Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 23:50 Autor: PAP

USA/ W więzieniu zmarł jeden z najniebezpieczniejszych szpiegów

Były agent FBI Robert Hanssen, uznany za jednego z najbardziej szkodliwych szpiegów działających na rzecz ZSRR i Rosji w historii USA, zmarł w poniedziałek w więziennej cel. Miał 79 lat.

Hanssena aresztowano w 2001 roku w parku w Wirginii. Przyznał się do sprzedaży ściśle tajnych materiałów Związkowi Sowieckiemu, a później Rosji. Odsiadywał wyrok dożywocia w federalnym zakładzie karnym we Florence, w stanie Kolorado.


Jak poinformowała dyrektor ds. komunikacji Biura Więziennictwa Kristie Breshears, Hanssen stracił przytomność, a personel placówki natychmiast podjął działania ratujące życie.


"Personel wezwał pogotowie ratunkowe i kontynuowano akcję ratowanie życia, która nie przyniosła powodzenia. Zewnętrzne służby medyczne uznały go następnie za zmarłego" – cytuje Breshears CBS News.


Trzy lata po zatrudnieni przez FBI, Hanssen zaczął szpiegować w 1979 roku dla KGB, a później dla wywiadu zagranicznego Rosji (SVR). Na kilka lat zaprzestał szpiegowskiego procederu, ale wznowił go w 1985 roku. Sprzedał tysiące tajnych dokumentów. Narażał źródła, z których korzystali Amerykanie. Zdradzał też używane przez nich techniki i szczegóły dochodzeń kontrwywiadowczych.


"Szpieg pobrał za to ponad 1,4 mln dolarów w gotówce, diamentach i zagranicznych depozytach bankowych. Z pseudonimem "Ramon Garcia", przekazywał informacje agencjom szpiegowskim za pomocą szyfrowanej komunikacji i martwych punktów, nigdy nie spotykając się osobiście z rosyjskim opiekunem" – wyjaśniła CBC News.


W FBI miał nieograniczony dostęp do tajnych informacji na temat operacji kontrwywiadowczych biura. Ujawnił m.in. szczegóły dotyczące przygotowań USA do wojny nuklearnej i tajnego tunelu podsłuchowego pod ambasadą sowiecką w Waszyngtonie. Zdradził podwójnych agentów, w tym sowieckiego generała Dmitrija Poliakowa, którzy zostali później straceni.


Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/ sp/


Kraj i świat

2023-10-01, godz. 15:10 Warszawski ratusz: w punkcie kulminacyjnym na marszu było ok. miliona uczestników W kulminacyjnym momencie w 'Marszu Miliona Serc' Koalicji Obywatelskiej brało udział około miliona osób. To dane Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa - przekazał… » więcej 2023-10-01, godz. 15:10 Premier: w "teczce Tuska" jest dowód na to, że oni przygotowywali dziesiątki tysięcy miejsca dla nielegalnych imigrantów… W 'teczce Tuska' jest dowód na to, że oni przygotowywali dziesiątki tysięcy miejsc dla nielegalnych imigrantów - powiedział w niedzielę podczas konwencji… » więcej 2023-10-01, godz. 15:10 MŚ w biegach ulicznych - Amerykanin Kessler i Etiopka Welteji pobili rekordy świata na 1 milę Amerykanin Hobbs Kessler czasem 3.56,13 pobił rekord globu w ulicznym biegu na 1 milę podczas mistrzostw świata w Rydze. Andrzej Kowalczyk zajął 27. miejsce… » więcej 2023-10-01, godz. 15:10 Premier: Tusk posłuchał Angeli Merkel i podniósł wiek emerytalny (krótka8) Donald Tusk w czasie swoich rządów posłuchał Angeli Merkel i podniósł wiek emerytalny - powiedział w niedzielę w Katowicach premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2023-10-01, godz. 15:10 Premier Morawiecki do Zełenskiego: Polska przyjęła parę milionów Ukraińców, warto, aby pan nie zapominał o tym… Polska przyjęła parę milionów Ukraińców, warto aby pan nie zapominał o tym prezydencie Załenski - zaapelował podczas niedzielnej konwencji PiS w Katowicach… » więcej 2023-10-01, godz. 15:10 Turniej WTA w Pekinie - Fręch odpadła w pierwszej rundzie Magdalena Fręch odpadła w pierwszej rundzie turnieju WTA 1000 w Pekinie. W niedzielę polska tenisistka przegrała z Brytyjką Katie Boulter 4:6, 6:3, 2:6. Spotkanie… » więcej 2023-10-01, godz. 15:00 Poznań/Koniec remontu w Teatrze Wielkim; kosztował ponad 40 mln zł Zakończył się trwający przeszło dwa lata remont w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Przyniósł generalne zmiany w mechanice sceny, w… » więcej 2023-10-01, godz. 15:00 Premier: wskrzesiliśmy politykę bezpieczeństwa z prawdziwego zdarzenia (krótka5) Wskrzesiliśmy politykę bezpieczeństwa, jaka jest właściwa poważnym, szanującym się państwom, politykę bezpieczeństwa z prawdziwego zdarzenia - powiedział… » więcej 2023-10-01, godz. 15:00 1. liga piłkarska - Wisła Kraków - Wisła Płock 0:0 Wisła Kraków - Wisła Płock 0:0. Żółta kartka - Wisła Kraków: Joseph Colley; Wisła Płock: Milan Spremo, Emile Thiakane, Nikola Sreckovic. Sędzia:… » więcej 2023-10-01, godz. 15:00 Kujawsko-pomorskie/ Trzy osoby ranne w wypadku na dk 62 w Pikutkowie - objazd Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 62 w Pikutkowie (woj. kujawsko-pomorskie). Trasa jest zablokowana, wprowadzono objazd - poinformowała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »