Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 15:30 Autor: PAP

Katowice wybierają wykonawcę kąpieliska przy stawie Morawa

Wykonawcę kąpieliska na północnym brzegu stawu Morawa, a także m.in. traktu pieszo-rowerowego po jego południowej stronie, wybiera samorząd Katowic – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka magistratu Sandra Hajduk.

Będzie to kolejny etap rewitalizacji tzw. Doliny 5 Stawów, czyli obszaru w północno-wschodniej części miasta, przy granicy z Sosnowcem, obejmującego staw Morawa, a także stawy Borki, Hubertus I, Hubertus II oraz Hubertus III. W połowie ub. roku na południowo-wschodnim brzegu stawu Morawa zaczęła działać, zbudowana w miejscu wcześniejszej, nowa stanica żeglarska.


Teraz po północnej stronie stawu powstać ma strefa kąpieliskowa z infrastrukturą towarzyszącą. Zamówienie obejmuje także budowę traktu pieszo-rowerowego na południowym brzegu stawu oraz parkingu w rejonie ul. Sosnowieckiej.


Główną częścią kąpieliska będzie plaża ze stanowiskiem dla ratownika i pochylnią dla osób z niepełnosprawnościami. Powstanie zaplecze socjalne z przebieralniami, natryskami i toaletami. Dodatkowo przewidziano siłownię plenerową, boisko do siatkówki plażowej, plac zabaw, krąg grillowy i uzupełniające elementy małej architektury.


W tym samym zamówieniu ujęto budowę 900-metrowego traktu pieszo-rowerowego wzdłuż południowego brzegu stawu – od stanicy do cmentarza. Ponadto w miejscu dzikiego parkingu przy ul. Sosnowieckiej, w pobliżu linii tramwajowej, powstanie przestrzeń parkingowa z miejscami dla samochodów osobowych i autobusów.


Jak wynika z poniedziałkowej informacji Hajduk, w przetargu zgłosiło się czterech oferentów: spółka Topatotera zaproponowała cenę ponad 16,3 mln zł, spółka Bako Sport prawie 12,9 mln zł, spółka Pro-MB blisko 10 mln zł, a spółka Milimex - prawie 15,5 mln zł. Wykonawca będzie miał 11 miesięcy na zaprojektowanie planowanych rozwiązań i ich wykonanie; inwestycja ma być gotowa latem 2024 r.


Nowa stanica żeglarska przy Morawie, zbudowana przy Morawie kosztem ponad 6,5 mln zł, obejmuje trzykondygnacyjny budynek, wyposażony m.in. w hangar na łodzie, szkutnię, żaglownię, a także sale spotkań, zaplecze kuchenne i sanitarne. Powstały alejki z nowym oświetleniem, a także keja, pomost, infrastruktura kąpieliskowa i altana na grilla. Gospodarzem stanicy jest 10. Harcerska Drużyna Żeglarska (HDŻ) im. gen. Mariusza Zaruskiego.


Docelowo cała obejmująca ponad 150 hektarów (w tym 91 hektarów zbiorników wodnych) Dolina Pięciu Stawów ma zostać uporządkowana i stać się terenem sprzyjającym różnym rodzajom wypoczynku i aktywności na świeżym powietrzu –plażowaniu, ale też jeździe na rowerze, spacerowaniu, bieganiu czy wędkowaniu.


Władze miasta zakładają takie zrewitalizowanie obszaru, by uczynić go bezpiecznym i uporządkowanym, przy zachowaniu naturalnego charakteru.(PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ drag/


Kraj i świat

2023-09-28, godz. 10:10 Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. Co najchętniej jemy na diecie bezmięsnej? (MediaRoom) - Co drugi wegetarianin decyduje się na dietę bezmięsną ze względów zdrowotnych. - 70% wegetarian poprawia sobie humor jedzeniem. - Osoby na diecie… » więcej 2023-09-28, godz. 10:10 Ekspert: coraz większe zainteresowanie budową centrów danych w Polsce ze strony firm irlandzkich Powierzchnia centrów danych w Polsce ma wzrosnąć ze 122 tys. m kw. w 2023 r. do 176 tys. m kw. w 2028 r. Widzimy coraz większe zainteresowanie tym sektorem… » więcej 2023-09-28, godz. 10:10 P. Müller: węgiel, który wpłynął do Polski pochodzi z Kazachstanu, a nie z Rosji Żaden rosyjski węgiel nie trafia do Polski. Zleciliśmy służbom sprawdzenie tego i na ten moment mamy informację, że jest to węgiel pochodzący z Kazachstanu… » więcej 2023-09-28, godz. 10:10 Krosno/ Z samolotu treningowego oderwała się osłona kabiny pilota, spadła na ziemię tuż przy ulicy Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych będzie wyjaśniać, dlaczego podczas lotu samolotu treningowego oderwała się osłona kabiny pilota. Obudowa… » więcej 2023-09-28, godz. 10:00 Szef MKiDN: w niedzielę spotkam się z Polonią na Paradzie Pułaskiego W niedzielę wybieram się na nowojorską Paradę Pułaskiego, gdzie w ramach kampanii wyborczej spotkam się z Polonią - poinformował w czwartek w Programie… » więcej 2023-09-28, godz. 10:00 W. Brytania/ Resort obrony: siły powietrzne Rosji straciły w wojnie ok. 90 samolotów Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne (WKS) od lutego 2022 roku w wojnie na Ukrainie straciły w walkach około 90 samolotów, a inne wskutek intensywnego wykorzystywania… » więcej 2023-09-28, godz. 10:00 Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. Co najchętniej jemy na diecie bezmięsnej? (MediaRoom) - Co drugi wegetarianin decyduje się na dietę bezmięsną ze względów zdrowotnych. - 70% wegetarian poprawia sobie humor jedzeniem. - Osoby na diecie… » więcej 2023-09-28, godz. 09:50 USA/ Chińscy hakerzy wykradli 60 tys. e-maili z Departamentu Stanu Chińscy hakerzy, którzy w tym roku uzyskali dostęp do kont e-mail sekretarz handlu Giny Raimondo i innych urzędników państwowych, wykradli 60 tys. e-maili… » więcej 2023-09-28, godz. 09:50 Śląskie/ Dwaj nastolatkowie sprawcami podpalenia budynku w Lędzinach Sprawcami podpalenia nieużytkowanego budynku w Lędzinach (Śląskie) są dwaj mieszkający w tym mieście chłopcy w wieku 14 i 16 lat - ustaliła policja. Wyrządzone… » więcej 2023-09-28, godz. 09:40 P. Müller: zwiększony ruch migracyjny wynika z błędnej polityki UE Zwiększony ruch migracyjny wynika z błędnej polityki 'otwartych drzwi' Unii Europejskiej. Ona zachęca do tego, aby przyjeżdżać z południa Europy do Unii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »