Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-18, 11:00 Autor: PAP

Siewiera i gen. Lavigne o transformacji sił sojuszniczych i wydatkach na obronność

Transformacja NATO oraz polskich sił zbrojnych, dostosowanie do zagrożeń oraz wydatki na obronność to tematy, o których rozmawiali we wtorek szef BBN Jacek Siewiera oraz szef dowództwa NATO ds. transformacji gen. Philippe Lavigne. "Wysiłki Polski zwiększają naszą jedność i sprawność" - ocenił francuski generał.

We wtorek rano w BBN odbyło się spotkanie Siewiery i generała Lavigne'a - szefa Dowództwa Transformacji Sojuszniczej NATO w amerykańskim Norfolk, czyli jednego z dwóch strategicznych dowództw Sojuszu, odpowiedzialnego m.in. za przygotowywanie sojuszniczych sił zbrojnych do zmieniających się globalnych wyzwań i zagrożeń.


Po spotkaniu Siewiera podkreślił, że odbyło się ono w przededniu lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie, który, jak ocenił, będzie kluczowy dla sytuacji i pozycji Sojuszu w nadchodzących latach, czy jego zdolności do odstraszania. Zwrócił uwagę, że istotą Sojuszu jest przygotowywanie się do przyszłych wyzwań; w tym kontekście wskazał na trwającą transformację polskich sił zbrojnych i zmiany o ich dowództwie.


Siewiera przypomniał, że z jednej strony propozycje zmian w Wojsku Polskim, które mają wzmacniać jego zdolności do odstraszania, reagowania na zagrożenia i współpracy z sojusznikami, wyszły ze strony prezydent Andrzeja Dudy i BBN - ten projekt ustawy jest obecnie w Sejmie - z drugiej zaś od strony rządu i MON, którego projekt ma być tematem środowego posiedzenia Rady Ministrów.


"Nie przez przypadek gen. Lavigne jest tutaj dzisiaj jako szef dowództwa NATO ds. transformacji - w tym czasie, kiedy my prowadzimy debatę o transformacji polskich sił zbrojnych. Czy jest lepsza osoba, która może nam wskazać, czy i jak mamy dokonywać transformacji w naszych siłach?" - zaznaczył szef BBN.


Gen. Lavigne mówił, że w Sojuszu potrzebna jest jednocześnie indywidualna siła każdego z uczestników, jak i jego umiejętność współpracy w drużynie. "Polska spełnia oba te warunki; jest bardzo silna indywidualnie, ale również codziennie czyni postępy, jeżeli chodzi o jej zdolności do gry zespołowej" - ocenił.


Podkreślił, że Sojusz mierzy się obecnie z dynamicznie zmieniającym się środowiskiem bezpieczeństwa, na które wpływa przede wszystkim rosyjska agresja na Ukrainę i ataki hybrydowe. "W tym kontekście niezwykle ważne są wydatki na obronność; Polska w to inwestuje znacznie więcej niż wielu innych sojuszników (...) Wszystkie wysiłki, które Polska podejmuje, pozwalają na zwiększenie naszej jedności i sprawności jako Sojuszu" - mówił.


Siewiera i gen. Lavigne odnieśli się również do informacji przedstawionej w poniedziałek przez sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, który wskazał, że w tym roku najprawdopodobniej 23 z 32 państw Sojuszu przekroczą ustalony próg 2 proc. PKB wydatków na obronność. Obaj zgodzili się, że to bardzo dobra wiadomość.


"W wielu stolicach i gabinetach państw NATO mówi się o tym, że te 2 proc. PKB powinno być +podłogą+, a nie +sufitem+ wydatków - to dopiero początek. Prezydent (Andrzej) Duda wielokrotnie mówił, że po II wojnie światowej i w czasie zimnej wojny sojusznicy w NATO umawiali się na znacznie wyższe poziomy wydatków na obronność, przekraczające 3 proc. PKB. Powinniśmy iść w tym kierunku i skupić się na tym celu" - zaznaczył Siewiera.


Szef BBN dodał, że ważne jest, by wydatki i inwestycje państwowe połączyć w tym obszarze z rynkiem i ustanowić współpracę między wojskiem, a prywatnymi firmami aktywnymi np. w obszarze cyberbezpieczeństwa czy produkcji sprzętu.


"Musimy zapewnić ochronę dla prawie miliarda naszych obywateli, także na przyszłość. Będziemy teraz świętować 75. rocznicę Sojuszu, ale musimy pamiętać, że ochrona ma trwać jeszcze przynajmniej przez następne 75 lat. Dlatego musimy stale zwiększać nasze zdolności - jest do tego wola polityczna, ale teraz musimy tę wolę polityczną przekuć na konkretne czyny i zdolności" - podkreślił generał.


W trakcie swojej wizyty w Polsce gen. Lavigne odwiedzi m.in. Bydgoszcz, gdzie powstaje Centrum Edukacji, Analiz i Szkolenia NATO-Ukraina, którego celem jest m.in. wymiana doświadczeń i informacji, pochodzących przede wszystkim z rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W Bydgoszczy funkcjonuje już także Centrum Szkolenia Sił Połączonych Sojuszu. Obie instytucje, jak ocenił gen. Lavigne, są kluczowe dla interoperacyjności poszczególnych sił zbrojnych państw Sojuszu, a także partnerów, z którymi NATO współpracuje.(PAP)


autor: Mikołaj Małecki


mml/ itm/


Kraj i świat

2024-06-26, godz. 19:20 Ekstraklasa piłkarska – porażka i remis GKS Katowice Piłkarze beniaminka ekstraklasy GKS Katowice przegrali z Polonią Bytom 0:2 (0:1) i zremisowali z GKS Jastrzębie 2:2 (1:0) w środowych sparingach rozegranych… » więcej 2024-06-26, godz. 19:20 Piotr Adamowicz o noweli ustawy o prawie autorskim: ważna i wyczekiwana przez środowiska twórcze (krótka3) To niezwykle ważny i bardzo wyczekiwany przez środowiska twórcze, artystyczne, organizacje czy też różnego rodzaju stowarzyszenia akt prawny, budzący nie… » więcej 2024-06-26, godz. 19:10 2 lipca polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe 2 lipca odbędą się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska oraz kanclerza Niemiec Olafa Scholza - poinformował… » więcej 2024-06-26, godz. 19:00 ME 2024 - Słowacja - Rumunia 1:1 (do przerwy) Grupa E: Słowacja - Rumunia 1:1 do przerwy. Bramki: 1:0 Ondrej Duda (24-głową), 1:1 Razvan Marin (37-karny). Żółta kartka - Rumunia: Andrei Burca, Nicusor… » więcej 2024-06-26, godz. 19:00 Sejm/ Wszystkie kluby za projektem usprawniającym działanie służb, jednak nie bez zastrzeżeń (opis) Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w środę za dalszymi pracami nad rządowym projektem, który usprawnia działania wojska, policji i Straży Granicznej… » więcej 2024-06-26, godz. 18:50 Sikorski: Polska, Rumunia i Turcja podzielają stanowisko ws. inwestycji w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO (opi… Polska, Rumunia i Turcja podzielają stanowisko ws. potrzeby inwestycji w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - mówił w środę szef MSZ Radosław Sikorski… » więcej 2024-06-26, godz. 18:50 Badanie: 55 proc. Polaków z ok. 20 proc., którzy nie planują jechać na wakacje, nie ma na to odpowiednich środków… 55 proc. Polaków z ok. 20 proc. nieplanujących wyjazdu w czasie tych wakacji jako główny powód takiej decyzji podaje powody finansowe - wynika z badania Polskiej… » więcej 2024-06-26, godz. 18:50 Giertych: Sejm powinien przyjąć uchwałę, w której wymienione będą ustawy sprzeczne z konstytucją Sejm powinien przyjąć uchwałę, w której będą wymienione wszystkie ustawy, które za poprzedniej władzy zostały przyjęte w sprzeczności z konstytucją… » więcej 2024-06-26, godz. 18:50 Ukraina/ Politico: dziennikarze oskarżają władze o grożenie wysłaniem ich na front Dziennikarze ukraińscy oskarżają władze swego kraju o grożenie wysłaniem ich na front - podał portal Politico. Grupa dziennikarzy śledczych, ujawniających… » więcej 2024-06-26, godz. 18:50 ME 2024 - Ukraina - Belgia 0:0 (do przerwy) Grupa E: Ukraina - Belgia 0:0 do przerwy. Żółta kartka - Belgia: Wout Faes. Sędzia: Anthony Taylor (Anglia).(PAP) mg/ mak/ co/ » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »