Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-10, 13:40 Autor: PAP

W. Brytania/ Rząd przekaże 16 mln funtów na pomoc po zniszczeniu tamy na Ukrainie

Brytyjski rząd poinformował w sobotę o przeznaczeniu 16 mln funtów na wsparcie humanitarne dla osób dotkniętych skutkami zniszczenia tamy w Nowej Kachowce na Ukrainie. Oprócz tego wysłał na zalane tereny dwie specjalistyczne łodzie ratownicze i sprzęt poszukiwawczo-ratowniczy.

Jak przekazano w wydanym komunikacie, finansowanie wesprze działające na tym obszarze organizacje pomocowe, które obecnie niosą wsparcie ludziom dotkniętym powodzią, w zakresie sprzętu szybkiego reagowania, schronienia i podstawowych dostaw, a także na obszarach dotkniętych walkami i społecznościom, które zostały przesiedlone. Oprócz natychmiastowych działań ratowniczych, fundusze te pomogą reagować na bieżące skutki powodzi, w tym choroby zakaźne przenoszone przez wodę, utratę źródeł utrzymania i ryzyko związane z minami lądowymi.


Finansowanie będzie składać się z 10 mln funtów wsparcia dla Czerwonego Krzyża, 5 mln funtów dla biura ONZ ds. koordynacji pomocy humanitarnej OCHA i 1 mln funtów dla Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM).


"Powódź spowodowana zniszczeniem tamy w Kachowce ma niewyobrażalny wpływ na ponad 32 tys. osób mieszkających w Chersoniu i tysiące innych w okolicy. Wielka Brytania jest liderem w zapewnianiu wsparcia tym, którzy rozpaczliwie go potrzebują. Nasze fundusze odgrywają kluczową rolę w pomaganiu ukraińskim służbom i organizacjom pomocowym w ewakuacji ludzi i udzielaniu pomocy potrzebującym. Będziemy nadal wspierać Ukrainę w radzeniu sobie z tym strasznym zdarzeniem" - oświadczył minister spraw zagranicznych James Cleverly.


Tama na Dnieprze w Nowej Kachowce została zniszczona we wtorek wcześnie rano, najprawdopodobniej wskutek celowego działania wojsk rosyjskich.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ fit/


Kraj i świat

2023-09-23, godz. 13:20 Premier: rząd PiS będzie kontynuował i rozwijał politykę senioralną (krótka) Rząd PiS będzie robił wszystko, aby kontynuować i rozwijać wielką i szeroką politykę senioralną - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił… » więcej 2023-09-23, godz. 13:20 Ekstraklasa piłkarska - Radomiak - Puszcza 0:0 (do przerwy) Radomiak Radom - Puszcza Niepołomice 0:0 do przerwy Sędzia: Marcin Szczerbowicz (Olsztyn).   W 26. min. bramkarz Puszczy, Oliwier Zych obronił rzut… » więcej 2023-09-23, godz. 13:10 Szef MON: żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej skutecznie dbają o bezpieczeństwo Polski W czasach, gdy za naszymi wschodnimi granicami trwa agresja Rosji na Ukrainę, terytorialsi z poświęceniem realizują zadania, do których zostali powołani… » więcej 2023-09-23, godz. 13:10 Liderzy Trzeciej Drogi: musimy zatrzymać tych, którzy doprowadzają do wojny domowej (opis) I wspólnota, i wolność jest czymś, co nam się wszystkim należy. Musimy zatrzymać tych, którzy doprowadzają do wojny domowej. Mówimy stop nienawiści… » więcej 2023-09-23, godz. 13:00 Niemcy/ Bloomberg: państwowa firma SEFE (dawniej Gazprom Germania) ponownie handluje rosyjskim LNG Znacjonalizowana przez niemiecki rząd jesienią 2022 roku firma gazowa SEFE (dawniej: Gazprom Germania) po raz pierwszy od początku ubiegłorocznego kryzysu… » więcej 2023-09-23, godz. 13:00 Litwa/ W Bezdanach w 115. rocznicę "akcji czterech premierów" odsłonięto tablicę W sobotę w Bezdanach na Litwie odsłonięto tablicę upamiętniającą akcję pod Bezdanami, czyli napad na rosyjski pociąg pocztowy na stacji Bezdany niedaleko… » więcej 2023-09-23, godz. 12:50 Nowa Lewica: planujemy zbudować 300 tys. mieszkań na tani wynajem (krótka) Planujemy zbudować 300 tys. mieszkań na tani wynajem, w pierwszym roku nasz program będzie kosztował 20 mld zł, będzie sfinansowany m.in. ze środków KPO… » więcej 2023-09-23, godz. 12:30 Śląskie/ Społecznicy chcą przy wsparciu budżetu obywatelskiego wyremontować parowóz Społecznicy ze Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (SGKW) - operatora zabytkowej kolejki wąskotorowej łączącej Bytom z Miasteczkiem Śląskim… » więcej 2023-09-23, godz. 12:30 Liga saudyjska - dwa gole Ronaldo i piąta z rzędu wygrana Al-Nassr Cristiano Ronaldo zdobył dwa gole, przyczyniając się do zwycięstwa Al-Nassr nad Al-Ahli 4:3 w piłkarskiej ekstraklasie saudyjskiej. Portugalczyk z dziewięcioma… » więcej 2023-09-23, godz. 12:30 Francja/ Papież spotkał się z prezydentem Emmanuelem Macronem Papież Franciszek, składający wizytę w Marsylii na południu Francji, spotkał się w sobotę z prezydentem Emmanuelem Macronem. Rozmowę przeprowadzili w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »