Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-06, 14:00 Autor: PAP

Białystok/ 100 tys. zł z UNICEF-u na integrację mieszkańców i uchodźców z Ukrainy

100 tys. zł z UNICEF-u trafi łącznie do 15 organizacji pozarządowych na różne działania lokalne integrujące mieszkańców Białegostoku i uchodźców z Ukrainy. Od 10 czerwca do 10 lipca można składać konkursowe wnioski.

Podmioty, które dostaną po 5 tys. zł wsparcia na np. festyny osiedlowe, sąsiedzkie, warsztaty lokalne czy na turnieje integrujące, wyłoni komisja według zasad regulaminu – poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku. 25 tys. zł trafi do operatora projektu – Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych (OWOP).


"To już jest piąta edycja regrantingu w ramach działań miasta Białystok" – poinformował wiceprezydent Białegostoku Przemysław Tuchliński. Przypomniał, że w 2022 r. była to kwota 40 tys. zł, na jeden projekt przypadało 3 tys. zł. Podkreślił, że pieniądze w całości są z UNICEF-u.


Dyrektor Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku Urszula Dmochowska oceniła, że regranting cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mniejszych organizacji pozarządowych.


"Bo to jest takie przedsięwzięcie, które ma za zadanie włączać małe organizacje do takiej formy prawnej, jaką jest zlecanie zadań. Jest to formuła stosowana tylko przez większe miasta w Polsce, które ten regranting wprowadzają. On jest z powodzeniem realizowany także w Białymstoku" – powiedziała Dmochowska.


Dyrektor CAS podała, że w imprezach w ramach regrantingu w ciągu czterech lat wzięło udział ok. czterech tysięcy osób, teraz w te działania są włączani uchodźcy z Ukrainy.


"Są to inicjatywy sąsiedzkie, inicjatywy kulturalne, warsztaty – na krótki okres czasu, mały grant, prosta procedura, operator, który wspiera" – powiedziała Dmochowska. Dodała, że trwa integracja mieszkańców miasta i uchodźców z Ukrainy.


"Wydaje się, że jest to element niezbędny, żeby i nam i uchodźcom ukraińskim żyło się w mieście dobrze" – dodała Urszula Dmochowska.


O pieniądze mogą się starać nie tylko organizacje pozarządowe, ale także nieformalne grupy – zaznaczyła prezes Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych (OWOP) Iwona Zaborowska. Zapewniała, że grupy te dostaną w OWOP wszelkie potrzebne wsparcie, aby o grant się starać, np. pomoc w przygotowaniu i napisaniu wniosku, kontakt do innych organizacji.


Zaborowska podkreśliła, że nie trzeba mieć wkładu własnego. "Jest to kolejny argument przemawiający za tym, że grupy nieformalne, grupy sąsiedzkie czy niewielkie organizacje pozarządowe są w stanie takie środki od nas pozyskać" – poinformowała Zaborowska.


Wyjaśniła, że zgodnie z zasadami w każdej imprezie integrującej mają wziąć udział mieszkańcy miasta i uchodźcy z Ukrainy. Dofinansowane będą przedsięwzięcia, które można realizować od 15 lipca do końca 2023 r. (PAP)


Autorka: Izabela Próchnicka


kow/ joz/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 19:00 Radom/ Sześciu muzyków w finale Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego Utwory sześciu kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Niemiec, Dani Włoch i USA zostały zakwalifikowane do drugiego etapu V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 Współpraca dwustronna i bezpieczeństwo w regionie tematami rozmowy ministrów obrony Polski i Słowenii Rozwój współpracy dwustronnej oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie to główne tematy wtorkowej rozmowy szefa MON Mariusza Błaszczaka z ministrem obrony… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 UE/ KE: 61 mln euro z Funduszu Spójności na modernizację linii kolejowej między Gdynią a Słupskiem We wtorek Komisja Europejska zatwierdziła inwestycję o wartości ponad 61 mln euro ze środków Funduszu Spójności na lata 2014-2020 na modernizację linii… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 USA/ Syn prezydenta Bidena nie przyznał się w sądzie do nielegalnego posiadania broni Syn prezydenta USA Joe Bidena, Hunter Biden, nie przyznał się przed sądem do nielegalnego posiadania broni. Przesłuchanie w tej sprawie odbyło się we wtorek… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 USA/ Pierwsza w historii firma została ukarana za zaśmiecanie kosmosu Władze USA po raz pierwszy w historii nałożyły grzywnę na firmę, która zostawiła starego satelitę na orbicie okołoziemskiej. Federalna Komisja Łączności… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 W. Brytania/ Szefowa MSW: nadchodzi huragan masowej imigracji Świat stoi wobec nadchodzącego huraganu masowej imigracji - ostrzegła we wtorek brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman w przemówieniu wygłoszonym… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 Gdańsk/ Europoseł Patryk Jaki (SuW) ma przeprosić Agnieszkę Pomaską (KO); zapadł wyrok w procesie wyborczym Sąd Okręgowy w Gdańsku we wtorek w procesie wyborczym nakazał europosłowi Patrykowi Jakiemu m.in. przeproszenie w mediach społecznościowych posłankę KO… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Piłkarska LM - starcie Napoli z Realem Madryt w cieniu trzęsienia ziemi Wtorkowe starcie Napoli z Realem Madryt uważane jest za hit 2. kolejki piłkarskiej Ligi Mistrzów. W poniedziałek wieczorem Neapol nawiedziło trzęsienie ziemi… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Wyjątkowy miniserial "Światło, którego nie widać" 2 listopada w katalogu Netflix Tej jesieni na platformie Netflix z pewnością nie zabraknie mocnych tytułów, a tym, który już teraz warto zapamiętać, jest miniserial „Światło, którego… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Lubuskie/ W Długoszynie wybuchł gaz z butli, dwie osoby lekko poszkodowane W jednym z mieszkań we wsi Długoszyn, w pow. sulęcińskim (Lubuskie) doszło do wybuchu gazu, prawdopodobnie ulatniającego się z nieszczelnej butli. Dwie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »