Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-19, 16:20 Autor: PAP

PIIT: prawo o AI powinno regulować kwestie bezpieczeństwa i być przyjazne innowacjom

Prawo regulujące sztuczną inteligencję powinno z jednej strony regulować kwestie związane z bezpieczeństwem, a z drugiej być przyjazne innowacjom - podkreślił w środę Borys Stokalski z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT).

Na wydarzaniu zorganizowanym przez Komitet Przełomowych Technologii (KPT) Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) eksperci izby wypowiedzieli się na temat wyzwań związanych ze sztuczną inteligencją (AI) i jej przyszłością oraz o tym, jak polski przemysł cyfrowy postrzega wyzwania i szanse płynące z rozwoju i regulacji AI w Unii Europejskiej i w Polsce.


Przewodniczący Komitetu Przełomowych Technologii Borys Stokalski przypomniał o tzw. akcie ws. sztucznej inteligencji (tj. unijnych przepisach regulujących AI, które w maju br. zostały przyjęte przez Radę UE i powinny zacząć być stosowane - z pewnymi wyjątkami - w 2026 r.). "Został uzgodniony ten tekst pomiędzy krajami członkowskimi. Został również uzgodniony pewien harmonogram wdrażania poszczególnych obszarów tych regulacji" - zwrócił uwagę.


Dodał, że regulacje dotyczące sztucznej inteligencji są z jednej strony potrzebne, bo mają zapewnić bezpieczeństwo stosowania takich narzędzi, ale z drugiej nie powinny ograniczać innowacji i rozwoju. Dodał, że wraz ze zmianami prawnymi "do świata, który do tej pory żył raczej innowacją niż regulacją" wprowadzony zostanie drugi wątek, który w sposób istotny może wpłynąć na to, w jaki sposób budowane są systemy AI.


"Zaczynamy pracować nad czymś, co byśmy nazwali podejściem do polityk i regulacji AI, które z jednej strony da nam to bezpieczeństwo, które jest bardzo potrzebne, ale z drugiej strony będzie też przyjazne innowacjom. Dlatego, że teraz w świecie dzisiejszym, gdzie wszystko pędzi do przodu i wszyscy pędzą do przodu (...) nie stać nas na zaciągnięcie hamulca. To jest jakby coś, co nie ma prawa się wydarzyć" - wskazał Stokalski.


Zauważył też, że bez regulacji prawnych nie będzie realnie funkcjonujących kodeksów branżowych. "(...) Skoro regulacja ma być, to my chcemy, żeby nas Ministerstwo Cyfryzacji zapytało o to, co takiego PIIT zrobi, do czego się zobowiązują jej członkowie w zakresie zapewnienia odpowiedzialnego procesu projektowania i budowy rozwiązań tej ery AI" - powiedział przewodniczący KPT.


Dodał, że zdaniem Izby zrównoważona polityka regulacji AI powinna składać się z trzech filarów. Pierwszy to cele gospodarcze, czyli rozwój kluczowych sektorów, dzięki AI oraz produktów i usług opartych na AI. Drugim jest bezpieczeństwo, które składa się z trzech aspektów: pragmatycznego zarządzania ryzykiem, samoregulacji i odpowiedzialnej inżynierii. Trzeci filar to zrównoważone motywacje, czyli wykorzystywanie systemu finansowania innowacji oraz kodeksy dobrych praktyk jako punkt odniesienia.


W grudniu 2023 r. Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie aktu w sprawie sztucznej inteligencji. Akt będzie w pełni stosowany 2 lata po przyjęciu, z pewnymi wyjątkami. Zakazy wejdą w życie po sześciu miesiącach, zasady zarządzania i obowiązki dotyczące modeli sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia zaczną obowiązywać po 12 miesiącach, a zasady dotyczące systemów sztucznej inteligencji – wbudowanych w produkty regulowane – zaczną obowiązywać po 36 miesiącach - informowała Komisja Europejska. 21 maja 2024 r. Rada UE ostatecznie zatwierdziła akt; powinien zacząć być stosowany w 2026 r.


Komitet Przełomowych Technologii został powołany przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji w kwietniu br. Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji to platforma firm działających na rzecz cyfrowej transformacji gospodarki i modernizacji państwa, która reprezentuje interesy gospodarcze firm przemysłu teleinformatycznego, pracuje na rzecz dobrych regulacji i procedur, które umożliwiają cyfrowy rozwój i modernizację państwa, przy zachowaniu zasad swobody gospodarczej, promuje kompetencje, procesy i dobre praktyki wspierające cyfrową transformację oraz upowszechnianie społecznie korzystnych innowacji - wyjaśniono na stronie PIIT.


Wiceprezes zarządu PIIT Olaf Krynicki powiedział PAP, że w ramach PIIT działa kilkanaście różnych komitetów, które zajmują się m.in. fintechami, kwestią praw autorskich, rozwiązaniami sieciowymi i operatorskimi. Dodał, że w samym KPT działa obecnie kilkadziesiąt firm. "Pomagamy firmom w (...) byciu głosem dla tych, którzy są po drugiej stronie, którzy tworzą prawo, po żeby to prawo było dobre, skuteczne, pozwalało się rozwijać, a nie przeszkadzało w rozwoju" - rozwinął Krynicki. (PAP)


bpk/ mick/


Kraj i świat

2024-06-27, godz. 02:30 UE/ Premier Kosowa odmówił spotkania z prezydentem Serbii; przedstawił warunki powrotu do dialogu Szef dyplomacji UE Josep Borrell potwierdził w środę, że nie doszło do zapowiadanego wcześniej na ten dzień spotkania prezydenta Serbii z premierem Kosowa… » więcej 2024-06-27, godz. 02:30 Organizacja Państw Amerykańskich o próbie puczu wojskowego w Boliwii: "Nie pozwolimy na złamanie porządku konstyt… Sekretarz generalny Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) Luis Almagro oświadczył w środę, po zakończonej niepowodzeniem próbie wojskowego zamachu stanu… » więcej 2024-06-27, godz. 01:40 Boliwia/ Nieudana próba zamachu stanu pod dowództwem byłego szefa armii (opis) Zbuntowane oddziały wojska, które pod dowództwem generała Juana Jose Zunigi, byłego szefa armii, próbowały w środę dokonać zamachu stanu w Boliwii, wycofały… » więcej 2024-06-27, godz. 01:10 W. Brytania/ Ostra ostatnia przedwyborcza debata Sunaka i Starmera Brytyjski premier Rishi Sunak i lider opozycji Keir Starmer zmierzyli się w środę wieczorem w ostatniej telewizyjnej debacie przed wyznaczonymi na przyszły… » więcej 2024-06-27, godz. 00:50 Boliwia/ Zbuntowane oddziały wojska wycofały się sprzed Pałacu Prezydenckiego (krótka4) Zbuntowane oddziały wojska, które pod dowództwem generała Juana Jose Zunigi próbowały w środę dokonać zamachu stanu, wycofały się sprzed Pałacu Pr… » więcej 2024-06-27, godz. 00:40 ME 2024 - Czechy - Turcja 1:2 (opinie) Po meczu Czechy - Turcja (1:2) powiedzieli: Ivan Hasek (trener Czech): 'To porażka. Wracamy do domu, jestem zły i smutny. Szkoda chłopaków, myślę, że… » więcej 2024-06-27, godz. 00:30 ME 2024 - Gruzja - Portugalia 2:0 (opinie) Po meczu Gruzja - Portugalia (2:0) powiedzieli: Willy Sagnol (trener reprezentacji Gruzji): 'Nie pamiętam, co powiedziałem zawodnikom przed meczem, ale przesłanie… » więcej 2024-06-27, godz. 00:10 Boliwia/ Generał Zuniga zapowiada rychłą zmianę rządu (krótka3) Kierujący środowym zamachem stanu w Boliwii, generał Juan Jose Zuniga zapowiedział rychłą zmianę rządu tego kraju. Ogłosił, że w dalszym ciągu najwyższy… » więcej 2024-06-27, godz. 00:00 ME 2024 - Czechy - Turcja 1:2 (opis, korekta) Grupa F: Czechy - Turcja 1:2 (0:0). Bramki: 0:1 Hakan Calhanoglu (51), 1:1 Tomas Soucek (66), 1:2 Cenk Tosun (90+4). Żółta kartka - Czechy: Ladislav Krejci… » więcej 2024-06-26, godz. 23:50 ME 2024 - sensacyjna Gruzja, awans Belgów w słabym stylu Rumunia, Belgia i Słowacja z grupy E oraz Turcja i Gruzja z grupy F uzupełniły w środę stawkę uczestników 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »