Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 20:20 Autor: PAP

Enea Operator podpisała umowę o współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej

Enea Operator podpisała w poniedziałek w Poznaniu umowę o współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej (WOT). Oba podmioty mają podejmować wspólne działania w sytuacjach kryzysowych na terenie północno-zachodniej Polski; firma energetyczna będzie szkolić żołnierzy.

W komunikacie biura prasowego spółki Enea Operator poinformowano, że podpisana umowa dotyczy przede wszystkim wzmocnienia zdolności obronnych Polski m.in. poprzez szkolenia eksperckie z bezpieczeństwa energetycznego dla WOT, które będą realizowane przez pracowników firmy. Porozumienie dotyczy także opracowania scenariuszy ćwiczeń i procedur wspólnych działań w sytuacji kryzysowej.


Zgodnie z założeniami szkolenia w terenie, przeprowadzone przez doświadczonych pracowników spółki, pozwolą żołnierzom lepiej poznać specyfikę obiektów należących do infrastruktury energetycznej, a także zasady bezpieczeństwa, jakie należy stosować w sytuacji wymagającej interwencji.


Enea Operator i WOT ustaliły również zasady wzajemnej komunikacji w sytuacji zagrożenia. "Współpraca +Terytorialsów+ z energetykami ma także duże znaczenie dla lokalnej społeczności. Wspólne, sprawne usuwanie awarii, spowodowanych przez gwałtowne zjawiska atmosferyczne lub klęskę żywiołową, znacznie skróci czas przywrócenia zasilania do odbiorców" - zapewniono w komunikacie.


Cytowany w informacji spółki prezes zarządu Enei Operator Marcin Gawroński zaznaczył, że współpraca między firmą a WOT będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń związanych z ochroną obiektów i instytucji ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.


"Do takich, bez wątpienia, należy infrastruktura energetyczna. Dzięki systemowi szkoleń, które zaproponujemy żołnierzom WOT, uzyskamy optymalną pomoc na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń krytycznych, które będą wymagały interwencji, zarówno służb technicznych naszej spółki, jak i wojska" - wskazał.


Według dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Macieja Klisza zapewnienie nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej jest jednym z kluczowych elementów budowania powszechnej gotowości obronnej. "Natomiast przerwanie dostaw energii to jeden z podstawowych celów działania dla przeciwnika, jak pokazuje wojna na Ukrainie. Zatem współpraca Wojsk Obrony Terytorialnej i Enei Operator ma za zadanie wzajemne doskonalenie swoich możliwości działania w okresie pokoju, ale przede wszystkim podczas sytuacji kryzysowych" - zaznaczył. (PAP)


autor: Szymon Kiepel


szk/ mmu/


Kraj i świat

2023-10-01, godz. 14:40 Premier: Polacy w wyborach odpowiedzą na pytanie, czy Polska będzie suwerennym krajem, czy europejską prowincją (k… W najbliższych wyborach Polacy odpowiedzą na pytanie, czy Polska będzie istniała, czy będzie suwerennym krajem, czy europejskim landem, europejską prowincją… » więcej 2023-10-01, godz. 14:40 Premier: 15 października wybór między polską wizją ojczyzny Jarosława Kaczyńskiego a niemiecką wizją Donalda Tuska… 15 października na stole przed wszystkimi leżeć będą dwie wizje ojczyzny: polska wizja Jarosława Kaczyńskiego i niemiecka wizja Donalda Tuska - powiedział… » więcej 2023-10-01, godz. 14:40 Elżbieta Witek: dzieci to jest największe bogactwo każdego narodu Najwyższą wartością jest polska rodzina; Dzieci, to jest największe bogactwo każdego narodu - zaznaczyła w Katowicach podczas konwencji PiS marszałek Sejmu… » więcej 2023-10-01, godz. 14:40 E. Witek: polskie kobiety traktowane są przez PO w sposób niezwykle instrumentalny Polskie kobiety traktowane są przez PO w sposób niezwykle instrumentalny. Oni dostrzegają tylko fizyczność kobiety. Mówią o tym, że walczą o ich prawa… » więcej 2023-10-01, godz. 14:40 Katowice/ Morawiecki: przedstawiam "teczkę Tuska" - wielki wyrzut sumienia PO (krótka3) Przedstawiam 'teczkę' przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska; to wielki wyrzut sumienia PO - powiedział premier Mateusz Morawiecki na niedzielnej… » więcej 2023-10-01, godz. 14:30 Warszawa/ Miejskie służby przypominają: trasa "Marszu Miliona Serc" zamknięta dla ruchu Cała trasa 'Marszu Miliona Serc', który z ronda Dmowskiego przechodzi w niedzielę na rondo 'Radosława', jest zamknięta dla ruchu. Wyłączone są także okoliczne… » więcej 2023-10-01, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (01-10-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-10-01 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2023-10-01, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (01-10-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-10-01 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2023-10-01, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: chłodniejsza niedziela, na północy przelotny deszcz W niedzielę będzie dość chłodno. Temperatura maksymalna wyniesie od 13 do 20 stopni Celsjusza. Na północy wystąpią przelotne opady deszczu - poinformował… » więcej 2023-10-01, godz. 14:20 Ben Hlima, Brzozowski i Jelonek najlepsi w chodzie łączonym na 20 000 m w Warszawie Maher Ben Hlima (1:21.49), Artur Brzozowski (1:25.26) i Jakub Jelonek (1:25:59) byli najlepsi w chodzie łączonym na 20 000 m, rozgrywanym na stadionie AWF w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »