Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-20, 19:30 Autor: PAP

Europejski Komitet Regionów jednogłośnie przyjął opinię o suwerenności lekowej UE

Konieczne są działania na rzecz eliminacji niedoborów leków w Unii Europejskiej - uznali jednogłośnie uczestnicy 161. sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów (EKR). Delegaci oczekują, że tematyka zdrowotna zostanie włączona do priorytetów strategicznych UE na lata 2024–2029.

Pandemia, zerwanie globalnych łańcuchów dostaw i agresja Rosji na Ukrainę spowodowały, że obywatele państw opierających swoje bezpieczeństwo lekowe na imporcie preparatów z zagranicy mogą z dnia na dzień zostać pozbawieni dostępu do produktów ratujących zdrowie i życie. Poszczególne kraje członkowskie UE, w tym Polska, doświadczyły w nieodległej przeszłości tego typu deficytów. Dlatego, w myśl przyjętej właśnie przez EKR opinii, „niezależność lekowa” powinna stać się integralną częścią europejskiej strategii bezpieczeństwa.


„Poprzedniej jesieni Niemcy masowo wykupywały paracetamol dostępny w Rumunii – do czasu, gdy i tam zaczęło go brakować. To pokazuje, jak potrzebna nam jest europejska solidarność, koordynacja wspólnych wysiłków w budowaniu suwerenności lekowej oraz wspieraniu innowacyjnego przemysłu farmaceutycznego” – oceniła Erika von Kalben, wiceprzewodnicząca landtagu Szlezwiku-Holsztyna z frakcji Zielonych, autorka opinii EKR.


Jako przykład efektywnego współdziałania całej UE w obliczu kryzysu delegatka wskazała na pandemię COVID-19 i zakup oraz dystrybucję milionów szczepionek.


„Jednak póki co zależność Europy od zagranicznych dostawców sięga nawet 80 proc. wolumenu lekowego. Czyni to nas szczególnie podatnymi na zagrożenia i znacznie ogranicza geopolityczne pole manewru” – zauważyła von Kalben.


Jak wskazała, głównymi eksporterami leków, w tym szczególnie ważnych dla funkcjonowania farmacji substancji czynnych, są bowiem Indie i Chiny - dynamicznie rosnące, globalne mocarstwa, które w pewnych okolicznościach mogą zagrozić UE wstrzymaniem dostaw potrzebnych preparatów. A to zapotrzebowanie, z racji procesu starzenia się europejskiego społeczeństwa, z każdym rokiem będzie rosło.


„Za krok we właściwym kierunku uznajemy utworzenie Sojuszu na rzecz Leków Krytycznych, mającego na celu poprawę odporności i zrównoważenia przemysłu farmaceutycznego w Europie. To jednak dopiero początek skomplikowanego, wielopoziomowego procesu, a bezpieczeństwo lekowe i polityka zdrowotna muszą odgrywać coraz większą rolę w długofalowych strategiach oraz działaniach Wspólnoty” – konkludowała von Kalben.


W dniach 19-20 czerwca trwa w Brukseli sesja plenarna Europejskiego Komitetu Regionów. Przedstawiciele samorządów z krajów członkowskich Unii Europejskiej przyjmują opinie w bieżących sprawach istotnych dla polityki unijnej. (PAP)


jmm/ kom/


Kraj i świat

2024-06-27, godz. 12:10 Badania: wysokie temperatury wpływają u kobiet w ciąży na zdrowie i późniejsze życie ich dziecka Ekstremalnie wysokie temperatury mogą wpływać u kobiet w ciąży na zdrowie i późniejsze życie ich dziecka, nawet na to, jak dziecko poradzi sobie w życiu… » więcej 2024-06-27, godz. 12:10 Lasek: przewidujemy możliwość rozbudowy CPK do obsługi 60 mln pasażerów rocznie (opis, wideo) Potencjalna przyszła rozbudowa CPK może pozwolić na obsługę 60 mln pasażerów rocznie, a sam hub powinien być trampoliną do rozwoju LOT-u - powiedział… » więcej 2024-06-27, godz. 12:10 Dania/ Wybuchł pożar w ministerstwie podatków (opis) W siedzibie ministerstwa podatków Danii w Kopenhadze wybuchł pożar - poinformowała w czwartek straż pożarna. W centrum stolicy widoczne są kłęby dymu… » więcej 2024-06-27, godz. 12:10 Szczecin/ Nielegalny demontaż statku nad Odrą Inspektorzy WIOŚ przy Odrze Wschodniej-Regalicy ujawnili nielegalny demontaż statku - poinformował w czwartek Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w… » więcej 2024-06-27, godz. 12:10 Muzeum Auschwitz wyremontuje dach i sufity w budynku tzw. sauny Muzeum Auschwitz podało, że zamierza poddać remontowi dach, sufity i kominy w historycznym budynku tak zwanej centralnej łaźni nazywanej sauną. Znajduje… » więcej 2024-06-27, godz. 12:10 Wiceminister nauki apeluje, by w sejmowym systemie stosować program wykrywający treści AI Wiceszef resortu nauki Maciej Gdula zaapelował w czwartek do marszałka Sejmu Szymona Hołowni, aby w sejmowym systemie wysyłania interpelacji zastosować program… » więcej 2024-06-27, godz. 12:00 Białoruś/ Media: były ambasador w Niemczech popełnił samobójstwo; „był obiektem zainteresowania” KGB Były ambasador Białorusi w Niemczech Dzianis Sidarenka popełnił samobójstwo; był obiektem zainteresowania białoruskiej KGB i 'nie wychodził z przesłuchań'… » więcej 2024-06-27, godz. 12:00 Badania umiejętności finansowych: wyniki polskich uczniów wyższe niż średnia OECD (krótka) Wyniki polskich 15-latków w badaniu umiejętności finansowych są wyższe niż średnia OECD i zbliżone do uczniów z Czech, Austrii i Stanów Zjednoczonych… » więcej 2024-06-27, godz. 12:00 Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska nową przewodniczącą KRASP Prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, została przewodniczącą Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich… » więcej 2024-06-27, godz. 12:00 Ruszył plebiscyt na Śląską Lokację Filmową 2024 Ruszyła 5. edycja plebiscytu na Śląską Lokację Filmową. Do 12 lipca można wysyłać zgłoszenia na najciekawsze architektonicznie lub historycznie obiekty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »