Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-23, 12:40 Autor: PAP

Raport: rocznie przybywa w Polsce 50 ekspertów od AI z tytułem doktora

W ciągu 3,5 roku przybyło w Polsce 207 doktorów ze specjalizacją w dziedzinie sztucznej inteligencji. Rocznie spośród 4,7 tys. wszystkich obronionych doktoratów średnio 50 dotyczy AI – wynika z raportu IDEAS NCBR przygotowanego we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji (OPI).

Raport "Zatrzymać najlepszych – trendy w kształceniu w obszarze AI na poziomie doktoranckim" został przedstawiony we wtorek w Warszawie. IDEAS NCBR we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym przeanalizował dane o obronach rozpraw doktorskich z obszaru sztucznej inteligencji w Polsce.


Z raportu wynika, że w latach w latach 2020-2023 w Polsce obroniło doktoraty o sztucznej inteligencji w dyscyplinach związanych z informatyką 207 osób. W tym czasie liczba nadanych stopni doktorskich w Polsce wyniosła ponad 19 tys. Średnio rocznie ok. 4,7 tys. osób uzyskiwało stopień doktora, ale tylko ok. 50 z nich w dziedzinie AI w dyscyplinach okołoinformatycznych.


"Rozwój technologii sztucznej inteligencji zależy od dostępu do wielkich zbiorów danych, mocy obliczeniowych, ale przede wszystkim od talentów. Ile takich talentów najwyższej próby mamy w Polsce, do tej pory nie policzyliśmy" – wyjaśniła dr Grażyna Żebrowska, członkini zarządu IDEAS NCBR i redaktorka raportu.


Podkreśliła, że w po raz pierwszy oszacowano liczbę osób, które obroniły w Polsce doktoraty z obszaru AI.


"Podobnie jak inne kraje, mierzymy się z niedoborem doktorantów, ale również kadry, która jest w stanie uczyć nowe pokolenie. Mimo że nigdy dotąd nie mieliśmy tak dużego zapotrzebowania na wykwalifikowanych ekspertów w tej dziedzinie, nie kształcimy ich w Polsce na taką skalę, na jaką powinniśmy, jeżeli chcemy mieć swoje miejsce w światowym ekosystemie AI. Ważne jest, żeby zachęcić młodych ludzi do pozostania w nauce i zadbać o to, żeby mieli dobrych nauczycieli. Tu widzę istotną rolę IDEAS NCBR" - zaznaczyła dr Żebrowska.


Autorzy raportu stwierdzili, że w ciągu 3,5 roku 71 proc. prac doktorskich na temat sztucznej inteligencji powstało w ramach studiów doktoranckich, zaś pozostałe – w trybie eksternistycznym. W tym okresie spośród 222 podmiotów z sektora nauki i szkolnictwa wyższego tylko 33 doktoryzowały z dyscyplin związanych z informatyką, a 27 przyznawało ten stopień naukowy na podstawie prac o tematyce dotyczącej sztucznej inteligencji.


Najwięcej stopni doktora z obszaru sztucznej inteligencji nadały Politechnika Wrocławska (31), Politechnika Warszawska (27) i Akademia Górniczo-Hutnicza (25). Najważniejsze ośrodki kształcenia w zakresie sztucznej inteligencji to Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań i Gliwice.


Dane z raportu wskazują, że w obszarze nauki o sztucznej inteligencji wyraźnie pojawiają się różnice pokoleniowe. Na polskich uczelniach i w instytucjach naukowych panuje niedostatek doświadczonych badaczy AI, którzy mogliby być mentorami studentów i doktorantów. W 66 instytucjach pracowało łącznie 269 promotorów i recenzentów rozpraw doktorskich z tematyki sztucznej inteligencji, wpisanych do bazy POL-on. Najwięcej (29 osób) było zatrudnionych w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, co dziesiąty z promotorów i recenzentów pracował na Politechnice Warszawskiej, 17 zatrudniała Politechnika Wrocławska.


Tytuł profesorski miało 47 proc. promotorów i recenzentów prac na temat sztucznej inteligencji, ponad połowa to doktorzy habilitowani.


"W polskim środowisku akademickim, szczególnie w dziedzinie sztucznej inteligencji, widoczna jest luka pokoleniowa, wynikająca głównie z dynamicznego rozwoju technologii i odchodzenia do pracy w przemyśle IT doświadczonej kadry akademickiej zdolnej do przekazywania wiedzy na najwyższym poziomie" – wyjaśnił dr hab. Piotr Sankowski, prezes IDEAS NCBR.


Dodał, że młodzi naukowcy często wybierają karierę w sektorze prywatnym. "To tworzy wyzwanie w kształceniu kolejnych pokoleń ekspertów AI, którzy są kluczowi dla przyszłości polskiej nauki i gospodarki" - zauważył naukowiec.


Tylko 12 proc. rozpraw doktorskich poświęconych sztucznej inteligencji napisały kobiety. Największy ich udział wśród autorów prac na temat AI (18 proc.) odnotowano w dyscyplinach automatyki, elektroniki, elektrotechniki i technologii kosmicznych. Najmniej autorek (8 proc.) związanych było z informatyka techniczną i telekomunikacją.


Nierówności dotyczące płci (z ang. gender gap) są widoczne również wśród promotorów i recenzentów rozpraw poświęconych sztucznej inteligencji – tylko 10 proc. ich ogólnej liczby stanowiły kobiety.


"Dane przedstawione w raporcie potwierdzają występowanie problemu gender gap w nauce, szczególnie w tak dynamicznie rozwijającej się dziedzinie jak sztuczna inteligencja" – tłumaczyła dr Żebrowska.


Dodała: "Ta dysproporcja nie tylko podkreśla stereotypy i bariery, które utrudniają kobietom karierę naukową w technologii, ale także wskazuje na potencjalną utratę różnorodności perspektyw, co może wpływać na kierunek i jakość prowadzonych badań nad AI. Wyzwanie to wymaga zatem zwiększenia liczby kobiet w AI, a także wsparcia ich w roli liderek akademickich i mentorek dla przyszłych pokoleń".


Badanie, na podstawie którego powstał raport, przeprowadzono na podstawie danych z systemu POL-on dotyczących rozpraw doktorskich obronionych w Polsce między początkiem 2020 r. a połową 2023 r. "W przypadku informacji o rozprawach doktorskich nie ma innego źródła, które pozwoliłoby na dokładniejsze określenie liczby młodych ekspertów w dziedzinie AI" – powiedziała dr Gabriela Dzięgiel-Fivet, analityczka danych z OPI.


IDEAS NCBR to ośrodek badawczo-rozwojowy utworzony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w 2021 r. Celem tej instytucji jest prowadzenie badań z zakresu sztucznej inteligencji.


Ośrodek Przetwarzania Informacji to państwowy instytut badawczy podlegający Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego zadaniem jest zapewnienie dostępu do kompleksowych informacji o nauce polskiej.(PAP)


Anna Bugajska


abu/ agt/


Kraj i świat

2024-05-04, godz. 04:20 ME 2024 - Westfalenstadion w Dortmundzie areną meczu Polski z Francją Jeden z najbardziej znanych obiektów piłkarskich - Westfalenstadion, na którym swoje mecze rozgrywa Borussia Dortmund, będzie gospodarzem sześciu spotkań… » więcej 2024-05-04, godz. 04:10 ME 2024 - dwie wygrane Polaków na inaugurację wielkich imprez (dokumentacja) Tylko dwukrotnie polskim piłkarzom udało się wygrać pierwszy mecz w mistrzostwach świata lub Europy. Podczas mundialu w RFN w 1974 roku pokonali Argentynę… » więcej 2024-05-04, godz. 04:10 ME 2024 - rywale Polski: wizytówka Holandii Piłkarska reprezentacja Holandii, która będzie grupowym rywalem Polski, już po raz 11. zagra w turnieju finałowym mistrzostw Europy. Ma na koncie jeden triumf… » więcej 2024-05-04, godz. 04:10 ME 2024 - 45 lat bez zwycięstwa nad Holandią (dokumentacja) Trzy zwycięstwa, przy czym ostatnie w 1979 roku, siedem remisów i dziewięć porażek - to bilans dotychczasowych 19 spotkań piłkarskiej reprezentacji Polski… » więcej 2024-05-04, godz. 04:10 ME 2024 - Volksparkstadion w Hamburgu areną meczu Polski z Holandią Volksparkstadion, na którym swoje mecze rozgrywa Hamburger SV, będzie gospodarzem pięciu spotkań piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech, w tym Polski z… » więcej 2024-05-04, godz. 04:10 ME 2024 - rywale Polski: wizytówka Austrii Piłkarska reprezentacja Austrii, która będzie grupowym rywalem Polski, zagra w turnieju finałowym mistrzostw Europy po raz czwarty. Zadebiutowała w 2008 roku… » więcej 2024-05-04, godz. 04:10 ME 2024 - nieznacznie lepszy bilans Polski z Austrią (dokumentacja) Pięć zwycięstw, dwa remisy i trzy porażki to bilans piłkarskiej reprezentacji Polski z Austrią, grupowym rywalem w mistrzostwach Europy w Niemczech. Bramki:… » więcej 2024-05-04, godz. 04:10 ME 2024 - Olympiastadion w Berlinie areną meczu Polski z Austrią Zbudowany na igrzyska w 1936 roku Olympiastadion w Berlinie będzie gospodarzem sześciu spotkań piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech, w tym Polski z Austrią… » więcej 2024-05-04, godz. 04:10 ME 2024 - rywale Polski: wizytówka Francji Piłkarska reprezentacja Francji, która będzie grupowym rywalem Polski, już po raz 11. zagra w turnieju finałowym mistrzostw Europy. Ma w dorobku dwa triumfy… » więcej 2024-05-04, godz. 04:10 ME 2024 - niekorzystny bilans 17 potyczek z Francją (dokumentacja) Trzy zwycięstwa, pięć remisów i dziewięć porażek to bilans dotychczasowych 17 meczów piłkarskiej reprezentacji Polski z Francją, która 25 czerwca w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »