Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-20, 06:20 Autor: PAP

Badanie: ponad połowa Polaków popiera produkcję mięsa hodowanego komórkowo

Ponad połowa polskich konsumentów jest otwarta na spróbowanie mięsa hodowanego komórkowo (tzw. mięsa hodowlanego) i poparłaby rozwój jego produkcji w Polsce - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Good Food Institute Europe (GFI Europe).

54 proc. badanych jest skłonnych spróbować tego typu produktu, a 25 proc. rozważyłoby zastąpienie nim części obecnie spożywanego mięsa. Zdaniem 49 proc. respondentów spożywana obecnie w Polsce ilość tradycyjnego mięsa jest zbyt wysoka. Taki sam odsetek badanych deklaruje, że w ciągu najbliższych dwóch lat planuje jeść mniej mięsa lub nie jeść go wcale.


Mięso hodowane komórkowo jest produkowane poprzez pobranie niewielkiej próbki komórek zwierzęcych i hodowanie ich w kultywatorach, podobnych do fermentorów stosowanych w produkcji piwa. Proces ten odtwarza te same funkcje biologiczne, które występują w ciele zwierzęcia, zapewniając niezbędną temperaturę i podstawowe składniki odżywcze, takie jak woda, białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. Metodą tą można produkować różne rodzaje mięsa, w tym drób, wieprzowinę, wołowinę i owoce morza.


Pomimo tego, że mięso hodowane komórkowo to nowy produkt spożywczy, 40 proc. badanych deklaruje, że zna już metodę jego produkcji, a 16 proc. twierdzi, że ma znaczną wiedzę na ten temat. Zdaniem 56 proc. respondentów powinno ono zostać dopuszczone do sprzedaży w Polsce, jeśli przejdzie ocenę bezpieczeństwa żywności przez organy regulacyjne. Dodatkowo 51 proc. respondentów uważa, że powinno być produkowane w kraju, aby przynieść korzyści naszej gospodarce. 39 proc. Polaków zgadza się, że decydenci powinni inwestować w badania i rozwój mięsa hodowanego komórkowo.


Ponad połowa (58 proc.) badanych uważa, że decyzja o zatwierdzeniu mięsa hodowanego komórkowo powinna być niezależna od jakichkolwiek interesów handlowych. 72 proc. ankietowanych jest zdania, że na opakowaniach produktów z mięsa hodowanego komórkowo powinny znajdować się określenia kojarzone z mięsem tradycyjnym (jak np. „kurczak”, „burger” czy „kiełbasa”), ale z jasnym oznaczeniem, że nie pochodzą one z hodowli zwierząt – np. „komórkowe nuggetsy z kurczaka, wyprodukowane bez hodowli zwierząt”.


Badanie zostało wykonane na zlecenie Good Food Institute, międzynarodowej organizacji non-profit działającej na rzecz zrównoważonej produkcji żywności. Przeprowadzono je w formie ankiety internetowej w dniach 15-22 kwietnia 2024 r. przez YouGov Deutschland GmbH na reprezentatywnej grupie 1006 osób z Polski w wieku powyżej 18 lat.


Produkcją mięsa komórkowego zajmuje się w Europie ponad 50 start-upów, w Polsce jest to firma LabFarm. W niespełna 2 lata od uruchomienia laboratorium w warszawskim Wilanowie udało się jej wyprodukować prototyp kulki mięsnej z drobiowego mięsa komórkowego. Mięso zostało poddane obróbce termicznej. Prezentacja prototypu odbyła się kilka dni temu podczas ProVeg New Food Forum.


W opinii naukowców z Lab Farm, poprzez produkcję mięsa hodowanego komórkowo będzie można zaspokajać rosnące zapotrzebowanie na białko, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo żywnościowe. Istniejące badania sugerują, że mięso hodowane komórkowo może wymagać znacznie mniej zasobów i generować mniej emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z konwencjonalną hodowlą zwierząt.


Ze względu na brak regulacji prawnych w Polsce, a także w Unii Europejskiej dotyczących wykorzystania mięsa komórkowego, zarząd spółki podjął decyzję o rozwinięciu działań firmy także w sektorze pet food. Rynek żywności dla zwierząt rozwija się bardzo prężnie, a przychylność właścicieli zwierząt domowych w kwestii wykorzystania mięsa komórkowego do produkcji karmy jest wysoka - poinformowała PAP firma LabFarm.


Przedstawiciele LabFarm są już po rozmowach z brytyjskim partnerem, który jest zainteresowany zakupem polskiego mięsa komórkowego do produkcji jakościowej karmy dla zwierząt domowych.


Mięso hodowane komórkowo, zanim będzie mogło być sprzedawane w którymkolwiek z 27 państw członkowskich UE, musi zostać zatwierdzone zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi nowej żywności. Takie mięso zostało już zatwierdzone do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych i Singapurze, pierwsze wnioski o zatwierdzenie zostały złożone do organów regulacyjnych ds. bezpieczeństwa żywności w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.(PAP)


autor: Anna Wysoczańska


awy/ malk/


Kraj i świat

2024-06-27, godz. 07:30 Pszczel: przed sekretarzem generalnym NATO trudne wyzwania, zasługuje na wsparcie NATO mierzy się z najtrudniejszymi wyzwaniami w swojej historii, skoro Mark Rutte zyskał zgodne poparcie sojuszników, zasługuje na wsparcie, bo od jego skuteczności… » więcej 2024-06-27, godz. 07:30 Wielkopolskie/ 19 jednostek straży dogasza pożar stolarni w Gnieźnie 19 zastępów straży bierze udział w dogaszaniu pożaru stolarni w Gnieźnie (woj. wielkopolskie). Ogień objął budynek w czwartek około godz. 2 w nocy. W… » więcej 2024-06-27, godz. 07:20 Paryż - 14-letnia skateboardzistka najmłodszym kanadyjskim sportowcem 14-letnia Fay De Fazio Ebert, mistrzyni Igrzysk Panamerykańskich w jeździe na deskorolce, dostała nominację olimpijską kanadyjskiej federacji. Będzie najprawdopodobniej… » więcej 2024-06-27, godz. 07:20 Mołdawia/ Ekspert: zbiegły oligarcha mobilizuje siły do walki z prozachodnim rządem i referendum ws. UE Ilan Sor, skazany i ścigany w Mołdawii prorosyjski oligarcha, rozpoczął nowy etap walki z prozachodnimi władzami w Kiszyniowie oraz promowaną przez nie eurointegracją:… » więcej 2024-06-27, godz. 07:20 "GW": Będą skargi do sądu w sprawie decyzji KRRiT dot. TV Republika Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE Networks, która startowała w konkursie o miejsce na MUX8 chce zaskarżyć decyzję KRRiT o przyznaniu koncesji m.in… » więcej 2024-06-27, godz. 07:10 GIS: nadmiar promieniowania słonecznego może być szkodliwy Główny Inspektorat Sanitarny zwrócił uwagę, że nadmiar promieniowania słonecznego może być szkodliwy. Zaapelował o regularne stosowanie kremów z filtrem… » więcej 2024-06-27, godz. 07:10 UE/ Szczyt nie tylko o stanowiskach; Unia podpisze z Ukrainą umowę o bezpieczeństwie Na rozpoczynającym się w czwartek szczycie, unijni przywódcy powrócą do rozmowy o podziale najwyższych stanowisk w UE. Zostanie podpisana umowa o bezpieczeństwie… » więcej 2024-06-27, godz. 07:10 "PB": Państwo musi mieć narzędzie do inwigilacji Demokratyczne państwo powinno posiadać własne, bezpieczne i transparentne narzędzia do inwigilacji, aby móc skutecznie chronić bezpieczeństwo państwa i… » więcej 2024-06-27, godz. 07:00 "GW": Regularnie pracujemy po godzinach Jak wynika z nowego raportu firmy z branży HR Sd Worx, w pracy po godzinach zostaje 43 proc. z nas. Tym samym po raz kolejny przebijamy europejską średnią… » więcej 2024-06-27, godz. 06:50 „Financial Times”: UE przywróci w piątek cła na jaja i cukier z Ukrainy UE przywróci w piątek cła na jaja i cukier z Ukrainy, posługując się „hamulcem bezpieczeństwa” uzgodnionym w celu uspokojenia rolników, którzy protestowali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »