Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-17, 06:40 Autor: PAP

Węgry/ Analitycy: NATO wraca do korzeni wobec zmienionej sytuacji międzynarodowej

Sojusz Północnoatlantycki wraca do swoich korzeni w zakresie obrony państw członkowskich przy zmienionej, w porównaniu z latami 90., sytuacji międzynarodowej – ocenili analitycy z czterech krajów wchodzących w skład Grupy Wyszehradzkiej (V4), którzy we wtorek wzięli udział w debacie w ambasadzie Czech w Budapeszcie.

Sytuacja międzynarodowa 25 lat temu, kiedy Polska, Czechy i Węgry wchodziły do NATO, była zupełnie inna niż dzisiaj – podkreślił Andrzej Sadecki z warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW). Rosja była bardziej chętna do współpracy, a NATO angażowało się poza swoim terytorium – dodał.


Analityk podkreślił, że w Polsce poparcie dla Sojuszu było i jest bardzo wysokie niezależnie od opcji politycznej, a po agresji rosyjskiej na Ukrainę jeszcze wzrosło. W jego ocenie atak Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku przyspieszył transformację militarną Polski, ale też wpłynął na inne aspekty, np. bezpieczeństwo energetyczne i uniezależnienie się od rosyjskich surowców.


Zdaniem Martina Svarovskiego, czeskiego analityka z Fundacji Konrada Adenauera (Konrad-Adenauer-Stiftung), Czechy – w przeciwieństwie na przykład do Polski – nigdy nie będą mieć na tyle silnej armii, aby móc samodzielnie się bronić. Dlatego dla Pragi kolektywna obrona jest niezwykle ważna – dodał, nawiązując do upadku państwa czechosłowackiego przed II wojną światową.


Kiedy pozostałe państwa V4 przystępowały do NATO w 1999 roku, Słowacja była izolowana na arenie międzynarodowej – przypomniał Tomasz Strazay ze Slovak Foreign Policy Association. Choć Bratysława musiała poczekać jeszcze pięć lat na zostanie członkiem Sojuszu, to dziś na słowackiej ziemi stacjonują żołnierze z wielu państw członkowskich, ostatnio np. z Hiszpanii.


Jak podkreślił ekspert, na Słowacji, gdzie wielu ludzi ma sympatie prorosyjskie – co nie oznacza poparcia agresji na Ukrainę – istnieje zagrożenie wpływu rosyjskiej dezinformacji; stała się ona częściowo narracją niektórych przedstawicieli rządzącej koalicji. Strazay wierzy jednak, że mimo to Bratysława może być wsparciem dla Kijowa.


W latach 90. było dużo nadziei, ale też złudzeń, że podziały w Europie się skończyły, a konflikt nie wróci na kontynent – zauważył Tamas Baranyi z Węgierskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Nawet jeśli Rosja byłaby skłonna do współpracy, jest ona zbyt duża dla każdego europejskiego państwa; w sytuacji, kiedy Moskwa nie chce współpracować, przeznaczanie 2 proc. PKB na obronność to podstawa – dodał.


Przed debatą głos zabrali ambasadorzy państw V4 w Budapeszcie, w tym ambasador RP Sebastian Kęciek, oraz przedstawiciel węgierskiego MSZ.


„Ostatnie wydarzenia (na Ukrainie – PAP) pokazały, że zagrożenie nie jest czymś abstrakcyjnym, ale bardzo realnym, i musimy być na nie przygotowani” – powiedział Kęciek, przypominając, że Polska wydaje na obronność 4 proc. PKB, najwięcej wśród państw NATO.


Panel dyskusyjny, który poprowadził węgierski politolog Andras Racz, został zorganizowany przez ambasadę Czech w Budapeszcie we współpracy z polską i słowacką placówką oraz przy współudziale przedstawicieli rządu węgierskiego.


Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ akl/


Kraj i świat

2024-04-30, godz. 19:30 Projekt: kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji (opis) Pobieranie kaucji w całym łańcuchu dystrybucji, wymóg co najmniej jednego punktu odbioru opakowań objętych kaucją w każdej gminie, przesuniecie o rok obowiązku… » więcej 2024-04-30, godz. 19:30 Koszalin/ 10 pełnometrażowych fabuł w konkursie 43. Festiwalu „Młodzi i Film” Do Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” wybrano 10 tytułów, w tym cztery… » więcej 2024-04-30, godz. 19:30 Szłapka: robimy wszystko, by zażegnać spór o praworządność (wywiad) Polska jest w trakcie wychodzenia z procedury wszczętej na podstawie art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej; robimy swoje, a efekty tych prac mamy przedstawić 21… » więcej 2024-04-30, godz. 19:20 20 lat Polski w UE/ Szefowa socjaldemokratów w PE: rozszerzenie UE 20 lat temu oznaczało ponowne zjednoczenia Europy… Rozszerzenie UE 20 lat temu było to kulminacją jednego z najbardziej ambitnych projektów w historii Europy: zjednoczenia Europy Wschodniej i Zachodniej, które… » więcej 2024-04-30, godz. 19:20 Ukraina/ Oficer: bezradność z powodu braku uzbrojenia przeraża bardziej niż misje bojowe Świadomość bezradności z powodu braku pocisków do wyrzutni rakietowych przeraża mnie dużo bardziej niż niebezpieczne zadania bojowe pod Bachmutem - przyznał… » więcej 2024-04-30, godz. 19:20 Były prezes Orlenu Daniel Obajtek w kręgu zainteresowania prokuratury Prokurator krajowy Dariusz Korneluk poinformował we wtorek, że dokonano przeszukań m.in. u byłego szefa Orlenu Daniela Obajtka, lecz jego samego dotąd nie… » więcej 2024-04-30, godz. 19:10 USA/ Demokraci zablokują próbę odwołania spikera Johnsona wz. z pomocą dla Ukrainy Przywódcy Demokratów w Izbie Reprezentantów zapowiedzieli we wtorek, że zagłosują przeciwko wnioskowi o odwołanie spikera Izby Mike'a Johnsona. Gwarantuje… » więcej 2024-04-30, godz. 19:10 20 LAT w UE/ "Powrót do Europy" Słowenii miał m.in. uchronić kraj przed wojnami w Jugosławii Wejście Słowenii do UE jej mieszkańcy postrzegali jako 'powrót do Europy', który miał ich uchronić przed wojnami towarzyszącymi rozpadowi Jugosławii… » więcej 2024-04-30, godz. 19:10 Szwecja/ W Sztokholmie ognisko małpiej ospy W Sztokholmie w kwietniu odnotowano niezwykle dużą liczbę zachorowań na małpią ospę, około 10 przypadków - poinformowała we wtorek szwedzka Agencja Zdrowia… » więcej 2024-04-30, godz. 19:00 BBN: prezydent mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (krótka) Prezydent Andrzej Duda mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka - dowódcą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »