Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-22, 15:20 Autor: PAP

Polacy stworzyli odbiornik określający położenie satelitów z dokładnością do 2 m

Polscy inżynierowie opracowali odbiornik SEXTANS, przeznaczony dla mikro- i nanosatelitów. Urządzenie pozwala na określanie położenia orbiterów w przestrzeni kosmicznej z dokładnością do 2 m i monitorowanie trajektorii ich lotu.

Odbiornik SEXTANS, opracowany w warszawskim oddziale międzynarodowej grupy technologicznej GMV, potrafi precyzyjnie wyznaczyć pozycję satelity na orbicie i jego prędkość z dokładnością do 0,01 m/s. Odbiornik pozwala również na prowadzenie pomiarów w trybie ciągłym.


"To sprawia, że może być on kluczowym elementem wielu misji kosmicznych, takich jak loty w formacji, obsługa satelitów na orbicie, zarządzanie odpadami kosmicznymi, a nawet loty suborbitalne i wynoszenie ładunków na niską orbitę okołoziemską" – czytamy w przesłanym w środę PAP komunikacie firmy GMV, specjalizującej się m.in. w technologiach kosmicznych, lotniczych, obronnych i telekomunikacyjnych.


W dokumencie znalazła się też informacja, że Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zawarła z GMV kontrakt o wartości 78,4 mln euro na opracowanie kluczowych technologii i zademonstrowanie zalet wykorzystania satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (Low Earth Orbit – LEO) dla nawigacji, pozycjonowania i synchronizacji czasu (Positioning, Navigation and Timing – PNT).


Przedsiębiorstwo ma m.in. stworzyć testowy odbiornik użytkownika i zademonstrować usługę LEO-PNT.


Tradycyjna nawigacja satelitarna opierała się na satelitach znajdujących się na średniej orbicie okołoziemskiej (Medium Earth Orbit – MEO). Podstawą przyszłych systemów nawigacji będą orbitery krążące na różnych wysokościach. Jak przekonują inżynierowie z GMV, wykorzystanie niskich orbit okołoziemskich może przynieść wiele korzyści, m.in. większą dokładność sygnału.


Umowa GMV i ESA zakłada, że do 2027 r. na orbicie znajdzie się pięć satelitów, pierwszy zostanie wystrzelony w ciągu 20 miesięcy od rozpoczęcia projektu. Orbitery LEO-PNT mają zrewolucjonizować nawigację satelitarną dzięki zaawansowanym sygnałom na pasmach UHF, L, S i C, wspierającym systemy Galileo i GPS. Będą też wyposażone w funkcję „LEO shield”, oceniającą sygnały GNSS (Globalny System Nawigacji Satelitarnej – Global Navigation Satellite Systems) w czasie rzeczywistym. Ułatwi to ostrzeganie użytkowników w przypadku awarii.


"Dzięki nowoczesnym odbiornikom, takim jak LEO PNT czy SEXTANS, misje kosmiczne stają się jeszcze bardziej precyzyjne, efektywne i wszechstronne. Rozwój sektora kosmicznego otwiera drzwi dla różnych sektorów przemysłowych, umożliwiając im wykorzystanie kosmicznych zasobów w nowy sposób" – podsumowali autorzy komunikatu. (PAP)


abu/ zan/


Kraj i świat

2024-06-19, godz. 06:10 Badanie: prawie co piąty Polak udostępnił swoje dane osobowe za dodatkowe korzyści W ciągu ostatnich 12 miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło swoje dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści - wynika z badania zleconego przez serwis ChronPESEL.pl… » więcej 2024-06-19, godz. 06:10 Makabryczne uśmiechy powracają w zwiastunie drugiej części „Uśmiechnij się” Studio Paramount Pictures opublikowało pierwszy zwiastun horroru „Uśmiechnij się 2” napisanego i wyreżyserowanego przez Parkera Finna. To kontynuacja jednego… » więcej 2024-06-19, godz. 06:10 Liga NHL - wynik Wynik wtorkowego meczu finału hokejowej ligi NHL: Florida Panthers - Edmonton Oilers 3:5(stan rywalizacji do czterech zwycięstw: 3-2 dla Panthers) (PAP)… » więcej 2024-06-19, godz. 06:10 Natalie Portman w zwiastunie serialu „Kobieta z jeziora” Platforma streamingowa Apple TV+ zaprezentowała zwiastun serialu limitowanego „Kobieta z jeziora”. W rolach głównych występują w nim Natalie Portman oraz… » więcej 2024-06-19, godz. 06:10 Julianne Moore gwiazdą serialu o zaginionym obrazie Leonarda da Vinci Film dokumentalny „Zaginione dzieło Leonarda da Vinci” z 2021 roku będzie źródłem inspiracji dla powstającego właśnie serialu fabularnego, w którym… » więcej 2024-06-19, godz. 06:00 Post pobudza komórki antyrakowe Okresy postu sprawiają, że komórki zwane naturalnymi zabójcami silniej zwalczają raka, co stwierdzono w trakcie badań na myszach. Naukowcy zastanawiają… » więcej 2024-06-19, godz. 06:00 Jedzenie małych ryb w całości może "przedłużać życie" Jedzenie przez kobiety w całości małych ryb przekłada się na mniejsze ogólne ryzyko śmierci, a także mniejsze ryzyko zgonu z powodu nowotworów - wynika… » więcej 2024-06-19, godz. 06:00 Prof. Czachorowski: komara tygrysiego w Polsce nie stwierdzono, ale może już tu być Komary tygrysie stwierdzono już w Słowacji, Czechach i Niemczech. W Polsce oficjalnie ich nie odnotowano - co nie świadczy o ich nieobecności. Dlatego tak… » więcej 2024-06-19, godz. 06:00 Kraków/ Innowacyjny zabieg przedsionków serca w szpitalu Jana Pawła II Innowacyjny zabieg ablacji migotania przedsionków serca, czyli zabieg usuwania arytmii, przeprowadzili lekarze w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana… » więcej 2024-06-19, godz. 06:00 Naukowcy UŁ w projekcie, który pomoże miastom dostosować się do zmian klimatu Naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego opracowują rozwiązania zapobiegające degradacji ekosystemu z powodu globalnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »