakt… » więcej 2024-06-28, godz. 11:30 Wimbledon - Świątek w 1. rundzie z Amerykanką Kenin (krótka) Liderka rankingu tenisistek Iga Świątek występ w Wimbledonie rozpocznie od meczu z Amerykanką Sofią Kenin. Magda Linette trafiła na rozstawioną z numerem… » więcej 2024-06-28, godz. 11:30 Węgry/ Doradca premiera: pracujemy nad porozumieniem partii patriotycznych z Europy Środkowej Fidesz pracuje nad porozumieniem partii patriotycznych z Europy Środkowej i stworzeniem nowej frakcji w Parlamencie Europejskim - poinformował szef gabinetu… » więcej 2024-06-28, godz. 11:20 Sejm/ Trzy nowe posłanki złożyły ślubowanie Na początku piątkowych obrad Sejmu ślubowania złożyły trzy nowe posłanki - Barbara Grygorcewicz, Aleksadra Kot oraz Wioletta Kulpa. Zastąpią one odpowiednio… » więcej 2024-06-28, godz. 11:20 Projekt ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu - do komisji (opis) Projekt ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu został w piątek skierowany do komisji; sejm odrzucił wniosek posłów PiS i Lewicy o odrzucenie… » więcej 2024-06-28, godz. 11:20 Śląskie/ Śledczy zbadają przyczyny pożaru na terminalu kolejowym Śledczy zbadają przyczyny pożaru, który wybuchł w piątek około godz. 4.00 na jednym z terminali kolejowych w Sławkowie (pow. będziński). Rzecznik Komendy… » więcej 2024-06-28, godz. 11:20 Sejm wybrał posła Jarosława Urbaniaka na członka KRS Sejm wybrał w piątek posła Jarosława Urbaniaka (KO) na członka Krajowej Rady Sądownictwa. Za jego kandydaturą opowiedziało się 235 posłów. Jednocześnie… » więcej