Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-17, 15:10 Autor: PAP

Specjaliści: potrzebny jest krajowy rejestr sepsy

Rejestr sepsy wpłynie pozytywnie na jakość leczenia w szpitalach. Brak systemowych rozwiązań nie służy ani pacjentom, ani personelowi, ani płatnikowi - powiedział w środę w Senacie anestezjolog prof. Mirosław Czuczwar.

W środę senacka Komisja Zdrowia zajęła się standardami leczenia sepsy. Jak podkreślali biorący udział w dyskusji eksperci, od około 20 lat dyskutowana jest potrzeba stworzenia krajowego rejestru sepsy i ogólnopolskich standardów diagnostyki i leczenia. Wciąż bez efektu.


Sepsa jest gwałtowną uogólnioną reakcją zapalną organizmu na zakażenie (inaczej uogólnionym zakażeniem). Wywołują ją krążące w krwi drobnoustroje, najczęściej bakterie oraz ich toksyny, ale też grzyby, rzadziej wirusy. W najcięższych przypadkach rozwija się wstrząs septyczny, który jest stanem zagrożenia życia, ponieważ prowadzi do niewydolności narządów. Śmiertelność w sepsie jest bardzo wysoka.


Prof. Andrzej Kübler, prezes Stowarzyszenia "Pokonać Sepsę" i wieloletni kierownik Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zwrócił uwagę, że zarówno w Polsce, jak i na świecie trudno jest podać precyzyjne statystyki dotyczące zakażeń i zgonów z powodu sepsy. Jak mówił, punktem odniesienia jest opublikowany w "The Lancet" w 2020 r. raport, według którego liczba zakażeń sepsą na świecie sięga 50 mln przypadków rocznie, a 11 mln osób umiera. Polskie dane, które przytoczył prof. Kübler mówią o ok. 100 tys. przypadkach zakażeń i 26 tys. zgonach rocznie. "Te bardzo poważne liczby wskazują, o jak wielkim zagrożeniu mówimy" - powiedział.


Według prof. Küblera przeszkodą w zmniejszeniu tych statystyk jest brak powszechnej świadomości - społecznej i wśród pracowników opieki zdrowotnej - czym jest sepsa. Aby to zmienić, konieczne są kampanie społeczne i szkolenia dla kadry medycznej. Konieczny jest też monitoring stanu pacjentów, którzy przeszli sepsę oraz program opieki nad nimi. Takie rozwiązania istnieją np. w Wielkiej Brytanii.


Ale kluczowe, podkreślał ekspert, jest stworzenie ogólnopolskiego rejestru przypadków sepsy, który pozwoli określić, jacy pacjenci są leczeni, gdzie, w jaki sposób i z jakim skutkiem.


O konieczności stworzenia rejestru mówił też prof. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym w Lublinie. Podkreślił, że czas pandemii COVID-19 pokazał, czego w systemie brakuje, by skuteczniej walczyć z sepsą. "Rejestr sepsy wpłynie pozytywnie na jakość leczenia w szpitalach. Brak systemowych rozwiązań nie służy ani pacjentom, ani personelowi, ani płatnikowi" - podkreślił.


Specjalista nawiązał do działań Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która walce z sepsą poświęciła ubiegłoroczny finał. Zebrała na ten cel 243 mln zł, za które kupiła m.in. sprzęt do szybkiej diagnostyki zakażeń. "Jerzy Owsiak mówił wtedy, że z trzeba wygrać z sepsą i razem możemy pokonać to zło. Chcemy doprowadzić do tego zwycięstwa, ale na razie to się nie udało" - powiedział lekarz.


Według niego sytuację poprawiłoby m.in. stworzenie ogólnokrajowego systemu skoordynowanej opieki, dzięki któremu lekarze w każdym szpitalu wiedzieliby m.in., gdzie jest ośrodek referencyjny (specjalizujący się w leczeniu sepsy), jakie są kryteria przyjęcia do niego i kto odpowiada za transport.


Wiceminister zdrowia Urszula Demkow zwróciła uwagę, że problemem jest też zdefiniowanie, czym jest sepsa. "Ważne, by przeszkolić lekarzy, aby umieli tę patologię rozpoznać" - powiedziała. Przekazała, że resort pracuje nad wycenami niektórych elementów diagnostyki sepsy tak, by promowane było jak najszybsze postawienie rozpoznania.


Według przewodniczącej senackiej komisji zdrowia Beaty Małeckiej-Libery (Koalicja Obywatelska) wdrożenia wymagają wszystkie elementy, o których mówili uczestnicy debaty. "Wczesna diagnostyka, wykorzystanie nowoczesnego sprzętu, stworzenie rejestru i standardów, organizowanie szkoleń - to wszystko jest konieczne, jeśli chcemy systemowo walczyć z sepsą" - zaznaczyła.


Małecka-Libera oceniła również, że powinien powstać zespół ds. sepsy, w skład którego wejdą przedstawiciele resortu zdrowia, lekarzy oraz diagnostów. (PAP)


Autorka: Anita Karwowska


akar/ ral/ mhr/


Kraj i świat

2024-04-30, godz. 21:00 Kotula o projekcie ustawy o związkach partnerskich: jestem gotowa poczekać Ministra ds. równości Katarzyna Kotula powiedziała we wtorek, że 'wielkim hamulcowym' projektu ustawy o związkach partnerskich jest wicepremier i prezes PSL… » więcej 2024-04-30, godz. 20:40 Hezbollah - terrorystyczna "partia Boga" Pojawiający się w kontekście doniesień o Danielu Obajtku Hezbollah to szyicka partia polityczna i ruch zbrojny kontrolujący południe Libanu. Wspierana przez… » więcej 2024-04-30, godz. 20:40 Indonezja/ Wybuch wulkanu Ruang – ponad 12 tys. osób ewakuowanych Po erupcji wulkanu na wyspie Ruang w indonezyjskiej prowincji Północne Sulawesi ewakuowano ponad 12 tys. osób - powiadomiła we wtorek agencja Reuters. Służby… » więcej 2024-04-30, godz. 20:40 ME 2024 - trener Belgii potwierdził absencję Courtois Selekcjoner reprezentacji Belgii Domenico Tedesco ogłosił we wtorek, że bramkarz Thibaut Courtois nie weźmie udziału w Euro, którego gospodarzem będę Niemcy… » więcej 2024-04-30, godz. 20:40 Prezydent: obecność w Unii Europejskiej to polska racja stanu (opis) Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy Polska znakomicie wykorzystała 20 lat w Unii Europejskiej, a obecność we Wspólnocie jest polską racją stanu. W wygłoszonym… » więcej 2024-04-30, godz. 20:30 2. Ekstraliga żużlowa - ROW - Stal 49:40 Zaległy mecz 2. kolejki: Innpro ROW Rybnik - Texom Stal Rzeszów 49:40. Punkty: Innpro ROW Rybnik: Brady Kurtz 14, Jakub Jamróg 9, Norick Bloedorn 8, Rohan… » więcej 2024-04-30, godz. 20:30 2. Ekstraliga żużlowa - tabela Wyniki zaległych meczów 2. kolejki i tabela 2. Ekstraligi żużlowej: Innpro ROW Rybnik - Texom Stal Rzeszów 49:40 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź - #OrzechowaOsada… » więcej 2024-04-30, godz. 20:30 Trump: największymi wrogami USA nie są Chiny ani Rosja, lecz moi przeciwnicy wewnątrz kraju Będę próbował pomagać Ukrainie, ale Europa też musi robić swoje, a tego nie robi - powiedział były prezydent Donald Trump w wywiadzie dla tygodnika 'Time'… » więcej 2024-04-30, godz. 20:20 BBN: prezydent mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (opis) Prezydent Andrzej Duda mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka - dowódcą… » więcej 2024-04-30, godz. 20:20 Rosja/ Zatrzymano pięć osób oskarżonych o współpracę z Ukrainą i podpalenie śmigłowca w Moskwie Pięcioro młodych Rosjan w wieku od 19 do 22 lat zostało w poniedziałek zatrzymanych pod zarzutem współpracy z Ukrainą i podpalenia w nocy z 25 na 26 kwietnia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »