Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-20, 19:40 Autor: PAP

Wrocław/ Poetka Urszula Kozioł odznaczona Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Poetka i pisarka Urszula Kozioł została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie wręczono w czwartek w Sali Wielkiej Starego Ratusza we Wrocławiu podczas uroczystości 93. urodzin poetki.

Czwartkową uroczystość zorganizował wrocławski ratusz oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, który jest wydawcą miesięcznika społeczno-kulturalne „Odra”. 93-letnia poetka związana jest z tym periodykiem od lat 50. XX w. i do tej pory ukazują się w nim jej felietony. Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wręczył Urszuli Kozioł wojewoda dolnośląskie Maciej Awiżeń.


Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przypomniał, że Urszula Kozioł jest honorową obywatelką Wrocławia. „To dla naszego miasta duży honor i zaszczyt” – powiedział prezydent, podkreślając, że spotyka w rynku poetkę dość często. „Rozmawiamy wówczas o różnych sprawach, choć przedmiot tych rozmów po 15 października zniknął, bo i o polityce podczas tych spotkań rozmawiamy” – mówił.


Sutryk podkreślił, że jubilatka jest „wielką artystką słowa”. „Chciałby podziękować pani za stałą obecność i uczestniczenie w życiu naszej społeczności i za troskę o sprawy Wrocławia, ale to też troska o Polskę i nas wszystkich” – mówił Sutryk.


Prezydent zacytował też słowa Urszuli Kozioł wypowiedziane kilka lat temu we wrocławskim Starym Ratuszu. „To słowo jest najważniejsze. Byłam w Troi, to jest puste miejsce, pod stopami jakieś fragmenty skorup, na które można nie zwrócić uwagi, gdyby nie Homer, czy też nie Homer, nie byłoby nic. Przez słowo to miejsce jest żywe, to bardzo ważne, co i jak się mówił. Słowo podnosi nas na ten wyższy poziom” – cytował słowa poetki prezydent Wrocławia.


Poetka wspomniała, że pisze do Sutryka „listy otwarte”, których tematyką są różne sprawy. „Wiem, że trzeba rozmawiać. W naszym mieście jest za mało sposobności, żeby porozumiewać się w sprawach ważnych (…) we Wrocławiu musi się jeszcze dużo zmienić” – powiedziała.


Kozioł mówiła m.in. o potrzebie dbania o czystość na ulicach stolicy Dolnego Śląska, ale też o trosce o ptaki, które żyją w mieście. Poetka wspomniała też o zachowaniu tradycji, Kresach Wschodnich, ale też o „cierpieniu i udręce” wywołanej agresją Rosji na Ukrainę. „Po okrutnych doświadczenia II wojny światowej, dziś mamy taką podłość i egoizm” – powiedziała.


Urszula Kozioł urodziła się w 1931 r. w Rakówce pod Biłgorajem. Liceum ukończyła w Zamościu, ale studia polonistyczne rozpoczęła już na Uniwersytecie Wrocławskim. Kozioł należała do tzw. Pokolenia „Współczesności” – literatów debiutujących około 1956 r.


Od połowy lat 50. do lat 70. Urszula Kozioł pracowała jako nauczycielka w Bystrzycy Kłodzkiej i we Wrocławiu. W latach 50. była kierownikiem literackim pisma „Poglądy”; od 1958 r. publikuje w „Odrze”, gdzie od 1972 r. kierowała działem literackim. W latach 70. Kozioł współpracowała też ze Studenckim Teatrem Kalambur we Wrocławiu.


Poetka działa w różnych organizacjach zrzeszających literatów, a w latach 90. była na stypendiach literackich w USA i we Francji.


Kozioł jest laureatką wielu nagród literackich, m.in. Nagrody im. Kościelskich oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius; otrzymała doktorat honorowy Uniwersytetu Wrocławskiego.


Autorka kilkudziesięciu wydawanych od lat 50. tomików poezji (ostatni Raptularz 2023 r.), napisała też trzy powieści i zbiory opowiadań. Spod pióra Urszuli Kozioł wyszło też kilkanaście tekstów dramatycznych.


Poetka w czwartek skończyła 93 lata.(PAP)


autor: Piotr Doczekalski


pdo/ dki/


Kraj i świat

2024-06-27, godz. 12:10 Badania: wysokie temperatury wpływają u kobiet w ciąży na zdrowie i późniejsze życie ich dziecka Ekstremalnie wysokie temperatury mogą wpływać u kobiet w ciąży na zdrowie i późniejsze życie ich dziecka, nawet na to, jak dziecko poradzi sobie w życiu… » więcej 2024-06-27, godz. 12:10 Lasek: przewidujemy możliwość rozbudowy CPK do obsługi 60 mln pasażerów rocznie (opis, wideo) Potencjalna przyszła rozbudowa CPK może pozwolić na obsługę 60 mln pasażerów rocznie, a sam hub powinien być trampoliną do rozwoju LOT-u - powiedział… » więcej 2024-06-27, godz. 12:10 Dania/ Wybuchł pożar w ministerstwie podatków (opis) W siedzibie ministerstwa podatków Danii w Kopenhadze wybuchł pożar - poinformowała w czwartek straż pożarna. W centrum stolicy widoczne są kłęby dymu… » więcej 2024-06-27, godz. 12:10 Szczecin/ Nielegalny demontaż statku nad Odrą Inspektorzy WIOŚ przy Odrze Wschodniej-Regalicy ujawnili nielegalny demontaż statku - poinformował w czwartek Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w… » więcej 2024-06-27, godz. 12:10 Muzeum Auschwitz wyremontuje dach i sufity w budynku tzw. sauny Muzeum Auschwitz podało, że zamierza poddać remontowi dach, sufity i kominy w historycznym budynku tak zwanej centralnej łaźni nazywanej sauną. Znajduje… » więcej 2024-06-27, godz. 12:10 Wiceminister nauki apeluje, by w sejmowym systemie stosować program wykrywający treści AI Wiceszef resortu nauki Maciej Gdula zaapelował w czwartek do marszałka Sejmu Szymona Hołowni, aby w sejmowym systemie wysyłania interpelacji zastosować program… » więcej 2024-06-27, godz. 12:00 Białoruś/ Media: były ambasador w Niemczech popełnił samobójstwo; „był obiektem zainteresowania” KGB Były ambasador Białorusi w Niemczech Dzianis Sidarenka popełnił samobójstwo; był obiektem zainteresowania białoruskiej KGB i 'nie wychodził z przesłuchań'… » więcej 2024-06-27, godz. 12:00 Badania umiejętności finansowych: wyniki polskich uczniów wyższe niż średnia OECD (krótka) Wyniki polskich 15-latków w badaniu umiejętności finansowych są wyższe niż średnia OECD i zbliżone do uczniów z Czech, Austrii i Stanów Zjednoczonych… » więcej 2024-06-27, godz. 12:00 Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska nową przewodniczącą KRASP Prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, została przewodniczącą Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich… » więcej 2024-06-27, godz. 12:00 Ruszył plebiscyt na Śląską Lokację Filmową 2024 Ruszyła 5. edycja plebiscytu na Śląską Lokację Filmową. Do 12 lipca można wysyłać zgłoszenia na najciekawsze architektonicznie lub historycznie obiekty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »