Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-10, 23:00 Autor: PAP

Wygrane Polski, Holandii i Czech w towarzyskich meczach piłkarskich

Polscy piłkarze pokonali Turcję 2:1 w rozegranym w Warszawie ostatnim meczu towarzyskim przed mistrzostwami Europy w Niemczech. Zwycięstwo okupili jednak urazem kostki strzelca pierwszego gola Karola Świderskiego.

Napastnik Verony nabawił się go... ciesząc się ze zdobytej w 12. minucie bramki. Kilka minut później opuścił boisko. W 32. minucie zszedł z murawy, ale na szczęście bez urazu, rozgrywający 150. mecz w reprezentacji Robert Lewandowski, który asystował przy trafieniu Świderskiego.

W drugiej połowie Turcy osiągnęli dużą przewagę i tylko świetnej postawie Wojciecha Szczęsnego gospodarze zawdzięczają stratę tylko jednej bramki. Zdobył ją w 77. minucie Baris Alper Yilmaz. Zwycięskiego gola strzelił w 90. minucie po indywidualnej akcji Nikola Zalewski.

Na razie nie wiadomo, jak poważny jest uraz Świderskiego. W piątkowym meczu z Ukrainą (3:1) kontuzji kolana doznał Arkadiusz Milik, który nie pojedzie na turniej w Niemczech.

Oprócz Polski i Turcji towarzyskie mecze rozegrali w poniedziałek dwaj inni uczestnicy Euro 2024 - Holandia i Czechy.

W Rotterdamie Holendrzy pewnie pokonali Islandię 4:0 po bramkach Xaviego Simonsa (23.), Virgila van Dijka (49.), Donyella Malena (79.) oraz Wouta Weghorsta (90+3.). "Pomarańczowi" będą pierwszymi rywalami biało-czerwonych w grupie D mistrzostw Europy, 16 czerwca w Hamburgu. Pięć dni później Polacy zagrają z Austrią w Berlinie, a 25 czerwca - z Francją w Dortmundzie.

W Hradec Kralove Czesi wygrali z Macedonią Północną 2:1. Obie bramki dla gospodarzy padły z rzutów karnych - w 60. minucie na listę strzelców wpisał się Patrik Schick, a w dziewiątej minucie doliczonego czasu gry - Antonin Barak. Jedynego gola dla gości strzelił Isnik Alimi (65.).

W drużynie Macedonii Północnej wystąpili dwaj zawodnicy z polskiej ekstraklasy: Jani Atanasov z Cracovii oraz Tihomir Kostadinov z Piasta Gliwice.

Drużyna Czech rozpocznie występ na Euro 2024 od meczu z Portugalią 18 czerwca, a kolejnymi rywalami będą Gruzja i Turcja.

Spotkania towarzyskie z udziałem europejskich drużyn, w tym uczestników Euro 2024, rozgrywane będą jeszcze we wtorek. Mecz otwarcia mistrzostw Europy pomiędzy gospodarzami a Szkocją planowany jest na piątek.

Wyniki i program meczów towarzyskich przed Euro 2024 (* - uczestnik ME):

poniedziałek, 10 czerwca
*Czechy - Macedonia Płn. 2:1 (0:0)
*Holandia - Islandia 4:0 (1:0)
*Polska - *Turcja 2:1 (1:0)

niedziela, 9 czerwca
*Włochy - Bośnia i Hercegowina 1:0 (1:0)

*Albania - Liechtenstein 3:0 (1:0)
*Anglia - Bośnia i Hercegowina 3:0 (0:0)
*Niemcy - *Ukraina 0:0

wtorek, 11 czerwca
Azerbejdżan - Kazachstan (Szombathely, Węgry, 16.00)
San Marino - Cypr (Serravalle, 18.00)
Mołdawia - *Ukraina (Kiszyniów, 18.00)
Malta - Grecja (Groedig, Austria, 18.00)
Białoruś - Izrael (Budapeszt, Węgry, 18.00)
*Portugalia - Irlandia (Aveiro, 20.45)
Irlandia Płn. - Andora (Murcja, Hiszpania, 20.45)

(PAP)

af/ co/

Kraj i świat

2024-06-20, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, czwartek 20 czerwca, 17.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Trener reprezentacji Polski Michał Probierz powiedział, że po czwartkowym treningu podejmie decyzję, czy Robert… » więcej 2024-06-20, godz. 17:10 ME 2024 - Słowenia - Serbia 1:1 (opis) Grupa C: Słowenia - Serbia 1:1 (0:0). Bramki: 1:0 Zan Karnicnik (69), 1:1 Luka Jovic (90+6-głową). Żółta kartka - Słowenia: Erik Janza, Zan Vipotnik… » więcej 2024-06-20, godz. 17:10 LN siatkarek - Brazylia drugim półfinalistą Siatkarki Brazylii pokonały w Bangkoku Tajlandię 3:0 (25:21, 25:20, 25:23) w ćwierćfinale Ligi Narodów. W meczu półfinałowym zmierzą się z Japonią… » więcej 2024-06-20, godz. 17:10 ME w szermierce - ósme miejsce szpadzisty Michalaka Damian Michalak spisał się najlepiej z polskich szpadzistów i zajął ósme miejsce w turnieju indywidualnym szermierczych mistrzostw Europy w Bazylei. » więcej 2024-06-20, godz. 17:00 W Senacie konferencja o przyszłości polskiej szkoły z udziałem młodzieży W Senacie eksperci i młodzież debatowali na temat kondycji polskiego systemu edukacji. Dyskutowali m.in. o zmianach, których oczekują uczniowie. Przedstawiciele… » więcej 2024-06-20, godz. 17:00 RPA/ W internecie pojawił się film posła koalicyjnej partii nawołującego do „zabicia czarnuchów” Wulgarny, rasistowski film nagrany przez posła Sojuszu Demokratycznego (DA) Renaldo Gouwsa pojawił się na krótko w internecie w Republice Południowej Afr… » więcej 2024-06-20, godz. 17:00 U wybrzeży Izraela odkryto statek sprzed 3,3 tys. lat 90 kilometrów od wybrzeży Izraela odkryto starożytny statek handlowy spoczywający od 3,3 tys. lat na głębokości 1,8 km. Przewoził setki amfor. Dwie z nich… » więcej 2024-06-20, godz. 17:00 ME 2024 - Słowenia - Serbia 1:1 (bramka) Grupa C: Słowenia - Serbia 1:1 w 90+6. min. Bramki: 1:0 Zan Karnicnik (69), 1:1 Luka Jovic (90+6-głową). Żółta kartka - Słowenia: Erik Janza, Zan Vipotnik… » więcej 2024-06-20, godz. 17:00 ME 2024 - Słowenia - Serbia 1:1 (wynik) Grupa C: Słowenia - Serbia 1:1 (0:0). Bramki: 1:0 Zan Karnicnik (69), 1:1 Luka Jovic (90+6-głową). Żółta kartka - Słowenia: Erik Janza, Zan Vipotnik… » więcej 2024-06-20, godz. 16:50 Związki nauczycielskie: 26 czerwca spotkanie na temat wynagrodzeń Na 26 czerwca zaplanowano posiedzenie pierwszej grupy roboczej na temat finansów i wynagrodzenia nauczycieli - poinformowali w czwartek związkowcy po pierwszym… » więcej