Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-09, 03:50 Autor: PAP

Węgry/ Prezydent Novak: popieram uniezależnienie się od rosyjskich surowców, ale zajmie nam to trochę czasu

Popieram jak największe uniezależnienie się od rosyjskiego gazu i ropy, ale zajmie nam to trochę czasu - powiedziała w czwartkowym wywiadzie dla „Neue Zuercher Zeitung” przebywająca w Szwajcarii prezydent Węgier Katalin Novak.

Jednocześnie podkreśliła, że rozbudowa elektrowni jądrowej w Paksu, którą prowadzi rosyjski Rosatom, jest konieczna dla bezpieczeństwa energetycznego Węgier, zresztą uczestniczą w niej również zachodnie firmy z Niemiec i Francji.


„Rosja nie może osiągnąć swoich celów wojskowych na Ukrainie, nie możemy na to pozwolić” – stwierdziła Novak. Popiera wspieranie Kijowa, jednocześnie zaznaczając, że sankcje nakładane na Kreml bardziej szkodzą Europie niż Rosji.


„Ukraina jest suwerennym krajem zaatakowanym przez swojego sąsiada i robi wszystko, aby chronić swoich obywateli” – powiedziała prezydent. W jej ocenie w tle tego konfliktu, jak i we wszystkich poważnych konfliktach, widać działanie wielkich mocarstw.


Węgry będą nadal utrzymywać swoje stanowisko, nie zezwalając na transfer broni na Ukrainę, podobnie jak Szwajcaria, która nie zezwala na transfer broni wyprodukowanej w tym kraju na Ukrainę – powiedziała węgierska prezydent.


Pytana o przyszłość stosunków węgiersko-rosyjskich stwierdziła, że ramy dla nich określa członkostwo Węgier w UE i NATO. Skrytykowała jednocześnie próby ingerencji USA i UE w węgierskie stosunki wewnętrzne.


Novak dodała, że choć obecnie uwaga Europy skupia się na Ukrainie, to nie można zapominać o sytuacji na Bałkanach Zachodnich. Według niej konieczne jest przyspieszenie integracji tego regionu z UE.


„Jeśli coś wydarzy się w Kosowie, sytuacja może eskalować bardzo szybko” – oceniła Novak, odnosząc się do ostatnich protestów w tym kraju, w których rannych zostali żołnierze NATO. „Mamy nadzieję, że sytuacja szybko się uspokoi i że wszyscy będą pamiętać o kruchości pokoju” – dodała.


Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ sp/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 19:20 Wielkopolskie/ Ponad 28,5 mln euro wsparcia dla samorządów ze wschodu regionu Łącznie ponad 28,5 mln euro otrzymało 21 samorządów wschodniej części województwa wielkopolskiego tworzących dwa związki Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 Radom/ Sześciu muzyków w finale Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego Utwory sześciu kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Niemiec, Dani Włoch i USA zostały zakwalifikowane do drugiego etapu V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 Współpraca dwustronna i bezpieczeństwo w regionie tematami rozmowy ministrów obrony Polski i Słowenii Rozwój współpracy dwustronnej oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie to główne tematy wtorkowej rozmowy szefa MON Mariusza Błaszczaka z ministrem obrony… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 UE/ KE: 61 mln euro z Funduszu Spójności na modernizację linii kolejowej między Gdynią a Słupskiem We wtorek Komisja Europejska zatwierdziła inwestycję o wartości ponad 61 mln euro ze środków Funduszu Spójności na lata 2014-2020 na modernizację linii… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 USA/ Syn prezydenta Bidena nie przyznał się w sądzie do nielegalnego posiadania broni Syn prezydenta USA Joe Bidena, Hunter Biden, nie przyznał się przed sądem do nielegalnego posiadania broni. Przesłuchanie w tej sprawie odbyło się we wtorek… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 USA/ Pierwsza w historii firma została ukarana za zaśmiecanie kosmosu Władze USA po raz pierwszy w historii nałożyły grzywnę na firmę, która zostawiła starego satelitę na orbicie okołoziemskiej. Federalna Komisja Łączności… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 W. Brytania/ Szefowa MSW: nadchodzi huragan masowej imigracji Świat stoi wobec nadchodzącego huraganu masowej imigracji - ostrzegła we wtorek brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman w przemówieniu wygłoszonym… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 Gdańsk/ Europoseł Patryk Jaki (SuW) ma przeprosić Agnieszkę Pomaską (KO); zapadł wyrok w procesie wyborczym Sąd Okręgowy w Gdańsku we wtorek w procesie wyborczym nakazał europosłowi Patrykowi Jakiemu m.in. przeproszenie w mediach społecznościowych posłankę KO… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Piłkarska LM - starcie Napoli z Realem Madryt w cieniu trzęsienia ziemi Wtorkowe starcie Napoli z Realem Madryt uważane jest za hit 2. kolejki piłkarskiej Ligi Mistrzów. W poniedziałek wieczorem Neapol nawiedziło trzęsienie ziemi… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Wyjątkowy miniserial "Światło, którego nie widać" 2 listopada w katalogu Netflix Tej jesieni na platformie Netflix z pewnością nie zabraknie mocnych tytułów, a tym, który już teraz warto zapamiętać, jest miniserial „Światło, którego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »