Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-17, 17:40 Autor: PAP

Podlaskie/ W liceach w Bielsku Podlaskim i Hajnówce matura z języka białoruskiego

Około 60 maturzystów z dwóch liceów z białoruskim językiem nauczania w Bielsku Podlaskim napisało w piątek maturę z tego języka. Blisko 30 kolejnych było z niej zwolnionych, bo to laureaci lub finaliści olimpiady tego języka – wynika z danych od dyrektorów tych szkół.

II Liceum z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim i II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce to szkoły z tradycjami nauki tego języka jako języka białoruskiej mniejszości narodowej w Polce. Wybiera je głównie młodzież ze środowiska tej mniejszości. Egzamin wygląda tak jak egzamin z języka polskiego. Sprawdza wiedzę z literatury i z gramatyki.


W liceum w Bielsku maturę na poziomie podstawowym pisały w piątek 3 osoby, a 11 było z niego zwolnionych. Absolwentów jest 44 – poinformował PAP Włodzimierz Wawulski, który pełni obowiązki dyrektora szkoły (w rocznym zastępstwie). Dodał, że część osób po tym, jak w ubiegłym roku szkolnym szkoła dostała wytyczne ministerstwa edukacji i kuratorium, że matura z białoruskiego nie jest w tej szkole obowiązkowa, z nauki tego języka– za zgodą rodziców – zrezygnowała już wtedy. Przyznał, że skala tych rezygnacji jest duża.


Wawulski dodał, że szkoła w Bielsku Podlaskim przyjmuje, że jeśli uczniowie rezygnują z nauki białoruskiego, to nie ma za to sankcji. Dodał, że placówka, która boryka z się ze spadkiem liczby uczniów z powodu niżu demograficznego, paradoksalnie korzysta na tych rezygnacjach, bo w pierwszych klasach było w tym roku więcej uczniów niż w starszych. W całej szkole jest 263 uczniów.


W hajnowskim liceum maturę z języka białoruskiego pisało w piątek 59 uczniów, 15 było zwolnionych z tego egzaminu (finaliści i laureaci olimpiady mają stuprocentowy wynik z matury) – poinformował PAP dyrektor szkoły Igor Łukaszuk. Matura trwała 210 minut. Dyrektor Łukaszuk powiedział, że w tej szkole matura z języka białoruskiego zgodnie z przepisami ustawowymi jest obowiązkowa. Dodał, że co roku w szkole przystępuje do niej mniej więcej stała liczba absolwentów.


W ocenie dyrektora Włodzimierza Wawulskiego ze względu na sytuację geopolityczną na Wschodzie młodzież nie chce się uczyć białoruskiego.


"Zdajemy sobie sprawę, że autorytarne rządy prezydenta Łukaszenki, sytuacja na Wschodzie, wojna rosyjsko-ukraińska i postrzeganie języka białoruskiego na Białorusi powodują, że rodzice i uczniowie jakby nie widzą potrzeby nauki języka białoruskiego, nad czym oczywiście ubolewamy" – powiedział Wawulski. Ocenił, że jeżeli sytuacja na Białorusi się nie zmieni, niewiele zmieni się także w kwestii nauki tego języka w Polsce.


Igor Łukaszuk nie podziela opinii Wawulskiego, że młodzież nie chce się uczyć białoruskiego z powodów geopolitycznych.


"Może to być jedna z wymówek albo taki sposób na tłumaczenie sytuacji. Prawdą jest, że może być różny klimat dla kwestii tożsamości, poczucia bezpieczeństwa i nauki języka" – powiedział Łukaszuk. Podkreślił, że nauka tego języka i wszystko, co się z tym szerzej wiąże, to kwestia podtrzymywania tożsamości narodowej mniejszości białoruskiej w Polsce. (PAP)


Autorka: Izabela Próchnicka


kow/ joz/


Kraj i świat

2024-06-01, godz. 13:00 Podlaskie/ Coraz więcej żołnierzy w jednostce na przesmyku suwalskim Przysięga 42 ochotników zasadniczej służby wojskowej odbyła się w sobotę w jednostce wojskowej w 14. Suwalskim Pułku Artylerii Przeciwpancernej (Podlaskie)… » więcej 2024-06-01, godz. 12:50 Zachodniopomorskie/ Ruszyły stałe, polsko-niemieckie patrole nadmorskich kurortów Po dwóch miesiącach szkoleń i przygotowań 1 czerwca policjanci ze Świnoujścia i Heringsdorfu rozpoczęli wspólne patrole nadmorskich kurortów. Stałe polsko-niemieckie… » więcej 2024-06-01, godz. 12:30 Ekstraklasa piłkarska - początek przygotowań Stali Mielec 17 czerwca Piłkarze PGE FKS Stali Mielec 17 czerwca rozpoczną przygotowania do sezonu ekstraklasy 2024/25. W planach są cztery sparingi. » więcej 2024-06-01, godz. 12:20 Prezydentka Słowacji z wizytą w Watykanie; rozmowy o sytuacji po zamachu na premiera Sytuacja na Słowacji po zamachu na premiera Roberta Ficę, wybory do Parlamentu Europejskiego oraz wojna na Ukrainie - to tematy rozmów słowackiej prezydentki… » więcej 2024-06-01, godz. 12:10 Podlaskie/ Umbo, czyli element tarczy wojownika - zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim Umbo, czyli metalowy element umieszczany na środku tarczy wojownika, którego powstanie datowane jest na II wiek - został w czerwcu zabytkiem miesiąca w Muzeum… » więcej 2024-06-01, godz. 12:10 Ranking FIDE - Carlsen wciąż liderem, Duda 18., Wojtaszek 56., Bartel 95 Arcymistrz Magnus Carlsen pozostaje liderem rankingu FIDE w czerwcowym notowaniu. Pierwszą pozycję norweski szachista utrzymuje już 12 lat i 11 miesięcy. Jan-Krzysztof… » więcej 2024-06-01, godz. 12:10 Minister obrony USA: wojna z Chinami nie jest "ani bliska, ani nieunikniona" Minister obrony USA Lloyd Austin ocenił w sobotę na konferencji bezpieczeństwa w Singapurze, że mimo rosnących napięć w regionie Azji i Pacyfiku wojna z… » więcej 2024-06-01, godz. 12:10 Radom/ Nowo powstały wodny plac zabaw główną atrakcją z okazji Dnia Dziecka Pierwszy w Radomiu wodny plac zabaw, choć działa dopiero od dwóch dni, już stał się główną atrakcją dla najmłodszych. Od samego rana w sobotę rodzice… » więcej 2024-06-01, godz. 11:50 Paryż - rośnie forma lekkoatletki McLaughlin-Levrone Mistrzyni olimpijska z Tokio na 400 m ppł Amerykanka Sydney McLaughlin-Levrone podczas mityngu Edwin Moses Classic w Atlancie uzyskała najlepszy tegoroczny rezultat… » więcej 2024-06-01, godz. 11:30 Islandia/ Rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich W Islandii rozpoczęło się w sobotę głosowanie w wyborach, które mają wyłonić siódmego prezydenta kraju. O najwyższy urząd ubiega się aż 12 kandydatów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »