Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-28, 12:00 Autor: PAP

Rysunki w jaskini La Roche-Cotard uznano za najstarszy przykład sztuki neandertalczyków

Znalezione w jaskini La Roche-Cotard w Regionie Centralnym Doliny Loary rysunki naskalne mają 75 tys. lat. Te wyżłobione palcami długie linie, kreski i kropki to zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Tours najwcześniejszy jednoznaczny dowód, że neandertalczycy, najbliżsi krewni człowieka, podobnie jak my mieli potrzebę kreatywnego wyrażania siebie.

Jak podaje serwis ScienceAlert, znalezione w jaskini i jej sąsiedztwie artefakty sugerują, że neandertalczycy żyli nad brzegiem Loary w okresie od 100 do 65 tys. lat temu. Rysunki, które wykonali w tym czasie na niektórych ścianach jaskini, nie przedstawiają realnych obiektów ani postaci. Są to wyryte palcami znaki - długie linie, kreski i kropki. Badacze przyznają, że w owym czasie żaden znany hominid, nawet Homo sapiens, nie tworzył sztuki figuratywnej.Co zatem jest tak ciekawego w tych “rysach na ścianie”?


Ustalenie, kiedy powstała sztuka abstrakcyjna, nie jest takie proste. Eksperci niejednokrotnie zadają sobie pytanie, czy wyskrobane na ścianie linie równoległe albo okręgi to już sztuka. Czy wykonał je celowo hominid, czy może to tylko przypadkowe zadrapanie? I co w ogóle można nazwać sztuką? Francuscy naukowcy, analizując ślady na ścianie jaskini La Roche-Cotard, stworzyli ich modele 3D i porównali z podobnymi znakami wykonanymi przez ludzi. Na podstawie kształtu, odstępów i układu rys doszli do wniosku, że były to celowe, uporządkowane i zamierzone formy stworzone przez neandertalczyków, którzy palcami robili wgniecenia na rozmiękłej powierzchni pokrytej osadem skały.


Jak twierdzi kierujący badaniami Jean-Claude Marquet, ślady na ścianach przypisywane zwierzęcym pazurom są cieńsze, głębsze i mają profil w kształcie litery V, tymczasem te z La Roche-Cotard są płytsze i mają profil w kształcie litery U, który jest zgodny z morfologią czubka ludzkiego palca lub narzędzia o podobnym kształcie. Poza tym część widocznych rysunków koncentruje się wokół zakopanej muszli małży. Wykonane w tym miejscu znaki, jak twierdzą badacze, zdają się podkreślać jej obecność. Natomiast okrągły wzór poniżej tworzą uderzająco głębokie, wykonane z użyciem znacznego wysiłku ślady palców, których krawędzie zdążyły już z biegiem lat ulec erozji.


Z kolei analiza samych osadów dowodzi, że jaskinia została zamknięta przez skały i gruz około 57 tys. lat temu.To oznacza, że rysunki powstały na długo przed pojawieniem się w tym rejonie Homo sapiens. Ostatnie przeprowadzone datowanie na podstawie warstw skalnych wskazuje, że mogły powstać nawet 75 tys. lat temu. ”Piętnaście lat po wznowieniu wykopalisk na stanowisku La Roche-Cotard, ryciny datowane wcześniej na 57 tys. lat, dzięki stratygrafii datowaliśmy na około 75 tys. lat. To czyni te rysunki najstarszymi we Francji, jeśli nie w Europie” - napisali francuscy naukowcy w artykule opublikowanym w magazynie “Plos One”.


Gdy zestawić to z faktem, że kamienne narzędzia znalezione w jaskini są przypisywane neandertalczykom, jest niemal pewne, że i rysunki są dziełem tego gatunku praczłowieka. Zespół Jean-Claude’a Marqueta przekonuje, że ich odkrycie to kolejny z coraz liczniejszych dowodów na to, że zachowanie i działania neandertalczyków były podobnie złożone i różnorodne, jak zachowania i działania pierwszych Homo sapiens. (PAP Life)


agf/ gra/


Zdjęcia i inne materiały graficzne dostępne w publikacji: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0286568


Kraj i świat

2024-07-27, godz. 21:20 Ekstraklasa piłkarska - Radomiak - Jagiellonia 2:3 (opinie) Po meczu Radomiak - Jagiellonia (2:3) powiedzieli: Adrian Siemieniec (trener Jagiellonii Białystok): 'Gratuluję drużynie zwycięstwa po bardzo trudnym meczu… » więcej 2024-07-27, godz. 21:20 Paryż/pływanie - Niemiec Maertens zwyciężył na 400 m st. dowolnym (korekta) Lukas Maertens zdobył pierwszy złoty medal w rozpoczętych w sobotę konkurencjach pływackich igrzysk olimpijskich w Paryżu. Reprezentant Niemiec na 400 metrów… » więcej 2024-07-27, godz. 21:20 Paryż/kajakarstwo górskie - Zwolińska: po kwalifikacjach nie dają medali Kajakarka górska Klaudia Zwolińska z drugim wynikiem awansowała do półfinału igrzysk olimpijskich w Paryżu w slalomie K1. Awans do półfinału wywalczył… » więcej 2024-07-27, godz. 21:20 Paryż/pływanie - 400 m st. dowolnym mężczyzn (wyniki, korekta) Wyniki w pływaniu na dystansie 400 m st. dowolnym mężczyzn: 1. Lukas Märtens (Niemcy) 3.41,78 2. Elijah Winnington (Australia) 3.42,213. Woomin Kim (Korea… » więcej 2024-07-27, godz. 21:10 Tokio/pływanie - Niemiec Maertens zwyciężył na 400 m st. dowolnym Lukas Maertens zdobył pierwszy złoty medal w rozpoczętych w sobotę konkurencjach pływackich igrzysk olimpijskich w Paryżu. Reprezentant Niemiec na 400 metrów… » więcej 2024-07-27, godz. 21:10 Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 2:1 (do przerwy) Widzew Łódź - Lech Poznań 2:1 do przerwy Bramki: 1:0 Jakub Sypek (3), 2:0 Fran Alvarez (10-wolny), 2:1 Mikael Ishak (42). Żółta kartka - Widzew Łódź:… » więcej 2024-07-27, godz. 21:10 Tokio/pływanie - 400 m st. dowolnym mężczyzn (wyniki) Wyniki w pływaniu na dystansie 400 m st. dowolnym mężczyzn: 1. Lukas Märtens (Niemcy) 3.41,78 2. Elijah Winnington (Australia) 3.42,213. Woomin Kim (Korea… » więcej 2024-07-27, godz. 21:00 Szef MON o nagraniu z udziałem ppłk. Szymańskiego: zostaną wyciągnięte zdecydowane konsekwencje To skandaliczne zachowanie, wobec którego zostaną wyciągnięte zdecydowane konsekwencje - oświadczył w sobotę szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc… » więcej 2024-07-27, godz. 20:50 Grecja/ Mieszkańcy obleganej przez turystów wyspy Santorini chcą ograniczenia liczby gości Mieszkańcy obleganej przez turystów wyspy Santorini w Grecji chcą ograniczenia liczby przybywających gości. 'Santorini to cud natury, który może przekształcić… » więcej 2024-07-27, godz. 20:50 Paryż/siatkówka - reprezentantka Dominikany na dopingu Siatkarka reprezentacji Dominikany Lisvel Eve Mejia uzyskała pozytywny wynik testu na obecność furosemidu (leku moczopędnego) podczas rozgrywek Ligi Narodów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »