Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-07, 09:00 Autor: PAP

M.Paprocka: prezydencki projekt będzie dotyczył m.in. uzgadniania priorytetów prezydencji w UE

Zapowiedziany przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt ustawy będzie dotyczył m.in. kwestii uzgadniania pomiędzy prezydentem a premierem priorytetów polskiej prezydencji w UE w 2025 roku - powiedziała w środę w TVN24 prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział we wtorek w orędziu, że w środę złoży projekt ustawy, który określi ramy współpracy między prezydentem, rządem, Sejmem i Senatem w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady UE, co będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r. Zaapelował o niezwłoczne przyjęcie ustawy. Prezydent podkreślił, że chciałby, aby ta inicjatywa udowodniła, że w sprawach najważniejszych dla Polski cała klasa polityczna może ze sobą zgodnie współpracować.


Minister w KPRP Małgorzata Paprocka pytana była w środę o to, jakie dodatkowe uprawnienia dla siebie w kontaktach z Brukselą zawrze prezydent w projekcie ustawy. "Ta ustawa jest wykonaniem artykułu 133. Konstytucji, mówiącego o tym, że prezydent współpracuje z Radą Ministrów i ministrem spraw zagranicznych w sprawach polityki zagranicznej" - powiedziała.


Jak zauważyła, "konstytucja jest sprzed naszej akcesji do UE - nie ma rozdziału mówiącego o tym". Według niej zapowiedziany przez prezydenta projekt jest kluczowy w świetle prezydencji Polski w UE w 2025 roku, do której - jak wskazywała - trzeba się solidnie przygotować.


"Wyzwania, które pan prezydent widzi przed sobą, to wzmocnienie kooperacji Unia - Stany Zjednoczone, wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego i rozszerzenie Unii" - wyjaśniła minister.


Pytana o konkretne zapisy uprawnień prezydenta w projekcie, wskazała kwestię uzgodnienia pomiędzy prezydentem i premierem priorytetów prezydencji.


Wskazała też na "kwestie związane z kształtowaniem składu osobowego naszych przedstawicieli w UE na zasadzie podobnej, jak są powoływani dzisiaj ambasadorowie - czyli kwestia współdziałania Rady Ministrów z prezydentem". Dopytywana o jakie stanowiska chodzi, wskazała komisarzy UE, naszego przedstawiciela w Trybunale Obrachunkowym UE i "wszystkie te stanowiska wskazane dziś w ustawie".


Zapytana, czy prezydent chce mieć prawo do weta co do kandydatów na komisarza UE odpowiedziała, że tak - w ramach opiniowania. "Wynika to z konstytucji i z tego, że powinny organy działać w tym zakresie" - powiedziała. Na uwagę, że nie wynika to z konstytucji, skoro od 19 lat powołujemy unijnego komisarza bez udziału prezydenta odparła, że właśnie w przekonaniu prezydenta jest to rozwiązanie nieprawidłowe. "Jeżeli w przypadku ambasadora prezydent ma głos, to dlaczego nie powinno być tego przy powoływaniu na te stanowiska" - zauważyła.


"Dzisiaj, w przekonaniu prezydenta, takie zmiany powinny zostać wprowadzone. Proszę pamiętać, że panu prezydentowi pozostały dwa lata kadencji, to rozwiązanie ma zostać na przyszłość - również dla kolejnych prezydentów" - podkreśliła Paprocka.(PAP)


autor: Aleksander Główczewski


ago/ sdd/


Kraj i świat

2024-08-09, godz. 06:20 Tove Jansson – dziś obchodzimy 110. rocznicę urodzin autorki „Muminków” „Może pewnego dnia wyrośnie nam z Tove artystka. Naprawdę wielka!” - pisał w liście z wojennego frontu do swojej ukochanej żony Signe, Victor Jansson… » więcej 2024-08-09, godz. 06:10 Powstanie Warszawskie dzień po dniu: 9 sierpnia AK odpiera niemiecki atak na Elektrownię. Polskie Radio rozpoczyna nadawanie wiadomości. Jednym ze spikerów jest Jeremi Przybora. Luftwaffe przeprowadza kolejne… » więcej 2024-08-09, godz. 06:10 Prognoza pogody na 9 i 10 sierpnia Jak informuje IMiGW od półwyspu Iberyjskiego po częściowo środkową Europę dominuje klin Wyżu Azorskiego. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują… » więcej 2024-08-09, godz. 06:00 Pierwsze w historii badania archeologiczne w kosmosie Archeolodzy badają... Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Sprawdzają, jak ludzie przystosowują się tam do życia, i jak jej wykorzystanie różni się… » więcej 2024-08-09, godz. 06:00 Życie na innych planetach? Naukowcy: może być z tym trudniej niż sądzono Na najliczniejszych gwiazdach - czerwonych karłach, silne eksplozje promieni UV są dużo silniejsze, niż zakładano. Promieniowanie może znacząco utrudniać… » więcej 2024-08-09, godz. 06:00 Pasożyty mogą pomóc w leczeniu mózgu Naukowcy chcą wykorzystać powszechnego, przenoszonego przez koty pasożyta Toxoplasma gondii do dostarczania leków do mózgu. Taka metoda mogłaby pomagać… » więcej 2024-08-09, godz. 06:00 Hiszpania/ Policja zatrzymała dwóch policjantów, którzy mieli pomóc w ucieczce Puigdemontowi Hiszpańskie służby bezpieczeństwa zatrzymały w czwartek dwóch funkcjonariuszy policji, którzy mieli pomóc byłemu premierowi Katalonii Carlesowi Puigdemontowi… » więcej 2024-08-09, godz. 06:00 Polskie badanie może pomóc wcześniakom z zaburzeniami oddychania Niekomercyjne badanie polskich naukowców może przyczynić się do zmniejszenia odsetka wcześniaków z poważnymi zaburzeniami oddychania - poinformowała Agencji… » więcej 2024-08-09, godz. 05:50 Izrael/ "Haarec": policja nie ściga prawicowych demonstrantów, którzy wdarli się do baz wojskowych Izraelska policja nie ściga prawicowych demonstrantów, którzy niemal dwa tygodnie temu wdarli się do dwóch baz wojskowych, by bronić aresztowanych przez… » więcej 2024-08-09, godz. 05:50 Paryż - w piątek Kaczmarek celuje w medal na 400 m, kajakarze chcą awansować do finałów Natalia Kaczmarek przed piątkowym biegiem na 400 m na igrzyskach w Paryżu nie kryje medalowych aspiracji. Biało-czerwoni tego dnia w kajakarstwie będę mieli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »