Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 14:30 Autor: PAP

Rzecznik rządu: nie ma decyzji, czy będziemy popierać poprawki prezydenta do ustawy o komisji ds. wpływów rosyjskich

Nie ma decyzji, czy będziemy popierać poprawki prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nie wykluczam sytuacji, że projekt prezydenta będzie przyjęty - mówił w poniedziałek w Sejmie rzecznik rządu Piotr Müller.

W ubiegły poniedziałek, 29 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 i zapowiedział, że w trybie kontroli następczej skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. 30 maja ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a 31 maja weszła w życie.


W piątek, 2 czerwca, prezydent poinformował o przygotowaniu projektu nowelizacji tej ustawy i tego dnia projekt trafił do Sejmu. Andrzej Duda zaznaczył, że w jego projekcie jest zapis, iż w komisji ds. badania wpływów rosyjskich nie mogą zasiadać parlamentarzyści, znoszone są środki zaradcze zapisane w obecnej ustawie (to m.in. zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat), a głównym przedmiotem stwierdzenia komisji będzie uznanie, że dana osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym; ponadto odwołanie od decyzji komisji ma być kierowane do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.


"Pan prezydent potwierdził to, że ta komisja nadal jest niezbędna" - powiedział rzecznik rządu odpowiadając na pytania dziennikarzy. "Co do poprawek zgłoszonych przez pana prezydenta - jeszcze w tej chwili nie ma jednoznacznego stanowiska, czy będziemy je popierać czy nie" - dodał. "Ten projekt wpłynął w piątek, o ile dobrze pamiętam. Będzie przeanalizowany i decyzje będą podejmowane, myślę, że na początku przyszłego tygodnia" - powiedział Müller.


Pytany o zgłaszanie kandydatów do komisji, bo pismo w tej sprawie do klubów rozesłała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, rzecznik podkreślił, że "procedura rozpoczyna się wedle aktualnie obowiązującej ustawy". Poinformował, że dotąd nie zgłoszono kandydatów do komisji.


Powiedział też, że "nie wyklucza sytuacji, że projekt prezydenta będzie przyjęty".


Zgodnie z ustawą powołującą komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, która weszła w życie w środę, komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki. Decyzje, które - zgodnie z ustawą uchwaloną przez Sejm - mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.(PAP)


autor: Grzegorz Bruszewski, Piotr Śmiłowicz


gb/ pś/ mok/


Kraj i świat

2023-09-22, godz. 12:40 Szef MSWiA do policjantów: jesteście prawdziwymi bohaterami (krótka) Zostaniecie dziś odznaczeni jednym z najważniejszych medali, jakie może otrzymać polski policjant, medalem śp. podkom. Andrzeja Struja. Jesteście prawdziwymi… » więcej 2023-09-22, godz. 12:40 UE/ Eksperci w PE: ostatnie wybory regionalne w Rosji zostały sfałszowane; Kreml przygotowuje grunt pod sfałszowanie… Ostatnie wybory regionalne w Rosji zostały sfałszowane; Kreml przygotowuje grunt pod sfałszowanie kolejnych - przekonywali w Parlamencie Europejskim w Brukseli… » więcej 2023-09-22, godz. 12:30 RFN/ Media: miejsca pamięci niemieckich obozów koncentracyjnych są coraz bardziej narażone na ataki ze strony neon… Miejsca pamięci niemieckich obozów koncentracyjnych są coraz bardziej narażone na groźby i ataki ze strony neonazistów, wynika z badania portalu RedaktionsNetzwerk… » więcej 2023-09-22, godz. 12:30 Śląskie / Podpalono drzwi zabytkowej Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Sprawę wyjaśnia… 'Mówimy tutaj o przestępstwie zagrożonym surową karą pozbawienia wolności. Nie będzie to zniszczenie i uszkodzenie, będzie to coś znacznie poważniejszego'… » więcej 2023-09-22, godz. 12:30 Katarzyna Dowbor dla PAP Life: Zwolnienie z Polsatu bardzo mnie zabolało [WYWIAD] Kiedy w maju Polsat poinformował, że Katarzyna Dowbor po dziesięciu latach przestała być prowadzącą program „Nasz nowy dom”, w sieci zawrzało. Fani… » więcej 2023-09-22, godz. 12:30 D. Tusk: przedstawimy 4-punktowy plan stabilizacji relacji polsko-ukraińskich (krótka) Finalizujemy prace nad 4-punktowym planem stabilizacji relacji polsko-ukraińskich, bez emocji, bez sentymentów i resentymentów - przekazał w piątek w Koninie… » więcej 2023-09-22, godz. 12:30 Katowice/ Radny PO: Borys Budka zaatakowany w Galerii Katowickiej - napastnik go wyzywał, zaczął szarpać Szef klubu KO Borys Budka został zaatakowany w Galerii Katowickiej; napastnik go wyzywał, zaczął szarpać, 'potrzaskał' mu telefon - poinformował w piątek… » więcej 2023-09-22, godz. 12:20 S. Kaleta: apeluję, by prezydent Warszawy wycofał się z propozycji likwidacji ogrodów działkowych Apeluję, by prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wycofał się z propozycji likwidacji ogrodów działkowych w Warszawie, bo mieszkańcy są zaniepokojeni -… » więcej 2023-09-22, godz. 12:20 Ukraina/ Wicepremier: drugi statek ze zbożem płynie korytarzem humanitarnym przez Morze Czarne Drugi statek wypłynął z portu w Czarnomorsku na południu Ukrainy i podąża tymczasowym korytarzem humanitarnym przez Morze Czarne - powiadomił w piątek… » więcej 2023-09-22, godz. 12:10 M. Maląg: jeden z liderów opozycji chce odebrać rodzinom 800+; to pozbawienie rodzin 64 mld zł rocznie Jeden z liderów opozycji zdradza prawdziwe intencje i chce odebrać rodzinom 800+; to pozbawienie rodzin 64 mld zł rocznie - napisała w piątek szefowa MRiPS… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »