Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-06, 21:50 Autor: PAP

Słowacja/ Prezydenci B9: Ukraina potrzebuje perspektywy członkostwa w NATO

Ukraina potrzebuje konkretnej perspektywy członkostwa w NATO, a jako sojusznik przyczyni się do bezpieczeństwa pozostałych krajów - mówili prezydenci państw Bukareszteńskiej Dziewiątki, którzy spotkali się we wtorek w stolicy Słowacji Bratysławie.

Przywódcy zwrócili także uwagę na potrzebę zintegrowanego systemu obrony powietrznej. Podobnie jak prezydent RP Andrzej Duda opowiedzieli się za wzmocnieniem grup batalionowych wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance z wielkości batalionów do brygad oraz za zwiększaniem wydatków obronnych.


"Batalionowe grupy bojowe muszą stać się brygadami" - powiedział prezydent Łotwy Egils Levits. Zaakcentował konieczność budowy zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, podkreśloną przez prezydentów we wspólnym oświadczeniu.


Według Levitsa pod względem siły wojskowej Ukraina i Rosja pozostają w równowadze, dlatego "musimy podjąć wszelkie wysiłki, by Ukraina zyskała przewagę". "To zadanie krótkoterminowe, ale należy także zastanowić się nad formą planu Marshalla dla rozwoju gospodarczego Ukrainy" - dodał prezydent Łotwy.


Za konieczne uznał pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności "nie tylko ze względu na Ukrainę, ale by pokazać światu, że agresja nie pozostaje bezkarna".


"Nie wystarczy powtarzanie deklaracji o otwartych drzwiach. Ukraina powinna zostać członkiem NATO" - podkreślił Levits, dodając, że powinno to nastąpić krótko po wojnie. Według niego członkostwo Ukrainy w NATO to gwarancja bezpieczeństwa Ukrainy i Sojuszu, ponieważ ukraińskie siły zbrojne, z ich liczebnością i doświadczeniem bojowym, będą najsilniejsze w Europie i przyczynią się do bezpieczeństwa pozostałych państw.


Za stworzeniem Ukrainie konkretnej perspektywy członkostwa opowiedział się prezydent Rumunii Klaus Iohannis. "Popieramy przekształcenie Komisji NATO-Ukraina w Radę NATO-Ukraina. Mam nadzieję, że decyzja o jej powołaniu zostanie zatwierdzona na szczycie" w Wilnie - powiedział. Oprócz zwiększania zdolności obronnych za niezbędne uznał "zwiększanie odporności słabszych państw w naszym sąsiedztwie" i wezwał do większego wsparcia dla Mołdawii.


Do konkretnych działań na rzecz członkostwa Ukrainy wezwał prezydent Litwy Gitanas Nauseda, który zaznaczył, że nie wystarczy "powtarzanie formuły o otwartych drzwiach". "Ukraina nie może pozostawać w szarej strefie, przyszłość Ukrainy jest w NATO" - oznajmił.


Zauważył, że sytuacja bezpieczeństwa państw bałtyckich od szczytu w Madrycie pogorszyła się, a Rosja przerzuca na Białoruś broń jądrową. Jest to - dodał - powód, by zwiększać siły stacjonujące w regionie. Podkreślił, że konieczne są też nowe plany obronne, które powinny być gotowe w tym roku.


"Ukraina jest kluczowa dla bezpieczeństwa europejskiego i nie możemy nie zapewnić jej przyszłości w rodzinie europejskiej i euroatlantyckiej" - powiedział prezydent Estonii Alar Karis. Nawiązując do wysadzenia tamy w Nowej Kachowce Karis stwierdził, że agresora nie obchodzi ludzkie życie ani katastrofa ekologiczna. Wskazał na związek między członkostwem w NATO a skalą inwestycji zagranicznych, których Ukraina będzie potrzebować do odbudowy kraju po wojnie.


O wysadzeniu tamy mówiła także prezydent Węgier Katalin Novak. "Widzimy niewytłumaczalne, brutalne niszczenie życia ludzkiego i dóbr materialnych" – powiedziała. Potępiła Rosję za nielegalną agresję, podkreślając, że Ukraina ma uzasadnione prawo do samoobrony. "Musimy dać Ukrainie perspektywę członkostwa, musimy doprowadzić do jak najszybszego zakończenia wojny" - przekonywała. Zwróciła uwagę na znaczenie stabilności Bałkanów Zachodnich.


Prezydent Czech Petr Pavel podkreślił, że wsparcie Ukrainy "to nie kwestia wyboru, lecz konieczność". "Jeśli chcemy żyć w wolnym, demokratycznym społeczeństwie, to nie mamy innego wyjścia, jak tylko nadal wspierać Ukrainę" - powiedział, dodając, że Rosja jest bezpośrednim zagrożeniem dla wielu zachodnich państw.


Przypomniał, że podejmowane przez lata wysiłki na rzecz porozumienia z Rosją, takie jak akt stanowiący NATO-Rosja, zawiodły.


"Teraz musimy zastanowić się nad tym, jak się porozumiewać, myśląc o Rosji. Będzie nie tylko powojenna Ukraina, ale i powojenna Rosja" - zauważył, wskazując na potrzebę wspólnego podejścia wobec Moskwy. Wezwał też, by nie ignorować faktu, że coraz ważniejszą rolę w międzynarodowej polityce, w tym w kontekście wojny na Ukrainie, odgrywają Chiny.


Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova oświadczyła, że dla jej kraju priorytetem jest wzmocnienie obrony powietrznej wschodniej flanki NATO. Dodała, że przywódcy państw Bukareszteńskiej Dziewiątki nie uważają przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO za rozprzestrzenianie się Sojuszu w kierunku Rosji, ale za udzielenie gwarancji dotychczasowym członkom, że Rosja nie dokona agresji na kolejne państwa.


"Rosja powinna natychmiast wycofać swoje siły z suwerennego terytorium Ukrainy. Prowadzi brutalną wojnę i stanowi zagrożenie dla obszaru euroatlantyckiego" - oznajmiła wiceprezydent Bułgarii Iliana Jotowa. Zaapelowała, by zapewnić Ukrainie perspektywę członkostwa w NATO, kiedy stanie się to możliwe.


"Bułgaria popiera stałą obecność NATO w regionie Morza Czarnego, ponieważ ma ona znaczenie dla odstraszania na wschodniej flance NATO" - dodała Jotowa. Zwróciła uwagę, że rosnące wpływy Rosji i Chin komplikują sytuację bezpieczeństwa, a także powodują wzrost zagrożenia terroryzmem i migracją.


Z Bratysławy Jakub Borowski i Piotr Górecki (PAP)


brw/ ptg/ szm/ ap/


Kraj i świat

2023-09-29, godz. 19:10 Szwajcaria/ Wprowadzono sankcje na Iran za eksport dronów do Rosji Rada Związkowa Szwajcarii zdecydowała w czwartek o wprowadzeniu kolejnych sankcji na Iran w związku z eksportem dronów do Rosji; decyzję podjęto w ramach… » więcej 2023-09-29, godz. 19:10 Premier: to w czasach Tuska poziom wypadków śmiertelnych na drogach sięgnął zenitu To w czasach rządów Donalda Tuska poziom wypadków śmiertelnych na polskich drogach sięgał zenitu. Panie Tusk, wstydź się wykorzystywać ludzką tragedię… » więcej 2023-09-29, godz. 19:10 Pomorskie/ Nowo wybudowany stadion lekkoatletyczny w Ustce gotowy do użytku Zakończyła się budowa stadionu lekkoatletycznego w Ustce, który w piątek uzyskał świadectwo kategoryzacji Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Cieszę się… » więcej 2023-09-29, godz. 19:10 Kraków/ Prezydent: harcerstwo odpowiada na wyzwania współczesności (opis) Wierzę, że Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego będzie pokazywać, że harcerstwo jest nie tylko czymś, co ma 113 lat, ale że jest żywe, aktualne, wychodzi… » więcej 2023-09-29, godz. 19:00 Ekstraklasa piłkarska - Stal - Korona 1:2 (do przerwy) PGE FKS Stal Mielec - Korona Kielce 1:2 do przerwy Bramki: 0:1 Jewgienij Szykawka (20-głową), 0:2 Martin Remacle (22), 1:2 Krystian Getinger (33-karny). … » więcej 2023-09-29, godz. 19:00 Premier o decyzji sądu ws. filmu "Zielona granica": Nie chcemy cenzury jak w PRL-u Nie chcemy cenzury jak w PRL-u, a do tego prowadzą orzeczenia sądu, takie jak to - powiedział w Lubinie premier Mateusz Morawiecki o sądowym zakazie publicznego… » więcej 2023-09-29, godz. 19:00 Premier: mamy dokument, że partia Tuska zażądała przyspieszenia procesu wdrażania paktu migracyjnego Mamy kolejny dokument, że partia Tuska w Europie zażądała przyspieszenia procesu wdrażania paktu migracyjnego, którego częścią jest przyjęcie nielegalnych… » więcej 2023-09-29, godz. 18:50 R.Trzaskowski ws. paktu migracyjnego: przez najbliższe 10 lat do Polski na pewno nie trafią uchodźcy Uspokajam, do Polski - przez najbliższe 10 lat - na pewno nie trafią uchodźcy, chyba że wpuści ich PiS, na lewe wizy, które sprzedaje w Azji i Afryce - mówił… » więcej 2023-09-29, godz. 18:50 Ambasador UE w Kijowie: realny termin przystąpienia Ukrainy do Wspólnoty to rok 2030 Próbuję wyjaśniać rozmówcom w Brukseli, że czas na Ukrainie płynie inaczej i to, co gdzie indziej trwa miesiącami, tutaj da się zrealizować w ciągu… » więcej 2023-09-29, godz. 18:50 Premier: nasz filozofia to silne i bezpieczne państwo, ale blisko ludzi Nasz filozofia to silne i bezpieczne państwo, ale blisko ludzi; bezpieczna przyszłość, ale taka, która włącza wszystkich, zwłaszcza tych, którzy nie mają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »